NFT na sieci Bitcoin: nie każdy o nich wie

Reading time: 4 min

31/01/23

NFT na sieci Bitcoin: nie każdy o nich wie

Zrobiło się gorąco wokół NFT na sieci Bitcoina, ale twórca projektu uspokaja.

NFT są na blockchain Bitcoin już od prawie dekady

Jeśli chodzi o NFT, większość u użytkowników myśli o Ethereum, Solanie lub Polygon - służnie, ponieważ blockchainy proof-of-stake opanowały rynek NFT. Ale NFT wykorzystujące blockchain Bitcoin istnieją już od 2014 roku, a kilka projektów uczyniło swoją nieustającą misją wprowadzenia NFT do pierwszej i największej kryptowaluty.

Jednym z takich projektów jest kontrowersyjny wśród zapalonych entuzajstów Ordinals. Twórca Ordinals, Casey Rodarmor, przyjmuje krytykę na klatę, mówiąc że kontrowersje pomagają jego sprawie.

Właściwie kocham hejterów. Mam na myśli, że robią więcej, aby napędzić ludzi, aby dowiedzieć się o projekcie, niż ktokolwiek inny. Nie wiem, co sobie myślą, kiedy mają tak ogromną widownię i mówią ‘To jest atak na Bitcoina’ wygląda to jakby nie chcieli aby ludzie mieli do tego dostęp.

Rodarmor jest byłym deweloperem Bitcoina, który zaprojektował Ordinals, aby umożliwić przekazywanie indywidualnych satoshis w sieci Bitcoin. “Protokół Ordinals jest po prostu systemem numerowania satoshi, nadawania indywidualnym satoshi numerów seryjnych, a następnie śledzenia ich przez transakcje”

Protokół Ordinals umożliwia użytkownikom odkrywanie, przenoszenie i odbieranie indywidualnych satoshis, które mogą zawierać unikalne wpisane dane, takie jak filmy i obrazy. Proces dodawania aktywów do indywidualnych satoshis nazywany jest inscription. Jak wyjaśnia Rodarmor, napisy umożliwiają umieszczenie treści w transakcji Bitcoin i przypisanie jej do satoshi. Po zakończeniu, mówi Rodarmor, napisy są przechowywane w podpisie transakcji Bitcoin.

Proces odbywa się w całości w sieci Bitcoin i nie wymaga dodatkowego tokenu lub łańcucha , według Rodarmora. "Moim celem projektowym, od samego początku, było stworzenie czegoś, co przyciągałoby ludzi w pełni oddanych Bitocinowi" - powiedział." Oznacza to, że do procesu nie może wkraść się dodatkowy token lub łańcuch."

Sieć jest teraz niepotrzebnie zapchana jakimiś obrazkami! - no nie do końca

"To wykorzystanie przestrzeni blokowej jest prawdopodobnie najmniejszym użyciem w porównaniu z innymi rzeczami, które możesz zrobić", mówi Rodarmor. "Pełne węzły pobierają te dane, ale potem je ignorują" - dodaje, odpierając zarzuty, że ordynacje i napisy nadużywają protokołu Bitcoin lub podniosłyby koszty transakcji. "Jedną rzeczą, której ludzie nie rozumieją, jest to, że aby Bitcoin był bezpieczny bloki muszą być pełne - to część modelu bezpieczeństwa Bitcoin" - powiedział - "Jeśli bloki nie są pełne, nikt nie ma powodu, aby płacić więcej niż minimalna stawka opłaty, aby ich transakcje były uwzględnione, więc w rezultacie bloki muszą być pełne". Rodarmor mówi, że podczas gdy napisy przyczyniają się do uczynienia bloków pełnymi nie zmieniają one rozmiaru bloku Bitcoin. Byłoby to coś, czego nie popierałby zapewniał.

Projekt Ordinals, który jest protokołem open-source, pozwala użytkownikom tworzyć własne sieci oparte na Bitcoinie.

Nowy protokół ma być "bardziej elastyczny" niż inne protokoły i pozwala użytkownikom tworzyć własne blockchainy. Zapewnia również sposób, w jaki deweloperzy mogą budować aplikacje na tych blockchainach. Nawet w przypadku kolejnej aktualizacji sieci Bitcoin, Rodarmor mówi, że byłoby mało prawdopodobne, aby spowodować jakiekolwiek problemy dla Ordinals, ponieważ protokół opiera się tylko na niewielkich częściach sieci Bitcoin.

Ordinalis polega na tym, że transakcje mają wejścia i wyjścia, wyceniane w satoshi. Nie możesz zepsuć więc Ordinals w aktualizacji bez psucia całej masy innych rzeczy w sieci Bitcoina

Ale czy DOOM na tym pójdzie?

Znany już mem “Ale czy DOOM na tym pójdzie?” dotarł już na sieć Bitcoina. Dzięki platformie Ordinals użytkownik Nicholas Carlini postawił bardzo prostą wersje gry DOOM na sieci Bitcoin, więc dopóki Bitcoin żyje DOOM przetrwa. Tutaj jest link do gry.