Nike na szczycie listy marek, które generują najwięcej przychodu z NFT

Reading time: 3 min

23/08/22

Nike na szczycie listy marek, które generują najwięcej przychodu z NFT

Marki wykorzystują tokeny NFT na różne sposoby. Wiele z nich wykorzystuje ich potencjał promocyjny i reklamowy.

Nie jest zaskoczeniem, że Nike znalazło się na szczycie listy marek, które generują najwięcej przychodów z tokenów (NFT). Marka wykorzystuje NFT w swoich kampaniach marketingowych i przewodzi innym pod względem przychodów.

Marki wykorzystują tokeny NFT na różne sposoby. Wiele z nich wykorzystuje ich potencjał promocyjny i reklamowy. Niektórzy używają ich jako tokenów nagrodowych, a inni - jak kluby sportowe - sprzedają prawa licencyjne do NFT. Ale dla niektórych marek, zwłaszcza tych z sektora luksusowego i odzieżowego, NFT mogą stać się w przyszłości znaczącym źródłem przychodów, ponieważ metaverse nabiera rozpędu.

Studium przypadku marki NFT zostało niedawno opublikowane w witrynie analitycznej kryptowalut Dune, badając wydajność NFT dużych marek w sieci Ethereum. Pod względem całkowitego przychodu Nike znajduje się na szczycie listy z 185,32 mln USD, a następnie Dolce & Gabbana i Tiffany z odpowiednio 25,65 mln USD i 12,62 mln USD.

Metaverse gaming to obecnie gorący temat. Już teraz generuje miliardy przychodów i oczekuje się, że będzie rosnąć wykładniczo.

Powodem, dla którego Nike zgarnia znacznie więcej niż inne marki, jest przejęcie firmy RTFKT NFT, która już wcześniej miała osiągnięcia i kolekcji CloneX, która stanowi ponad 40% tantiem Nike.

W zeszłym roku badania Morgan Stanley prognozowały, że gry metaverse i NFT mogą stanowić 10% adresowalnego rynku sektora luksusowego do 2030 roku, co stanowi okazję o wartości 50 miliardów euro.

Przychody NFT pochodzą ze sprzedaży początkowej, która trafia głównie do samej marki oraz tantiem stanowiących wycinek sprzedaży wtórnej. W niektórych przypadkach może to nie uwzględniać podziału przychodów z partnerami kolekcji lub innych kosztów towarzyszących, takich jak honoraria dla artystów.

Rynek NFT jest bardzo konkurencyjny i marki szukają sposobów na wyróżnienie się z tłumu. Program Bud Light N3XT odniósł swój spory sukces - 25,9% właścicieli przeprowadziło od 5 do 40 transakcji, a 46,6% ponad 200 transakcji na platformie. Nie uwzględnia to jednak błędów technicznych ani zjadania marży zysku przez markę.

W grudniu 2021 roku Adidas uruchomił kolekcję NFT, która zachowała niewiele ze sprzedaży brutto o wartości 23 mln USD; większość trafiła do partnerów, pozostawiając 6,2 mln USD adidasowi, który musiał zwrócić użytkownikom, którzy przypadkowo zostali obciążeni setkami lub tysiącami dolarów za opłaty za gaz Ethereum, gdy NFT nie udało się wybić z powodu usterki.