Nowe regulacje kryptowalut w Dubaju

Reading time: 3 min

09/02/23

Nowe regulacje kryptowalut w Dubaju

Regulator w Dubaju wydał swój nowy zestaw zasad do regulowania kryptowalut

Nowy zbiór zasad od rządu Dubaju ma na celu przyciągnięcie firm i inwestorów kryptowalutowych.

Organ regulacyjny ds. Aktywów wirtualnych (VARA) wydał swój zestaw zasad 2023 do regulowania kryptowalut w Emiratach, stwierdzając, że każdy podmiot w Emiracie, który emituje wirtualne aktywa, musi przestrzegać zasad.

Organ regulacyjny twierdzi, że jego nowe zasady mają na celu przyciągnięcie firm kryptowalutowych, ochronę handlarzy aktywów cyfrowych i inwestorów oraz ograniczenie nielegalnych praktyk. Wszystkie te środki mają na celu zwiększenie Dubaju jako regionalnego i międzynarodowego centrum dla aktywów wirtualnych, zwiększając jego przewagę konkurencyjną zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo. Helal Saeed Almarri, dyrektor generalny Departamentu Gospodarki i Turystyki Dubaju i przewodniczący zarządu VARA, powiedział w oświadczeniu, że misją jest "ustanowienie emiratu jako stolicy przyszłej gospodarki zakotwiczonej przez metaverse, AI, Web3.0 i blockchain."

W ogłoszeniu z 20 czerwca 2022 roku Dubai Financial Services Authority (DFSA) ogłosił, że uruchamia specjalistyczne ramy regulacyjne dla aktywów wirtualnych (VA). Nowe ramy, nazwane Virtual Assets Regulatory Framework (VARS), będą działać jako "akcelerator dla prawdziwie bezgranicznej Gospodarki Cyfrowej", według szefa DFSA Sami Al Qamzi.

Ramy zostały zaprojektowane specjalnie dla Dubaju i odzwierciedlają zaangażowanie miasta w budowanie odpowiedzialnych zabezpieczeń przy jednoczesnym wspieraniu innowacji nowej generacji w branży blockchain. Jest on oparty na niestandardowej konstrukcji, która będzie służyć jako akcelerator dla tego progresywnego ekosystemu VA.

Od 2019 roku Dubaj podjął kroki w przestrzeni blockchain z jego Departamentem Rozwoju Gospodarczego przenoszącym swoje usługi do rejestru opartego na blockchainie na platformie blockchain Dubai Pulse oraz kilkoma firmami ubiegającymi się o i zdobywającymi licencje na działalność wewnątrz emiratu, w tym Binance i FTX. W grudniu 2021 roku Binance podpisał umowę z Dubai World Trade Centre Authority, zamierzając stworzyć hub, który mógłby pomóc innym firmom związanym z blockchainem uzyskać licencję w Dubaju.

Zgodnie z nowym zbiorem przepisów, każdy podmiot, który chce prowadzić działalność przy użyciu kryptowalut, musi ubiegać się o zezwolenie i otrzymać licencję od organu regulacyjnego przed oferowaniem swoich usług.

Licencja może zostać cofnięta, jak mówi zbiór przepisów, z różnych powodów, w tym z powodu istotnego naruszenia jakichkolwiek przepisów ustawowych, wykonawczych, zasad lub dyrektyw; niewypłacalności; bycia przedmiotem postępowania upadłościowego; lub niezapłacenia wyroku sądu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub poza nimi.

VARA wyjaśniła również, że nowe regulacje dotyczące prania pieniędzy obejmują finansowanie terroryzmu i innych nielegalnych organizacji oraz zakazują wykorzystywania informacji poufnych (trading), bezprawnego ujawniania informacji i manipulacji rynkowych.

Zestaw przepisów zawiera pewne wyłączenia. Zwolnienie zawodowe dla "należycie zarejestrowanych" praktykujących prawników, księgowych lub "innych zawodowo licencjonowanych konsultantów biznesowych, którzy prowadzą jakąkolwiek działalność [w zakresie aktywów wirtualnych] w sposób całkowicie uboczny w stosunku do ich praktyki zawodowej, jeśli ci profesjonaliści pozostają odpowiednio upoważnieni przez właściwy organ zawodowy do działania w Emiracie i utrzymują ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanego zawodu.

Naruszenie tych zasad, VARA mówi, może spowodować grzywny, kary cywilne i "inne działania wykonawcze" przeciwko odpowiedzialnym osobom.