Parlament Europejski zaostrza AML

Reading time: 4 min

01/07/22

Parlament Europejski zaostrza AML

UE reguluje AML

Środowe spotkanie zapewniło ostateczne porozumienie w sprawie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy dla transferów kryptowalut i w dużej mierze unieważniło propozycję Parlamentu Europejskiego, aby nałożyć kontrole AML na wszystkie płatności dot. prywatnych portfeli.

Nowy AML nadchodzi

Po intensywnych dyskusjach wewnętrznych w Brukseli, decydenci Unii Europejskiej w końcu uzgodnili zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy dla transakcji kryptowalutowych. UE zaproponowała wreszcie przełomowe zasady AML dla wyżej wymienionych grup. Pamiętajmy jednak, że prawo szkodzi prywatności i innowacjom. Ostateczne warunki będą oznaczać, że tożsamość klienta musi być zweryfikowana nawet w przypadku najmniejszych transferów krypto, jeśli odbywa się to między dwoma regulowanymi dostawcami portfeli cyfrowych, ale za to płatności do niehostowanych prywatnych portfeli będą w dużej mierze pomijane w kontroli AML. Unijni ustawodawcy i przedstawiciele rządów spotykali się przez ostatnie trzy miesiące, aby wypracować polityczne porozumienie w sprawie ustawy, która została wprowadzona w lipcu 2021 roku przez Komisję Europejską.

Porozumienie osiągnięte

Dwa źródła opuszczające spotkanie wskazały, że porozumienie zostało osiągnięte w sprawie przepisów po nieco ponad godzinie rozmów. Unijny ustawodawca Ondrej Kovarík potwierdził tymczasowe uzgodnienia w tweecie, mówiąc, że "zachowuje właściwą równowagę w łagodzeniu ryzyka związanego ze zwalczaniem prania pieniędzy w sektorze kryptowalut, nie uniemożliwiając innowacji i nadmiernie obciążając przedsiębiorstwa. Pozwoli to na dalszy rozwój kryptowalut w Europie" - dodał Kovarík.

Zmiany przepisów zgodnie z zapowiedziami

W marcu ustawodawcy powiedzieli, że chcą znacznie rozszerzyć zakres ustawy, aby uwzględnić transakcje z niehostowanymi portfelami cyfrowymi - tymi, które nie są zarządzane przez regulowanego dostawcę usług, takiego jak licencjonowana giełda kryptowalut, tak aby szczegóły transakcji były zgłaszane władzom niezależnie od ryzyka. To wywołało falę protestów ze strony graczy branżowych, od grup lobbystycznych po prominentne firmy z branży krypto, takie jak Coinbase (COIN), a niektórzy eksperci prawni powiedzieli, że może to być uznane za nieproporcjonalne i bezprawne naruszenie prywatności. Późniejsze rozmowy na temat prawa odbywały się w Brukseli, a ich celem było wypracować zestaw zasad zaakceptowanych zarówno przez Parlament Europejski, jak i Radę UE (która zbiera przedstawicieli 27 państw członkowskich, aby podejmować zbiorowe decyzje legislacyjne). Radzie przewodniczy obecnie Francja. Porozumienie zostało osiągnięte w samą porę, na niewiele ponad jeden dzień przed tym, jak Francja musiałaby oddać kontrolę nad rozmowami Czechom.

Portfele niehostowane

W przypadku zasad dotyczących przelewów do portfeli niehostowanych, Kovarík powiedział, że ostateczny wynik "odszedł dość daleko od początkowej propozycji Parlamentu Europejskiego" - co prawdopodobnie spotka się z westchnieniem ulgi przez wielu w branży. Dodał również, że zasady dot. tzw. unhosted wallet będą stosowane tylko wtedy, gdy transfery zostały dokonane do własnego portfela prywatnego i tylko wtedy, gdy wartość wyniosła ponad 1.000 euro ($ 1.052). Kolejne źródło dobrze poinformowane o rozmowach potwierdziło te szczegóły. Ernest Urtasun, członek europejskiej partii Zielonych, który wspólnie prowadził negocjacje Parlamentu w sprawie ustawy, zatweetował, że przepisy "kładą kres Dzikiemu Zachodowi nieuregulowanych kryptowalut, zamykając główne luki w europejskich przepisach dotyczących prania pieniędzy."

Ustawa i jej skutki

Urtasun potwierdził, że ostateczne porozumienie oznaczałoby, że w przypadku transakcji między regulowanymi portfelami, dane dotyczące tożsamości klienta muszą być rejestrowane nawet w przypadku najmniejszej interakcji. To sprawia, że zasady dotyczące kryptowalut są niepodobne do tych dla konwencjonalnego sektora bankowego, który wyłapuje tylko te o wartości ponad 1000 euro. Ustawodawcy i rządy obalili plany Komisji Europejskiej dotyczące wyłączenia małych transakcji, argumentując, że zmienność cen i możliwość rozbicia płatności na mniejsze kawałki sprawiłyby, że byłoby to niewykonalne dla kryptowalut.