Odczyt inflacji w USA spowodował mocne spadki na rynku kryptowalut

Reading time: 2 min

13/07/22

Odczyt inflacji w USA spowodował mocne spadki na rynku kryptowalut

Roczna inflacja w USA wyniosła w czerwcu 9,1%, czyli więcej niż oczekiwali analitycy i wzrosła z 8,6% w maju.

Wczorajszy wskaźnik inflacji w USA wzrósł do najwyższego poziomu od ponad 40 lat, napędzany przez rosnące ceny energii i paliw.

Roczna inflacja w USA wyniosła w czerwcu 9,1%, czyli więcej niż oczekiwali analitycy i wzrosła z 8,6% w maju. Osiągnęła najwyższy poziom od lutego 1980 roku.

W ciągu miesiąca ceny skoczyły o 1,3%, również więcej niż oczekiwano. Tak zwany roczny Core-CPI (wskaźnik cen konsumpcyjnych) - który wyklucza ceny żywności i energii - wyniósł 5,9%.

Wzrost inflacji następuje, gdy amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki i podsycaniu wyższej presji inflacyjnej, która zmusiłaby ją do podniesienia stóp szybciej niż planowano, gdyby chciała utrzymać ceny pod kontrolą.

W momencie odczytu Bitcoin zanurkował prawie o 1000 $.

Zgodnie z szacunkami Bloomberga, oczekiwano, że główna liczba inflacji za czerwiec wyniesie 8,8% w skali roku, podczas gdy tak zwany Core-CPI (wskaźnik cen konsumpcyjnych) - który nie obejmuje cen żywności i energii - miał wynieść 5,7%, co oznacza spadek z 6% miesiąc wcześniej.

Zaraz po ogłoszeniu inflacji bitcoin (BTC) spadł z 19921 USD do 19089 USD, podczas gdy ethereum (ETH) osunęło się z 1090 USD do 1024 USD.

źródło: stooq.pl