Nie dojdzie do fuzji giełdy kryptowalutowej i tradingowej w Australii

Reading time: 3 min

21/12/22

Nie dojdzie do fuzji giełdy kryptowalutowej i tradingowej w Australii

Na początku tego miesiąca Swyftx zlikwidował 90 miejsc pracy czyli 35% całkowitej liczby pracowników.

Po tym, jak rząd podkręcił ciepło regulacyjne w branży kryptowalutowej i kilka głośnych firm upadło, australijska giełda kryptowalutowa Swyftx i platforma obrotu akcjami i tradingu Superhero odwołały swoją planowaną fuzję.

Plan został ogłoszony w czerwcu i był reklamowany jako "historyczna fuzja", która stworzyłaby "cyfrową i tradycyjną potęgę finansową" o wartości 1,5 miliarda dolarów i przyniosła ponad 800 000 klientów pod jednym dachem.

Adam Percy, główny radca prawny Swyftx, powiedzia, że "trwająca niepewność regulacyjna wokół kryptowalut, w połączeniu z rosnącą regulacją" utrudnia firmom kryptowalutowym łączenie się z bardziej tradycyjnymi firmami.

Upadek kilku głośnych firm - w tym giełdy kryptowalut FTX i Voyager Digital - oraz spadek na rynku kryptowalut również nie pomagają. Na początku tego miesiąca Swyftx zlikwidował 90 miejsc pracy czyli 35% całkowitej liczby pracowników z powodu pogorszenia się sytuacji na rynku.

Odwołanie następuje po tym, jak Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) pozwała trzy podmioty związane z kryptowalutami - BlockEarner, BPS Financial, firmę stojącą za cyfrowym tokenem qoin oraz stronę internetową porównującą produkty finansowe Finder.com.

Rząd podejmuje kroki w kierunku zaostrzenia przepisów dotyczących kryptowalut w przyszłym roku.

Zmienność na rynku, a także obecne środowisko regulacyjne sprawiły, że Superhero coraz trudniej było zrealizować swoją pierwotną wizję.

Ta decyzja nie była łatwa, ale jest właściwa dla naszej firmy - powiedział prezes Superhero John Winter. Superhero powróci do bycia niezależną własnością moją i mojego współzałożyciela Wayne'a Baskina.

W pisemnym oświadczeniu, szef Swyftx Alex Harper przypisał rozbiórkę w dużej mierze wrogości regulacyjnej wobec sektora kryptowalut.

Środowisko polityczne zmieniło się znacząco od czasu, gdy ogłosiliśmy fuzję, a żadna ze stron nie była w stanie zrealizować wizji połączenia w jakikolwiek znaczący sposób, powiedział Harper. Obecnie stoimy przed scenariuszem, w którym może nie być żadnych zrealizowanych korzyści dla klientów z połączenia najwcześniej do 2024 roku. Jest to rozczarowujący wynik, ale ostatecznie podjęliśmy tę decyzję w najlepszym interesie zarówno Superhero i Swyftx, jak i ich klientów.

Zrozumiałe jest, że 55 milionów dolarów, które Swyftx jest nadal winien akcjonariuszom Superhero po początkowym przejęciu, nie będzie już wymagalne, a źródła określają fuzję jako "czystą przerwę".

Swyftx, który zwolnił około 35 procent swoich pracowników wcześniej w tym miesiącu po upadku FTX, poinformował pozostałych pracowników o porzuceniu transakcji w prywatnym wątku Slack we wtorek wieczorem.

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC), krajowy organ nadzorczy ds. Korporacji i inwestorów, jest w trakcie kończącego rok prawa egzekucyjnego przeciwko sektorowi kryptowalut.

W grudniu ASIC pozwał menedżera funduszy Holon, stronę porównawczą Finder.com i giełdę kryptowalutową Block Earner za rzekome niewłaściwe postępowanie. Oczekuje się również, że regulator wprowadzi przepisy na początku przyszłego roku, aby uregulować platformy handlowe kryptowalut i wprowadzić zasady przechowywania.

Swyftx i Block Earner są wśród 14 członków grupy branżowej Blockchain Australia, którzy podpisali "afirmację" w zeszłym miesiącu, ślubując utrzymywać salda klientów w 100 procentach pełnej rezerwy i dostarczać bieżące dowody rezerw po szokującym bankructwie FTX.