NTT Docomo wchodzi w metaverse

Reading time: 2 min

12/10/22

NTT Docomo wchodzi w metaverse

Telefonica, jeden z największych hiszpańskich operatorów, również nawiązała współpracę z firmą Meta, aby stworzyć własny hub metaverse w Hiszpanii.

Japoński gigant telekomunikacyjny NTT Docomo uruchamia wartą 412 milionów dolarów jednostkę zajmującą się metaverse.

Jednostka ta, nazwana Qonoq, już działa i zatrudnia 200 osób, badając i rozwijając oprogramowanie i rozwiązania sprzętowe skierowane na integrację produktów rozszerzonej rzeczywistości dla klientów japońskiego przewoźnika.

Szacowany budżet, jakim będzie dysponowała ta nowo utworzona jednostka, wynosi około 412 milionów dolarów i skupi się na trzech kluczowych obszarach.

Pierwszy obszar ma związek z dostarczaniem doświadczeń metaverse poprzez własny świat, nazwany "XR World" (rozszerzona rzeczywistość), a także miejsce wirtualnych koncertów o nazwie "Matrix Stream", które będzie zoptymalizowane pod kątem dostarczania treści. Firmy telekomunikacyjne na całym świecie są zainteresowane metawersją i nowymi usługami, jakie ten cyfrowy świat może przynieść ich klientom. NTT Docomo nie jest wyjątkiem: pracuje nad rozwojem własnej technologii metaverse od 2017 roku, kiedy to przejęła japońską firmę DMM VR Inc, z której narodził się Qonoq.

Drugi kluczowy obszar obejmuje biznes "digital twin", który pozwala klientom uzupełnić informacje o danym miejscu o rozszerzoną rzeczywistość. Trzeci obejmuje produkcję urządzeń sprzętowych pozwalających cieszyć się doświadczeniami metaverse w sposób immersyjny.

Metawersja jest od lat obecna w science fiction, ale teraz w końcu staje się rzeczywistością.

Nie jest zaskoczeniem, że największy nacisk na tę koncepcję ma Facebook, który nawiązał współpracę z innymi firmami w celu opracowania własnego hubu metaverse i zbudowania nowych urządzeń sprzętowych, aby cieszyć się doświadczeniami metaverse w sposób wciągający.

Telefonica, jeden z największych hiszpańskich operatorów, również nawiązała współpracę z firmą Meta, aby stworzyć własny hub metaverse w Hiszpanii, oraz z firmą Qualcomm w celu produkcji doświadczeń metaverse dla swoich klientów.

Orange, inny europejski operator, również zainteresował się wejściem do metaverse, otwierając centrum oparte na cyberprzestrzeni, aby uczyć umiejętności cyfrowych w wirtualnym świecie. Koreański operator, SK Telecom, opracował już własną platformę metaverse o nazwie Ifland, a obecnie współpracuje z Deutsche Telekom nad zaktualizowaną wersją tej platformy skierowaną do użytkowników europejskich.