Pierwsze cyfrowe aktywo wsparte metalem szlachetnym

Reading time: 2 min

20/07/22

Pierwsze cyfrowe aktywo wsparte metalem szlachetnym

Cyfrowe tokeny poparte dowolnym aktywem fizycznym stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.

Rosyjski oddział Atomyze, platformy specjalizującej się w tokenizacji towarów, oraz Rosbank uruchomiły transakcje z wykorzystaniem cyfrowych aktywów finansowych (DFA) opartych na metalach szlachetnych.

Pierwszą z nich jest emisja tokena na pallad, którego posiadacze będą mieli prawa do roszczenia pieniężnego równego wartości rynkowej metalu.

Cyfrowe tokeny poparte dowolnym aktywem fizycznym stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Atomyze działa zarówno z aktywami fizycznymi, jak i cyfrowymi, które mogą być wykorzystywane jako zabezpieczenie pożyczek lub wymieniane na inne towary i usługi w swoim ekosystemie.

Rzadki metal nie jest publicznie dostępnym aktywem w Federacji Rosyjskiej, więc jego tokenizacja pozwoli inwestorom uzyskać do niego dostęp. Według prezesa Atomyze Andreya Kirillova, "tokeny mogą być wykorzystywane zarówno do celów inwestycyjnych, jak i do handlu".

Pallad jest używany w biżuterii i ma pewne zaawansowane technologicznie zastosowania, takie jak katalizatory do samochodów i komponenty do ogniw słonecznych i baterii. Uważa się również, że pallad mógłby zastąpić platynę jako materiał elektrodowy w ogniwach paliwowych, ponieważ ma większą odporność na korozję i wyższą przewodność niż platyna

Atomyze Russia została zarejestrowana w Centralnym Banku Rosji jako operator platformy DFA i jest upoważniona do oferowania instrumentów finansowych opartych na blockchain.

DFA to nowe narzędzie, które może stworzyć nowe możliwości i zapewnić alternatywne narzędzia zarówno dla przedsiębiorstw, jak i inwestorów prywatnych.

Raport rozwija, w jaki sposób cyfrowe aktywa finansowe mogą być wykorzystywane w Rosji. Aktywa cyfrowe nie są obecnie regulowane w Rosji, ale Atomyze współpracuje z ustawodawcami w celu opracowania ustawy "O walutach cyfrowych", która regulowałaby kryptowaluty w Rosji. Ta ustawa może potencjalnie zostać przyjęta jesienią tego roku.