Paxos ma zaprzestać emisji Binance USD

Reading time: 2 min

13/02/23

Paxos ma zaprzestać emisji Binance USD

Paxos Trust ma zaprzestać emisji Binance USD trzeciego największego stablecoina na rynku

Nowojorski Departament Usług Finansowych (NYDFS) podobno nakazał firmie blockchain Paxos Trust zaprzestanie emisji Binance USD (BUSD).

Działania NYDFS pojawiają się wkrótce po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) wydała zawiadomienie do Paxos, aby poinformować firmy o planowanych działaniach egzekucyjnych.

Zawiadomienie twierdziło, że Binance USD jest niezarejestrowanym papierem wartościowym. BUSD to stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim, który został uruchomiony w 2019 roku przez Binance i Paxos. Jest to obecnie trzeci największy stablecoin na rynku z łączną podażą ponad 16 miliardów dolarów. NYDFS podobno poprosił Paxos o zaprzestanie tworzenia większej ilości swojego tokena BUSD. Paxos będzie nadal zarządzał wykupami produktu, zgodnie z oświadczeniem Binance.

Rynek zareagował i kurs tokenu natywnego dla Binance BNB poszybował w dół o około 10% w ciągu ostatnich 24 godzin. Czy doznamy powtórki z FTX i czekamy na depeg BUSD? Pewnie w ciągu kilku dni się tego dowiemy.

SEC niedawno oświadczył, że usługi stakingu kryptowalut naruszają prawo papierów wartościowych i zmusił Kraken do całkowitego zamknięcia swojej oferty stakingu.

Coinbase podejmuje walkę, twierdząc, że jego produkty stakingowe nie są papierami wartościowymi. Ogłoszenie SEC pojawia się w następstwie rosnącej kontroli wokół rynku kryptowalut. Agencja bada, czy niektóre tokeny są klasyfikowane jako papiery wartościowe od 2017 roku, kiedy to złożyła pozew przeciwko Ripple, emitentowi stojącemu za tokenem XRP. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli inwestycja pieniędzy jest dokonywana w biznesie z oczekiwaniem zysku, który ma nadejść dzięki wysiłkom kogoś innego niż inwestor, jest on uważany za papier wartościowy.

Zarzuty dotyczące bezpieczeństwa wobec stablecoina mogą stanowić poważne wyzwanie dla branży kryptowalutowej.

Stablecoiny są popularną opcją dla użytkowników stawiających pierwsze kroki w kryptowalutach. Jeden prawnik powiedział, że podczas gdy stablecoiny mają być stabilne, kupujący mogą ewentualnie czerpać zyski z szeregu możliwości, np. arbitraż lub staking. Inni prawnicy powiedzieli, że podczas gdy odpowiedź nie jest jednoznaczna, istnieje możliwe podejście, gdzie stablecoin został stworzony z myślą zarabiania pieniędzy lub jeśli jest to bezpośrednia pochodna papieru wartościowego.