Narodowy Bank Kazachstanu zintegruje swój CBDC z BNB Chain

Reading time: 3 min

31/10/22

Narodowy Bank Kazachstanu zintegruje swój CBDC z BNB Chain

Program pilotażowy CBDC Kazachstanu jest wśród ostatnich działań tego kraju w przestrzeni kryptowalutowej.

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, kontynuuje swoje wysiłki w celu promowania adopcji kryptowalut w Kazachstanie.

Zgodnie z ogłoszeniem na Twitterze, Changpeng Zhao, założyciel i dyrektor generalny Binance, powiedział, że Narodowy Bank Kazachstanu (NBK) zintegruje swoją cyfrową walutę banku centralnego (CBDC), cyfrowe tenge, na BNB Chain, bazowym blockchainie sieci Binance.

NBK uruchomił pilotaż CBDC, który obejmował udział lokalnych kupców i konsumentów. Zhao powiedział, że oczekuje, że bank będzie dalej rozwijał przypadki użycia, aby “wypełnić lukę między tradycyjną bankowością a ekosystemem kryptowalutowym.”

Ten rozwój jest jednym z wielu w wysiłkach sieci, aby popchnąć adopcję kryptowalut, szczególnie w Kazachstanie. Jeszcze w sierpniu tego roku Binance otrzymał wstępne zatwierdzenie do działania jako dostawca usług w zakresie aktywów cyfrowych w Kazachstanie.

Na początku tego roku, 7 sierpnia, Binance otrzymał wstępną zgodę na działanie jako dostawca usług w zakresie aktywów cyfrowych w Kazachstanie. Niecały miesiąc później, 6 października, Kazachski Urząd Usług Finansowych przyznał Binance stałą licencję na oferowanie usług w zakresie aktywów cyfrowych i świadczenie usług powierniczych. Mniej więcej w tym czasie Binance podpisał również protokół ustaleń z lokalnymi władzami, starając się pomóc w walce z przestępczością finansową.

Binance nie jest obcy w wykonywaniu ruchów w przestrzeni kryptowalutowej. Niedawno zaangażował się w działania związane z kryptowalutami na Ukrainie, goszcząc kolekcję NFT w lokalnym muzeum zagrożonym z powodu konfliktu, wraz z otwarciem dwóch nowych biur w Brazylii, jednym z głównych hubów kryptowalutowych Ameryki Łacińskiej.

Program pilotażowy CBDC Kazachstanu jest wśród ostatnich działań tego kraju w przestrzeni kryptowalutowej. 28 września prezydent Kassym-Jomart Tokayev powiedział, że Kazachstan zbliża się do legalizacji metod konwersji kryptowalut na gotówkę, wraz z pełnym uznaniem prawnym. To oświadczenie pojawiło się po tym, jak kraj wprowadził nowe regulacje podatkowe dotyczące wydobycia kryptowalut w lecie.

Oświadczenie Tokayeva pojawiło się po tym, jak kraj wprowadził nowe przepisy podatkowe dotyczące wydobycia kryptowalut w lecie. Nowe przepisy wymagają, aby górnicy płacili podatek dochodowy w wysokości 20 procent od zysków z działalności związanej z wydobyciem kryptowalut.

Prezydent ogłosił również, że program pilotażowy dla Cyfrowej Waluty Banku Centralnego (CBDC) zostanie uruchomiony w listopadzie 2022 roku.