Nowe szczegóły dotyczące projektu ustawy o walutach cyfrowych w Rosji

Reading time: 2 min

20/09/22

Nowe szczegóły dotyczące projektu ustawy o walutach cyfrowych w Rosji

W potencjalnie znaczącym rozwoju dla kryptowalut w Rosji, Ministerstwo Finansów i Bank Centralny doszły do porozumienia.

Urzędnik rosyjskiego Ministerstwa Finansów przedstawił nowe szczegóły dotyczące projektu ustawy o walutach cyfrowych, który jest obecnie opracowywany.

Wiceminister Ministerstwa Finansów Aleksiej Moiseev powiedział dziś dziennikarzom, że ustawa zapewni lokalną infrastrukturę i pozwoli przedsiębiorstwom samodzielnie negocjować wykorzystanie kryptowalut w handlu międzynarodowym.

Oczekuje się, że ustawa zostanie przedłożona Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu Rosji) w przyszłym miesiącu, według Moiseev. W wywiadzie dla agencji informacyjnej Sputnik, Moiseev powiedział, że oczekuje, że dokument zostanie przyjęty do końca 2022 roku. Dodał również, że chociaż nie ma planów zakazania kryptowalut w Rosji, istnieje potrzeba regulacji, aby nie wpadły one w ręce przestępców.

Projekt ustawy, który podobno został opracowany przez szefa Departamentu Polityki Finansowej Ministerstwa Finansów Ivana Chebeskova, ma na celu zapewnienie lokalnej infrastruktury do rozliczeń i regulacji wydobycia, ale pozostawi wiele szczegółów do samodzielnego opracowania przez firmy.

Chebeskov powiedział Interfaxowi, że "nie jest całkowicie jasne, jak powinno to być regulowane", więc dał firmom "możliwość z tą ustawą, aby płacić za pomocą kryptowalut, ale pod względem tego, jakie kryptowaluty będą używane, jak negocjować z kontrahentami, z jakimi krajami będzie działać - wszystko to pozostawiamy przedsiębiorcom."

W potencjalnie znaczącym rozwoju dla kryptowalut w Rosji, Ministerstwo Finansów i Bank Centralny doszły do porozumienia w sprawie wykorzystania kryptowalut w handlu międzynarodowym.

Te dwa podmioty od dawna nie zgadzały się co do właściwego miejsca kryptowaluty w gospodarce rosyjskiej, przy czym Bank Centralny początkowo zdecydowanie sprzeciwiał się wykorzystaniu kryptowaluty do płatności. Pozycja banku powoli ulegała jednak erozji, ponieważ sankcje nałożone w lutym po inwazji Rosji na Ukrainę zaczęły zbierać swoje żniwo.

Ogłoszenie wydane 5 września wskazywało, że po długich rozważaniach bank centralny może być gotowy zgodzić się na wykorzystanie kryptowalut w handlu międzynarodowym. Mishustin mówił przychylnie o wykorzystaniu kryptowalut w handlu międzynarodowym po tym, jak Iran zatwierdził wykorzystanie kryptowalut do płatności za import.