Nigeria bez gotówki by zwiększyć wykorzystanie eNairy (CBDC)

Reading time: 3 min

07/12/22

Nigeria bez gotówki by zwiększyć wykorzystanie eNairy (CBDC)

Ograniczenia są częścią szerszego nacisku na zachęcanie do cyfrowych transakcji finansowych w kraju.

Nigeria drastycznie zmniejszyła ilość gotówki, jaką mogą wypłacić osoby fizyczne i firmy, próbując w ten sposób przeforsować swoją politykę "Nigerii bez gotówki" i zwiększyć wykorzystanie e-Nairy - cyfrowej waluty Banku Centralnego Nigerii (CBDC).

Centralny Bank Nigerii wydał dyrektywę dla przedsiębiorstw finansowych 6 grudnia, zauważając, że osoby fizyczne i firmy będą teraz ograniczone do wypłaty 45 dolarów (₦20,000) dziennie i 225 dolarów (₦100,000) tygodniowo z bankomatów. Osoby fizyczne będą również ograniczone do wypłaty $225 (₦100,000) w bankach na tydzień, 5% opłaty dla osób indywidualnych oraz 10 % opłaty dla firm dla kwot powyżej tych limitów. Maksymalna wypłata gotówki za pośrednictwem terminali płatniczych jest również ograniczona do 45 dolarów (₦20,000) dziennie.

Ogłaszając zmiany Haruna Mustafa Dyrektor Nadzoru Bankowego zauważył:

Klienci powinni być zachęcani do korzystania z alternatywnych kanałów (bankowość internetowa, mobilne aplikacje bankowe, USSD, karty/POS, eNaira itp.) do przeprowadzania swoich transakcji bankowych.

Nowe limity mają na celu zmniejszenie ilości gotówki w obiegu i zachęcenie użytkowników do korzystania z CBDC, takich jak eNaira zamiast gotówki.

Nigeria ogłosiła nowe limity na wypłaty gotówki z bankomatów i banków, obowiązujące od zaraz. Nowe limity są kumulatywne, co oznacza, że osoba wypłacająca ₦45 (₦15,000) z bankomatu, która następnie próbuje wypłacić gotówkę z banku tego samego dnia, zostanie uderzona 5% opłatą za usługę.

Poprzednie limity na dzienne wypłaty gotówki przed ogłoszeniem były ₦338 (₦150,000) dla osób fizycznych i ₦1,128 (₦500,000) dla firm.

Wskaźniki adopcji dla eNaira były niskie od czasu jego uruchomienia 25 października 2021 roku. Centralny Bank Nigerii z trudem przekonał swoich obywateli do korzystania z CBDC z mniej niż 0,5% populacji zgłoszonych do korzystania z eNaira na 25 października, rok po jego uruchomieniu.

Nigeria ustanowiła politykę "bezgotówkową" w 2012 roku, sugerując, że odejście od fizycznej gotówki uczyni jej system płatności bardziej wydajnym, zmniejszy koszty usług bankowych i poprawi skuteczność polityki monetarnej.

W zaskakującym komunikacie bank centralny Nigerii ujawnił plany emisji nowych banknotów w celu stymulowania przejścia na płatności cyfrowe.

26 października prezes banku centralnego Nigerii, Godwin Emefiele, zauważył, że 85% wszystkich znajdujących się w obiegu nairów jest przechowywanych poza bankami i w związku z tym bank będzie ponownie emitował nowe banknoty, starając się napędzić przejście na płatności cyfrowe.

Według danych dotyczących CBDC, opracowanych przez amerykański think-tank Atlantic Council, Nigeria jest jednym z 11 krajów, które w pełni wdrożyły CBDC. 15 innych krajów rozpoczęło programy pilotażowe, a Indie mają dołączyć do tego grona jeszcze w tym miesiącu.