PKO BP wykorzystuje technologię blockchain!

Reading time: 2 min

23/06/22

Views: 20

PKO BP wykorzystuje technologię blockchain!

Czy PKO BP jak i inne instytucje w kraju spojrzą na nowe technologie perspektywicznie i wdrożą do swoich sektorów technologię blockchain?

Blockchain, który tworzy niemal wszystkie kryptowaluty jest systemem na tyle atrakcyjnym, że wykorzystują go podmioty prywatne i publiczne na arenie krajowej i międzynarodowej. Dzięki tej technologii można przesyłać i przetwarzać informacje, przesyłać środki, zapewniać im bezpieczeństwo. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że PKO Bank Polski, również postanowił wykorzystać takie rozwiązanie, dzięki czemu zaoszczędził 31 milionów złotych!

PKO BP idzie z duchem czasu

Od stycznia 2022 r. Bank PKO BP pozytywnie zapatrywał się na cyfrowe wersje pieniędzy. Z tego powodu zastrzegł znak PLCOINA w Urzędzie Patentowym. Sam bank od lat analizuje i wykorzystuje technologię blockchain w swoich rozwiązaniach i infrastrukturze. Co ciekawe - sam bank jest pozytywnie nastawiony do firm, które również postanawiają używać blockchaina w swoich finansach. Od wczoraj wiadomo, że dzięki technologii blockchain bank oszczędził około 31 milionów złotych! W jaki sposób?

PKO BP oszczędza 31 milionów złotych dzięki blockchainowi

Usługa banku PKO BP w postaci “Trwałego Nośnika” jest alternatywnym rozwiązaniem dla przekazywania tradycyjnych, papierowych, biurokratycznych dokumentów. Zamiast tego przekazuje się ich elektroniczne zamienniki za pośrednictwem systemu iPKO. Sam system powstał przy współpracy z KIRem, który również gromadzi dane osobowe i informacje na temat klientów banku. Dzięki trwałemu nośnikowi klient ma pewność, że strona i dokumenty są autentyczne, a treść na nich- niezmienna. Ponadto dzięki blockchainowi dokumenty przekazywane są w sposób elektroniczny, co zmniejsza obieg zbędnej biurokracji.

PKO BP i smart kontrakty

Od 2019 roku PKO BP chce stworzyć specjalną platformę dla swoich klientów. Sam projekt nosi nazwę “Dukat”. Założenie jest takie, by większość czynności była wykonywana przy użyciu dedykowanych tokenów, smart kontraktów oraz szeroko pojętego blockchaina. Według koncepcji istnieją 3 sektory, które mogą zostać usprawnione dzięki nowym technologiom:

  • biznes
  • prawo
  • technologie

Sam pomysł jest wspierany przez rządowe Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ponadto Politechnika Warszawska również pomaga w rozwoju projektu. Miejmy nadzieję, że sam bank, jak i inne instytucje w kraju spojrzą na nowe technologie perspektywicznie i wdrożą do swoich sektorów technologię blockchain.