Nigeria wzmacnia CBDC

Reading time: 4 min

01/06/22

Nigeria wzmacnia CBDC

Ograniczenia transakcji kryptowalutowych […] w Nigerii sparaliżowały bezpośrednie inwestycje zagraniczne w branży fintech i negatywnie wpłynęły na miliony Nigeryjczyków.

Nigeria ulepsza CBDC, ponieważ twierdzi, że produkty kryptowalutowe paraliżują branżę fintech. Z tego powodu Bank centralny Nigerii zmodernizował swojego coina “eNaira”. Jaki ma to wpływ na całość sektora kryptowalutowego w tym kraju? Dlaczego Nigeria tak ingeruje w krypto? O tym piszemy poniżej!

Bank Centralny Nigerii próbuje ratować walutę

Bank Centralny Nigerii (CBN) realizuje plany ulepszenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), która będzie wykorzystywana w szerszym zakresie. Według założeń ma być bardziej wykorzystywana jako środek płatniczy za towary i usług. Jednocześnie CBN utrzymuje wszelkie ograniczenia, które utrudniają funkcjonowanie branży kryptowalutowej i fintechowi.

Przyczyny usprawnienie waluty eNaira

Kontroler oddziału CBN, Bariboloka Koyor, przemawiał w poniedziałek podczas kampanii mającej na celu „uwrażliwienia” przedsiębiorstw na eNaira. Przemówienie odbyło się na targu w najbardziej zaludnionym mieście Lagos w kraju. Bariboloka stwierdził w przemówieniu, że:
„Od przyszłego tygodnia nastąpi aktualizacja aplikacji szybkiego portfela eNaira, która umożliwia dokonywanie transakcji, takich jak płacenie za DSTV lub rachunki za prąd, a nawet płacenie za bilety lotnicze przy pomocy państwowej waluty cyfrowej”.
Koyor powiedział, że aktualizacja została uruchomiona po to, aby każdy obywatel mógł korzystać ze swoich środków szybciej i bezpieczniej, niż przy użyciu klasycznej bankowości. Dodał również, że w przyszłości eNaira będzie jedynym sposobem na otrzymanie pomocy finansowej od rządu, podkreślając zalety wcześniejszej adopcji:
Jest to projekt, który CBN wdrożył, aby dotrzeć do każdego Nigeryjczyka pod względem integracji finansowej oraz pod względem wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa transakcji bankowych”

Upadek waluty cyfrowej

Wartość eNairy spadła o ponad 209% w ciągu ostatnich sześciu lat, co skłoniło Nigeryjczyków do masowego przyjmowania kryptowalut. Kwietniowy raport giełdy kryptowalutowej KuCoin wskazał, że około 33,4 miliona Nigeryjczyków posiadało lub handlowało kryptowalutami w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Ograniczenia w handlu kryptowalutami w kraju zaostrzyły się po uruchomieniu eNairy w październiku 2021 r. CBN zakazał bankom obsługi giełd kryptowalut, ale prawdziwe problemy pojawiły się w listopadzie 2021 r., kiedy CBN zaczął zamrażać konta traderów.

Posiadacze kryptowalut inwigilowani

To represje skłoniły banki komercyjne w kraju do śledzenia kont swoich klientów w poszukiwaniu oznak handlu kryptowalutami, które mogłyby spowodować oflagowanie kont firm fintech. Ograniczenia w handlu były powodem do niepokoju w kwietniowym raporcie opublikowanym wspólnie przez Sekretarzy Generalnych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W raporcie skupiono się na urbanizacji Afryki i stwierdzono, że młodzi Afrykanie pracujący w sektorze technologicznym „tworzący aplikacje lub handlując walutami cyfrowymi” są zagrożeni arbitralną polityką rządową. Raport jako przykład wskazał Nigerię, stwierdzając:
„Ograniczenia transakcji kryptowalutowych […] w Nigerii sparaliżowały bezpośrednie inwestycje zagraniczne w branży fintech i negatywnie wpłynęły na miliony młodych Nigeryjczyków, którzy zarabiają na życie w tym sektorze. Wiele osób znalazło jednak sposób, aby zgodnie z prawem ominąć te ograniczenia i kontynuować działalność, skutecznie odmawiając płacenia Nigerii podatków i opłat transakcyjnych, które w przeciwnym razie weszłyby do systemu”.

Tanzania zmierza w tym samym kierunku

Nie ma oznak spowolnienia przyjmowania CBDC, ponieważ ostatnie badania wykazały, że 80% banków centralnych rozważa używanie CBDC. Wczoraj, urzędnicy z Tanzanii wskazali, że plany szeroko pojętego wdrażania CBDC przyspieszają. W wywiadzie dla Bloomberga gubernator Banku Tanzanii Florens Luoga poinformował, że kraj wysłał urzędników do państw posiadających doświadczenie w CBDC, w tym do Nigerii, aby uczyli się od nich bezpośrednio w zakresie tworzenia państwowej waluty. Miejmy nadzieję, że Nigeria zmieni swój stosunek do kryptowalut i pozwoli młodym ludziom rozwijać sektor nowoczesnych technologii na swoim terenie.