Narody G20 omawiają regulację kryptowalut

Reading time: 2 min

22/12/22

Narody G20 omawiają regulację kryptowalut

Deputowani G20 ds. finansów i banków centralnych spotkali się po raz pierwszy pod przewodnictwem Indii w dniach 13-15 grudnia w Bengaluru.

Kraje G20 mają na celu zbudowanie konsensusu politycznego dotyczącego aktywów kryptowalutowych w celu lepszej globalnej regulacji.

"Po krachu kryptowalut, który widzieliśmy ostatnio, jasne jest, że potrzebujemy międzynarodowo uzgodnionych standardów dotyczących regulacji" - powiedział zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Gita Gopinath.

Ajay Seth, sekretarz spraw gospodarczych Indii, powiedział na konferencji prasowej w środę, że narody G20 mają na celu zbudowanie konsensusu politycznego w sprawie aktywów kryptowalutowych w celu lepszego globalnego uregulowania. Zauważając, że implikacje aktywów kryptowalutowych dla gospodarki, polityki monetarnej i sektora bankowego powinny być badane w celu stworzenia konsensusu, Seth został zacytowany przez Reutersa:

Regulacja powinna wypływać z przyjętego poglądu na politykę. W rzeczywistości jednym z priorytetów, które zostały umieszczone na stole, jest pomoc krajom w budowaniu konsensusu dla podejścia politycznego do aktywów kryptowalutowych.

Upadek giełdy kryptowalutowej FTX doprowadził do wezwań do lepszego nadzoru nad rynkiem kryptowalut. FTX złożył wniosek o upadłość w USA 11 listopada, a były dyrektor generalny Sam Bankman-Fried (SBF) został aresztowany. Rząd USA i organy regulacyjne wniosły kilka zarzutów dotyczących oszustw przeciwko FTX i Bankman-Friedowi.

Narody G20 omawiają regulację kryptowalut.

Grupa 20 (G20) składa się z 19 państw oraz Unii Europejskiej. Grupa ta reprezentuje około 85% światowego PKB.

Zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Gita Gopinath, powiedział w czwartek, że G20 pod przewodnictwem Indii może osiągnąć postęp w trzech obszarach: zarządzanie długiem, regulacja kryptowalut i finansowanie klimatu. Gopinath jest obecnie w Indiach, aby wziąć udział w spotkaniach G20.

Wyjaśnił, że globalnie uzgodnione normy są potrzebne dla regulacji kryptowalut, rozwijając:

Po krachu kryptowalutowym, który widzieliśmy ostatnio, jasne jest, że potrzebujemy międzynarodowo uzgodnionych standardów dotyczących regulacji. Postęp na tym froncie będący w stanie osiągnąć to do 2023 roku byłby konkretnym wynikiem.

Seth powiedział również w środę, że jednym z kluczowych agend, które omówi G20, jest globalne wykorzystanie cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Bank centralny Indii, Reserve Bank of India (RBI), rozpoczął zarówno hurtowe, jak i detaliczne pilotaże cyfrowych rupii.