Najstarsza instytucja finansowa Ameryki może przechowywać kryptowaluty

Reading time: 3 min

13/10/22

Najstarsza instytucja finansowa Ameryki może przechowywać kryptowaluty

BNY Mellon jest najstarszą amerykańską instytucją finansową zarządzającą aktywami o wartości ponad 2,4 biliona dolarów.

Najstarsza instytucja finansowa w Ameryce, Lender of New York Mellon Company (BNY Mellon) ogłosiła, że może teraz przechowywać bitcoin i ethereum w imieniu swoich klientów.

Raport wydrukowany przez Wall Street Journal we wtorek twierdzi, że BNY Mellon został akredytowany przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (DFS), a pożyczkodawca powiedział, że jest pierwszym z ośmiu finansowych heavyweights, aby rozpocząć usługi przechowywania aktywów kryptowalutowych. WSJ informuje, że BNY Mellon będzie detalicznie przechowywał klucze prywatne właściciela aktywów kryptowalutowych w podobny sposób, w jaki zarządza obligacjami, akcjami i innymi rodzajami własności w imieniu swoich klientów.

BNY Mellon jest jedną z ośmiu głównych instytucji finansowych, które zostały zatwierdzone przez DFS do oferowania produktów i usług w zakresie przechowywania aktywów kryptowalutowych. Pozostałe siedem to JP Morgan Chase, Northern Trust Corp, Fidelity Investments, State Street Corp, AXA Group, Citi i BNP Paribas Securities Corp.

Raport mówi, że BNY Mellon planuje zapewnić produkty i usługi powiernicze zarówno dla Bitcoina, jak i Ethereum w imieniu swoich klientów. Według źródła WSJ w dużej giełdzie kryptowalut: "Istnieje duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi ze strony inwestorów instytucjonalnych, którzy nie chcą, aby ich pracownicy sami obsługiwali klucze prywatne lub zarządzali aktywami kryptowalutowymi".

BNY Mellon jest najstarszą amerykańską instytucją finansową, założoną w 1784 roku przez Alexandra Hamiltona. Bank zarządza obecnie aktywami pod administracją (AUM) o wartości ponad 2,4 biliona dolarów.

Raport opublikowany przez współpracownika WSJ Justina Baera wskazuje, że BNY Mellon twierdzi, że jest pierwszą z ośmiu "systemowo ważnych" instytucji finansowych w USA, które zostały upoważnione przez regulatorów finansowych do przechowywania aktywów elektronicznych.

W październiku 2021 roku BNY Mellon wezwał władze w Irlandii do przyjęcia benchmarków regulacyjnych dla aktywów kryptowalutowych, zanim Unia Europejska skodyfikuje przepisy. W kwietniu 2022 roku bank został wybrany przez Circle Financial do przechowywania rezerw USDC. W następnym miesiącu BNY Mellon dołączył do kilku firm bankowych, takich jak Wells Fargo i Citi, gdy zainwestował w instytucjonalnego dostawcę usług technologii aktywów elektronicznych o nazwie Talos.

Raport WSJ opublikowany we wtorek mówi, że BNY Mellon wykorzystuje program Fireblocks do swojego rozwiązania powierniczego, a także wykorzystuje oprogramowanie Chainalysis zaprojektowane przez firmę nadzorującą blockchain, dzięki czemu może analizować aktywa kryptowalutowe przechowywane w jego granicach.