Nazwał kryptowaluty "zdecentralizowanymi schematami Ponzi"

Reading time: 3 min

22/09/22

Nazwał kryptowaluty "zdecentralizowanymi schematami Ponzi"

Pomimo poglądów Dimona na temat przestrzeni kryptowalutowej, JPMorgan naciska na przestrzeń technologii blockchain.

CEO JPMorgan Jamie Dimon nazwał kryptowaluty "zdecentralizowanymi schematami Ponzi" i podkreślił wartość blockchain i innych technologii.

Podczas przesłuchania nadzorczego zorganizowanego przez Komisję Usług Finansowych Izby w środę, Dimon został zapytany o to, co powstrzymuje go od większej aktywności w przestrzeni kryptowalutowej. Podkreślił, że widzi wartość w blockchainie, zdecentralizowanych finansach (DeFi), ledgerach, inteligentnych kontraktach i "tokenach, które coś robią", ale następnie przystąpił do ataku na kryptowaluty, które identyfikują się jako waluty.

Dimon określił siebie jako "głównego sceptyka" w sprawie "kryptowalutowych tokenów, które nazywasz walutą jak Bitcoin", etykietując je jako "zdecentralizowane schematy Ponzi".

W wywiadzie dla Yahoo Finance, prezes JPMorgan Chase Jamie Dimon wypowiedział się na temat projektu amerykańskiej ustawy o stablecoinach, która jest obecnie dyskutowana w Kongresie.

Dimon powiedział, że uważa, że nie ma nic złego w stablecoinach, które są odpowiednio regulowane, a regulacja powinna być podobna do tego, czemu podlegają fundusze rynku pieniężnego.

Chcesz tylko upewnić się, że nie jest on wykorzystywany do innych rzeczy. Jeśli jest to odpowiednio regulowany stablecoin, myślę, że jest w porządku - powiedział Dimon.

Określił on również Bitcoina (BTC) jako "oszustwo" i powtórzył z przeszłości, że nie jest zainteresowany wspieraniem sektora na poziomie osobistym. Od czasu do czasu złagodził swoje stanowisko w sprawie kryptowalut, raz podkreślając, że mogą one służyć ważnym przypadkom użycia w czasach takich jak płatności transgraniczne.

Pomimo poglądów Dimona na temat przestrzeni kryptowalutowej, JPMorgan naciska na przestrzeń technologii blockchain. Gigant finansowy uruchomił swój własny wewnętrzny stablecoin - JPM Coin w październiku 2020 roku - pierwszą kryptowalutę wspieraną przez amerykański bank, która miała na celu zwiększenie wydajności rozliczeń.

JPMorgan bada technologię blockchain poprzez swój nowy oddział Onyx i uruchomił wirtualny salon w opartym na blockchainie świecie Decentraland.

Bank stał się również pierwszym dużym bankiem w Metaverse po otwarciu swojego wirtualnego salonu w opartym na blockchainie świecie Decentraland w lutym. Decyzja ta nastąpiła po raporcie, który został wydany przez firmę, która określiła Metaverse jako szansę na 1 bilion dolarów.

JPMorgan zatrudnia nowych pracowników, aby wcisnąć się w przestrzeń blockchain i kryptowalut, ostatnio ogłaszając 9 września, że zatrudnił byłego kierownika Microsoftu Tahreema Kamptoma na stanowisko starszego kierownika ds. płatności. Oczekuje się, że Kamptom pomoże JPMorgan w eksploracji technologii blockchain, biorąc pod uwagę, że jego bio na Linkedin pokazuje, że pracował nad metodami płatności związanymi z kryptowalutami.