NFT powoli wraca do swojej świetności

Reading time: 5 min

05/01/23

NFT powoli wraca do swojej świetności

Rynek NFT był zmienny w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale nowy raport DappRadar ujawnia, że rynek NFT pozostaje silny

NFT utrzymuje popularność

Najwięksi gracze na rynku NFT pozostają w mocy

Dane DappRadar pokazują, że OpenSea pozostał wiodącym rynkiem dla organicznych transakcji NFT w grudniu 2022 r., odnotowując ponad 297 milionów dolarów sprzedaży. To wzrost z około 259 milionów dolarów w listopadzie. Blur, nowszy rywal skoczył z około 115 milionów dolarów w listopadzie do prawie 177 milionów dolarów w grudniu.

Podsumowanie poprzedniego roku rynku NFT

Rynek NFT podążał za podobną progresją przez cały rok. Sprzedaż gwałtownie wzrosła w styczniu, ponieważ impet 2021 roku przeniósł się na nowy rok, a sama czołowa giełda OpenSea zarejestrowała rekordowy miesiąc z 5 miliardami dolarów wolumenu transakcji.

Wolumen obrotu NFT spadł w miesiącach następujących po premierze gry Otherside metaverse, ale następnie pod koniec kwietnia ponownie wzrósł. W tym momencie wydawało się, że wolumen sprzedaży NFT w 2022 roku może z łatwością przebić wynik z 2021 roku. Ten skok nie trwał jednak długo. Rynek kryptowalut stracił znaczną wartość w ciągu roku, przy czym straty przyspieszyły w maju wśród upadku Terra's LUNA i UST. Tak zwana zima kryptowalutowa została następnie zaostrzona przez upadek giełdy kryptowalutowej FTX i wynikającą z tego branżową kontaminację, wpływając na ceny kryptowalut w dalszym ciągu. Miesięczny wolumen spadł z prawie 3,3 mld USD w maju do nieco ponad 1 mld USD w czerwcu, według DappRadar, ale od tego czasu rynek nie przekroczył granicy 1 mld USD. W grudniu, rynek NFT zakończył rok słabszym wynikiem niż na początku roku. Jednakże ogólny wolumen obrotu wzrósł nieznacznie w stosunku do listopada, a liczba sprzedanych NFT w ostatnim miesiącu roku odbiła się po spadku w poprzednim miesiącu.

Trochę danych z poprzedniego roku

Pomimo miesięcy spadającej sprzedaży i spadających cen, ogólna wielkość sprzedaży NFT w zeszłym roku prawie dorównała szczytowi z 2021 roku, według danych DappRadar. W 2022 roku rynki NFT i platformy blockchain wygenerowały ponad 24,7 miliarda dolarów w organicznym wolumenie obrotu w całej branży, według DappRadar. To niewielki spadek w stosunku do 25,1 mld USD odnotowanych w 2021 roku, ponieważ rynek NFT gwałtownie zwiększył swoją aktywność i zainteresowanie, gdy tokenizowane przedmioty kolekcjonerskie po raz pierwszy stały się czymś więcej niż niszowym zainteresowaniem.

Dane "organiczne" DappRadar wykluczają transakcje, które są podejrzane o wash trading lub transakcje, które zostały w jakiś sposób zmanipulowane. Wash trading często występuje, gdy handlowcy sprzedają swoje własne NFT tam i z powrotem pomiędzy kontrolowanymi portfelami po zawyżonych cenach, często w celu gry w modelu nagradzania tokenów na rynku. Z danych wykluczono wash trading o wartości miliardów dolarów.

Na rynkach takich jak LooksRare i X2Y2, które oferowały zachęty do handlu tokenami, transakcje warte miliony dolarów zostały wykluczone z danych, ponieważ podejrzewano, że były to transakcje typu wash trading.

Podczas gdy ogólny wolumen obrotu w roku był w dużej mierze płaski, DappRadar odnotował duży skok w liczbie NFT, którymi handlowano w zeszłym roku. Firma analityczna odnotowała około 101 milionów transakcji NFT w ciągu 2022 roku, w porównaniu do około 58,6 milionów transakcji NFT w 2021 roku.

Według DappRadar, rynek NFT wyprodukował w grudniu prawie 684 miliony dolarów organicznych transakcji, co stanowi wzrost w stosunku do skorygowanej sumy ponad 662 milionów dolarów w listopadzie. W ciągu miesiąca sprzedano około 6,7 miliona NFT, co stanowi wzrost z około 4,8 miliona w listopadzie i 6,1 miliona w październiku.

O wygranych i przegranych

Bored Ape Yacht Club z Ethereum był w zeszłym roku najlepiej sprzedającym się projektem NFT, zgodnie z danymi CryptoSlam, z prawie 1,6 miliardami dolarów wolumenu obrotu - z czego zdecydowana większość miała miejsce między styczniem a majem, gdy ceny początkowe spadły z najwyższego poziomu pod koniec kwietnia, wynoszącego 429 000 dolarów ETH, do niedawnego najniższego poziomu poniżej 60 000 dolarów w listopadzie.

Solana blockchain kontynuował swój niedawny schemat spadków i wzrostów, spadając do prawie 70 milionów dolarów z 95 milionów dolarów w listopadzie. Wcześniej zanurzył się w październiku do 67 milionów dolarów po gorącym wrześniu, w którym odnotowano prawie 134 miliony dolarów w sprzedaży NFT w związku z uruchomieniem y00ts. Wartość SOL gwałtownie spadła w listopadzie i grudniu z powodu załamania FTX.

W międzyczasie Flow - platforma blockchain stojąca za NBA Top Shot i NFL All Day - wyhamowała fale spadków po dwóch kolejnych miesiącach spadków o 50% lub więcej. Flow odnotował około 6,8 miliona dolarów w sprzedaży NFT w grudniu, co stanowi spadek z około 7,7 miliona dolarów w listopadzie (według CryptoSlam). Token FLOW ustanowił nową najniższą cenę wszech czasów na początku tego tygodnia po tym, jak stale tracił parę wśród spadającej aktywności NFT na platformie.