Pierwsze NFT wymintowane na sieci Litecoin

Reading time: 3 min

21/02/23

Pierwsze NFT wymintowane na sieci Litecoin

Deweloper Bitcoina wprowadził protokół Ordinals na sieć Litecoin

Deweloper Bitcoina wprowadził projekt Ordinals na Litecoin, umożliwiając na tej sieci NFT

Ordinals wzięły szturmem sieć Bitcoin, teraz pora na Litecoin?

Uruchomiony na początku tego roku, Bitcoin Ordinals o któym pisaliśmy w artykule tutaj, jest nowym protokołem zaprojektowanym i wdrożonym przez byłego developera rdzenia Bitcoin, Casey'a Rodarmora, który umożliwia użytkownikom odkrywanie, przekazywanie i otrzymywanie indywidualnych satoshis - najmniejszej jednostki Bitcoin - które mogą zawierać wpisane w nie unikalne dane.

Protokół wykorzystuje "napisy", które są arbitralną treścią, taką jak tekst lub obrazy, które mogą być dodane do kolejno numerowanych satoshi lub "sats", aby stworzyć unikalne "cyfrowe artefakty", które mogą być przechowywane i przekazywane w sieci Bitcoin, jak każdy inny sats.

Społeczność deweloperów przyjęła innowację Ordinals, ale istnieją pewne obawy dotyczące tego, jak może to wpłynąć na skalowalność i opłaty transakcyjne. Niektórzy puryści twierdzą, że Bitcoin został zaprojektowany, aby skupić się wyłącznie na transakcjach finansowych i że Ordinals może przyjść kosztem skalowalności i wyższych opłat za transakcje. Z drugiej strony, zwolennicy zauważają, że przynosi nowe sposoby użycia dla Bitcoina.

Jednak pomimo swojego niepewnego początku, Ordinals wzięły szturmem blockchain Bitcoin. Od stycznia ponad 154 000 Ordinali zostało wpisanych do sieci Bitcoin.

Ordinals wchodzi na blockchain Litecoin po tym, jak użytkownik Twittera zaoferował kilka LTC w nagrodzie dla pierwszego, który zdoła przeportować Ordinals na Litecoin.

W poniedziałek, deweloper Bitcoin Anthony Gurrera opublikował wpis na GitHubie, który opisuje wprowadzenie protokołu Bitcoin Ordinals na Litecoin. Umieścił również kopię MimbleWimble, aktualizacji prywatności i skalowalności wdrożonej w sieci Litecoin w 2022 roku, dzięki czemu jest to pierwszy NFT na Litecoin. “Pierwszy Litecoin Ordinal został wpisany na blockchain” tak komentował to deweloper.

Użytkownik Twittera o nazwie użytkownika indigo_nakamoto zaoferował nagrodę w wysokości 5 LTC (warte około 500 dolarów) dla pierwszego, który może przeportować Ordinals na Litecoin. "5 LTC dla tego, kto portuje to na Litecoin", powiedział użytkownik w tweecie z 11 lutego. Bounty ostatecznie wzrosło do 22 LTC (około 2 100 USD) do końca ubiegłego tygodnia. Litecoin był jedynym innym PoW blockchain, który mógł wspierać Ordinals, ponieważ posiadał zarówno aktualizacje SegWit, jak i Taproot, które są niezbędne do umożliwienia Ordinals.

Wpisanie obrazu na blockchain Bitcoin może kosztować dziesiątki dolarów, w zależności od jego wielkości. Do tej pory ludzie wydali prawie ponad 1,16 miliona dolarów na opłaty za wpisanie według Dune Analytics.

Jednakże, wpisywanie litoshi do Litecoin będzie prawdopodobnie znacznie wolniejsze niż wpisywanie satoshi do Bitcoin, ponieważ Litecoin został stworzony, aby używać algorytmu haszowania Scrypt - algorytmu zaprojektowanego w celu odstraszenia GPU i ASIC - co czyni Litecoin bardziej dostępnym i znacznie tańszym niż Bitcoin.