National Australia Bank (NAB) wprowadza na rynek stablecoin

Reading time: 2 min

19/01/23

National Australia Bank (NAB) wprowadza na rynek stablecoin

Australijski bank planuje wykorzystać stablecoin do codziennych transakcji i przekazów transgranicznych.

National Australia Bank, trzeci co do wielkości bank w Australii i globalny bank z pierwszej dwudziestki pod względem kapitalizacji rynkowej, ogłosił, że uruchomi stablecoin na sieci Ethereum i blockchainie Algorand.

The Australian Financial Review informuje, że AUDN pozwoli klientom na rozliczanie transakcji z wykorzystaniem technologii blockchain w czasie rzeczywistym przy użyciu dolarów australijskich. AUDN zostanie uruchomiony w sieci Ethereum i blockchainie Algorand; stablecoin jest w pełni wspierany przez dolary australijskie.

Financial Review donosi także, że rozwój ten następuje po upadku UST Terra, który sprawił, że ludzie z przestrzeni są sceptycznie nastawieni do stablecoinów. Niemniej jednak w ostatnim czasie można było zaobserwować duże zmiany w tym zakresie. Uczestnicy rynku, na przykład, gromadzili je w oczekiwaniu na hossę. Z kolei podmioty wprowadzają na rynek swoje własne warianty.

NAB planuje uruchomić stablecoin w "wielu walutach".

W wywiadzie dla Finance Magnates, dyrektor ds. innowacji w NAB, Howard Silby, powiedział:

Z pewnością wierzymy, że istnieją elementy technologii blockchain, które będą stanowić część przyszłości finansów. To nadal jest źródłem pewnej debaty. Ale z pewnością, z naszego punktu widzenia, widzimy, że [blockchain] ma potencjał, aby zapewnić natychmiastowe, przejrzyste, integracyjne wyniki finansowe.

Australijski bank planuje wykorzystać stablecoin do codziennych transakcji i przekazów transgranicznych, a także w umowach odkupu na rynku obligacji i dla "zielonych depozytów." Główny nacisk pozostanie na wykorzystanie go jako tokena rozliczeniowego.

Silby skomentował również wnioski wyciągnięte z zeszłorocznej sagi UST:

To, czego nauczyliśmy się od Luny w zeszłym roku, to przejrzenie księgi stablecoina jest najważniejszą rzeczą: jeśli nie jest ona skonstruowana prawidłowo, istnieje ryzyko kontrahenta.

Inni prominentni australijscy gracze również maczali swoje palce w przestrzeni kryptowalut. Pod koniec drugiego kwartału ubiegłego roku, Novatti Group całkiem potwierdził, że jego umowa z Ripple i Stellar w celu zbudowania swojego AUDC stablecoin była w toku. Ostatecznie stablecoin został uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku na blockchainie Stellar.