Nigeria szuka pomocy do swojej cyfrowej waluty

Reading time: 2 min

21/02/23

Nigeria szuka pomocy do swojej cyfrowej waluty

Centralny Bank Nigerii (CBN) kontynuuje rozwój swojej cyfrowej waluty (CBDC)

Po wielu próbach stworzenia efektywnej waluty cyfrowej, Centralny Bank Nigerii zwraca się do nowojorskiej firmy technologicznej, aby zreorganizować podstawową technologię.

Centralny Bank Nigerii (CBN) kontynuuje rozwój swojej cyfrowej waluty (CBDC), eNaira, ale tym razem wzywa do wsparcia.

Według raportu Bloomberg z 21 lutego, CBN prowadzi rozmowy z nowymi "partnerami technologicznymi" w celu opracowania nowego i ulepszonego systemu zarządzania eNaira. Według źródeł bliskich sprawie, nigeryjski organ finansowy omówił te plany z nowojorską firmą technologiczną R3. Nowe oprogramowanie dla eNaira zostanie stworzone, aby umożliwić CBN pełną kontrolę nad inicjatywą; jednak nienazwane źródło powiedziało, że sprawa jest poufna.

Wysiłek stworzenia eNaira rozpoczął się w 2021 roku z pomocą firmy oprogramowania finansowego, Bitt. Według raportu, nowy partner nie zajmie od razu roli Bitta, ale pomoże w wprowadzeniu całkowitej kontroli dla CBN.

W oświadczeniu firma Bitt powiedziała, że jest świadoma, że Centralny Bank Nigerii współpracuje z różnymi partnerami w zakresie swoich innowacji technologicznych. Potwierdziła, że nadal ściśle współpracuje z Bankiem Centralnym i "obecnie opracowuje dodatkowe funkcje i ulepszenia".

Chociaż eNaira Nigerii wystartowała jako jedna z pierwszych na świecie to był to pewnego rodzaju falstart z niską adopcją w kraju, raporty sugerują, że jest niedopracowana. Według niektórych raportów, tylko 0,5% Nigeryjczyków korzysta z CBDC.

Nigeria jest jednym z ponad 90 krajów badających wykorzystanie CBDC. Inne to Rosja i Japonia; oba mają plany wprowadzenia swoich walut przed latem tego roku. Jednakże, istnieje aktywny sprzeciw wobec CBDC ze strony aktywistów, którzy nazywają je narzędziami "nadzoru". W styczniu pewien innowator uruchomił pierwszy aktywny węzeł Bitcoin Lightning w Nigerii. Krótko przed tym rząd ogłosił swój plan stworzenia ram prawnych dla stablecoinów i początkowych ofert monet (ICO).