Nigeria jako lider w zakresie regulacji aktywów cyfrowych

Reading time: 3 min

26/07/22

Nigeria jako lider w zakresie regulacji aktywów cyfrowych

Nigeria jest liderem w Afryce pod względem tworzenia zasad i regulacji w przestrzeni aktywów cyfrowych.

Nigeria jest liderem na kontynencie afrykańskim w zakresie regulacji dotyczących aktywów cyfrowych, stwierdził niedawno wysoki urzędnik krajowego organu nadzoru nad papierami wartościowymi.

Przemawiając podczas lokalnego wydarzenia branżowego, Dayo Obisan stwierdził, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poczyniła ogromne postępy w regulacji przestrzeni aktywów cyfrowych. Zagłębił się w rozdział uprawnień i obowiązków między Centralnym Bankiem Nigerii (CBN) i SEC w odniesieniu do aktywów cyfrowych.

Obanisan powiedział, że podczas gdy CBN otrzymał mandat do wydawania licencji dla firm i działań związanych z kryptowalutami, SEC jest odpowiedzialny za zapewnienie zgodności z odpowiednimi przepisami. Zauważył również, że wśród niektórych osób nastąpiło zamieszanie dotyczące tego, który organ ma ogólną odpowiedzialność za nadzorowanie działań związanych z kryptowalutami.

Powiedział:

Nie chcemy iść w tę niepotrzebną wojnę o to, kto ma jurysdykcję nad czym, ponieważ musimy współpracować w tej podróży.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest agencją rządową, która nadzoruje nigeryjskie rynki kapitałowe. SEC niedawno wydał dodatkowe zasady dotyczące kryptowalut, które weszły w życie w styczniu 2021 roku.

Komisarz wykonawczy SEC, Obisan, zauważył, że Nigeria jest liderem w Afryce pod względem tworzenia zasad i regulacji w przestrzeni aktywów cyfrowych. Globalnie Nigeria jest jednym z tych krajów, które "chętnie przyglądają się" aktywom cyfrowym.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w Nigerii (SEC) powiedziała, że stosuje praktyczne podejście do regulacji aktywów cyfrowych, a nie podąża za przykładem Stanów Zjednoczonych w zakresie regulacji tych aktywów.

Przemawiając na niedawnym wydarzeniu, przewodniczący agencji, Obisan Akinlade, stwierdził, że SEC patrzy na to, co jego odpowiednik w USA, kierowany przez komisarza Gary'ego Genslera, zrobił w odniesieniu do aktywów cyfrowych. Przewodniczący SEC powiedział, że podczas gdy Nigeria może naśladować agencję Genslera, która została skrytykowana za brak jasności regulacyjnej dla branży, może nadal uczyć się na swoich błędach.

Przewodniczący SEC zauważył również, że podczas gdy Nigeria może naśladować agencję Genslera, ta ostatnia nie radziła sobie zbyt dobrze w przestrzeni Bitcoina. Co prawda w ciągu ostatniej dekady zgarnęła miliardy dolarów z działań egzekucyjnych przeciwko projektom blockchain. Jednak często była krytykowana za brak jasności regulacyjnej dla branży. Senator Elizabeth Warren (D-Mass.) niedawno obwiniła ją za miliardy dolarów stracone przez amerykańskich inwestorów w ciągu ostatnich kilku miesięcy.