Podsumowanie tygodnia 05.08.2022

Reading time: 15 min

05/08/22

Podsumowanie tygodnia 05.08.2022

Kolejne już podsumowanie upływającego tygodnia w świecie kryptowalut

Znajdująca się w kłopotach platforma kryptowalutowa Voyager Digital otrzymała zielone światło na spłatę klientów środkami o wartości 270 mln USD, które trzyma na rachunku powierniczym fiat w Metropolitan Commercial Bank (MCB).

Ruch ten został zatwierdzony przez sąd upadłościowy w Nowym Jorku, gdzie rozpatrywana jest sprawa spółki, podał Wall Street Journal. Sędzia prowadzący sprawę, Michael Wiles, stwierdził, że Voyager przedstawił "wystarczające podstawy" na poparcie swoich twierdzeń, że klienci powinni mieć możliwość korzystania z funduszy przechowywanych na rachunku powierniczym w MCB.

Podczas gdy wiadomość o wypłacie z funduszu MCB będzie mile widziana dla udręczonych klientów Voyagera, sąd nie wypowiedział się na temat losu środków wciąż zamrożonych na platformie Voyager.

Większe znaki zapytania wciąż pozostają jednak nad posiadanymi przez firmę kryptowalutami. Pliki upadłościowe Voyagera pokazują, że firma ma ponad 100 000 wierzycieli. Jak podano, firma twierdzi, że ma ponad 110 milionów dolarów gotówki i kryptowalut w ręku, oprócz ponad 350 milionów dolarów gotówki przechowywanej na koncie For Benefit of Customers w MCB. Voyager powiedział również, że ma około 1,3 mld USD kryptowalut na swojej platformie, plus roszczenia wobec Three Arrows Capital (3AC) w wysokości ponad 650 mln USD. Jak podano, Voyager wydał powiadomienie o niedotrzymaniu zobowiązań wobec 3AC z powodu braku wymaganych płatności z tytułu wcześniej ujawnionej pożyczki w wysokości 15 250 BTC i 350 mln USD.

Nawet jeśli rynek kryptowalut ustabilizował się, nadal istnieje duża suma pieniędzy zamrożona w stablecoinach, która czeka na ponowne wejście na rynki, gdy nadejdzie właściwy czas - blisko 140 mld dolarów.

Trzy z dziesięciu najlepszych aktywów kryptowalutowych pod względem kapitalizacji rynkowej to stablecoiny. Ich łączna wartość w w tym momencie wynosi 138 miliardów dolarów, według CoinGecko.

USDT firmy Tether jest trzecią największą kryptowalutą z 66 miliardami dolarów, USDC firmy Circle jest czwarta z 54,4 miliardami dolarów, a BUSD firmy Binance jest siódma z 17,8 miliardami dolarów. 31 lipca CEO Binance, Changpeng Zhao, zwrócił uwagę, że jest dużo pieniędzy siedzących na uboczu, czekających na powrót do gry.

Rynek nadal znajduje się w niedźwiedzim cyklu, ale może on się wkrótce zakończyć. Od połowy czerwca ponad 400 miliardów dolarów opuściło rynki. W dużej mierze stało się tak, ponieważ traderzy zamienili środki z powrotem na fiat i wycofali się z giełd. Od tego czasu rynki kryptowalutowe w dużej mierze poruszają się w zakresie wahań, przy czym ostatnio nastąpił wzrost, dzięki któremu całkowita kapitalizacja osiągnęła poziom 1,17 bln USD, co stanowi wzrost o 33% w stosunku od dna cyklu wynoszącego 875 mld USD.

Kwota znajdująca się w trzech najlepszych stablecoinach stanowi 12% kapitalizacji całego rynku kryptowalut. To wciąż historycznie wysoki poziom, mimo że w ciągu ostatnich kilku miesięcy spadł wraz z kurczącą się podażą Tether i niewielkim rajdem rynkowym.

Barcelona ogłosiła, że Socios.com zainwestował 100 milionów dolarów w dział klubu zajmujący się tworzeniem treści cyfrowych, Barca Studios. Chiliz, firma stojąca za Socios.com, nabyła 24,5% udziałów w Barca Studios w ramach swojej inwestycji.

"Pracowaliśmy nad tym projektem od zeszłego roku i z przyjemnością ogłaszamy tę inwestycję" - powiedział Ferran Soriano, prezes zarządu FC Barcelony. "Dzięki temu partnerstwu z Chiliz, możemy przenieść nasze niefunkcjonalne tokeny (NFT) i wysiłki metaverse na inny poziom".

Barcelona wykorzystuje Socios.com do oferowania tokenów na sprzedaż fanom, którzy mogą kupić klubowy token i mają szansę wygrać doświadczenia VIP. Barcelona jest jednym z wielu europejskich klubów, które mają tokeny fanów notowane na Socios.com. Rywale Juventus, Paris Saint-Germain i Manchester City również korzystają z platformy, która pozwala fanom na zakup tokena klubu i mają oni szansę na wygranie doświadczeń VIP.

Huobi może teraz oferować usługi handlowe w Australii po udanej rejestracji w Australijskim Centrum Raportów i Analiz Transakcji (AUSTRAC).

Giełda z Singapuru została wcześniej zablokowana przed oferowaniem usług w Nowej Zelandii, ale od tego czasu otrzymała licencję na działanie również tam. Huobi niedawno nabył również latynoamerykańską kryptowalutę Bitex, aby zwiększyć swoją obecność w tym regionie. Giełda może zmniejszyć swoją globalną siłę roboczą o ponad 30% w następstwie chińskiego zakazu handlu kryptowalutami, według chińskiego dziennikarza kryptowalutowego Colina Wu. Huobi nie odpowiedział natychmiast na prośbę o dodatkowy komentarz.


W miesiącu lipcu górnicy Ethereum po raz pierwszy od maja wygenerowali większy przychód niż górnicy Bitcoina - około 605,85 milionów dolarów przychodu.

Według badań Be[In]Crypto, górnicy Ethereum byli w stanie wygenerować około 605,85 milionów dolarów przychodu w siódmym miesiącu roku. Jest to wzrost o 5% w stosunku do czerwcowej wartości wynoszącej około 590,69 milionów dolarów.

Całkowita rentowność przychodów z wydobycia ETH w ciągu ostatniego roku wzrosła również o około 65% od lipca 2021 roku, w którym odnotowano około 766,35 mln USD przychodów.

Lipiec okazał się najgorszym miesiącem dla górników Bitcoin jak dotąd w 2022 roku. Górnicy BTC byli w stanie wygenerować około 574,89 mln dolarów przychodu w siódmym miesiącu roku, według badań Be[In]Crypto.

Całkowita rentowność przychodów z wydobycia BTC w ciągu ostatniego roku spadła również o 40% od lipca 2021 roku, w którym odnotowano około 971,83 mln USD przychodów.

Shiba Inu (SHIB) obchodzi swoją drugą rocznicę, po uruchomieniu w sierpniu 2020 roku, z początkową podażą jednego kwadryliona tokenów.

Od momentu uruchomienia z początkową podażą jednego kwadryliona tokenów, Shiba Inu była świadkiem wielu kamieni milowych i osiągnięć. Dwa lata później społeczność wzrosła do ponad 1 216 316 posiadaczy według danych WhaleStats i 3,4 miliona zwolenników na Twitterze. Shiba Inu notowana jest na ponad 100 giełdach na całym świecie, w tym Coinbase, Binance, Kraken i innych. Ostatnio Shiba Inu uruchomiła Bitmex i Coins.ph.

Shiba Inu współpracowała z wieloma partnerami w czasie, w tym światowej klasy studio wizualizacji The Third Floor (TTF) do projektowania i budowy swojej strony internetowej The Metaverse Project. W grudniu 2021 roku Shiba Inu Games połączyła siły z PlaySide, aby pracować nad grą mobilną, w której znajdą się NFT z kolekcji "Shiboshi"."

Podczas hossy w latach 2019-2020 Shiba Inu wygenerowała miliony punktów procentowych w kapitalizacji rynkowej i w pewnym momencie wyprzedziła Dogecoin jako 13. największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. Wyprzedził również Litecoin pod względem całkowitej podaży. Obecnie SHIB zajmuje 15 miejsce pod względem wielkości, według danych CoinMarketCap.

Ryoshi, tajemniczy deweloper Shiba Inu, schodzi ze sceny.

W zaskakującym ogłoszeniu we wtorek, Vitalik Buterin podziękował społeczności Shiba Inu za umożliwienie stypendiów i powiedział, że nadszedł czas, aby skupić się na swoim następnym projekcie: "opracowaniu nowej platformy blockchain dla urządzeń mobilnych".

Ledger, wiodący dostawca portfeli sprzętowych, prowadzi rozmowy w celu zabezpieczenia ponad 100 milionów dolarów finansowania.

Ledger zapewnia zimny magazyn dla inwestorów krypto-walutowych, którzy chcą przechowywać swoje cyfrowe aktywa w trybie offline na fizycznych urządzeniach, a teraz planuje pozyskać 100 milionów dolarów finansowania. Raport Bloomberga cytował osoby zaznajomione ze sprawą, mówiąc, że działalność Ledger wzrosła po tym, jak pożyczkodawcy i giełdy kryptowalut napotkały problemy z płynnością z powodu spadku cen kryptowalut.

Społeczność Bitcoina wydobyła obecnie 91% kryptowaluty. Według danych z dashboardu Clark Moody Bitcoin oznacza to, że w ciągu najbliższych 118 lat do wydobycia pozostało jedynie 9% całkowitej podaży.

Oznacza to, że do wydania pozostało jedynie 1,9 miliona modeli BTC, z całkowitej stałej podaży 21 milionów BTC. Ten niedobór zwiększy popyt na Bitcoin w przyszłości, ponieważ jego rzadkość wzrasta. Ograniczona podaż Bitcoina może również sprawić, że będzie on bardziej wartościowy w przyszłości. Niedobór BTC może z czasem nasilić inflację w bitcoinie ze względu na jego ograniczoną płynność w wyniku zablokowania części płynności przez niektóre wieloryby.

Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork ogłosił we wtorek, że wydał 30 milionów dolarów kary przeciwko działowi kryptowalut Robinhooda.

NYDFS, gałąź rządu, która jest odpowiedzialna za regulację usług i produktów finansowych, zarzuciła, że program Robinhood Crypto w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i bezpieczeństwa cybernetycznego był nieodpowiednio obsadzony i nie miał wystarczających zasobów, aby zająć się ryzykiem. Zarzucił również, że dział kryptowalut Robinhooda nie zdołał terminowo przejść z ręcznego systemu monitorowania transakcji na taki, który jest bardziej odpowiedni dla jego wielkości użytkownika i wolumenu transakcji.

Jest to pierwsza egzekucja NYDFS w sektorze kryptowalut. We wrześniu 2018 roku Robinhood powiedział, że spodziewa się zapłacić ugodę w wysokości 30 milionów dolarów na rzecz NYDFS po dochodzeniu skupiającym się na kwestiach związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i bezpieczeństwem cybernetycznym.

Gucci ogłosiła, że dodała do swojej listy opcje płatności kryptowalutowych, akceptując ApeCoin (APE) jako płatność w swoich sklepach detalicznych.

Ogłoszenie jest zaskoczeniem dla wielu, ale nie trudno zrozumieć, dlaczego. Gucci jest znany z używania wysokiej klasy mody i biżuterii, aby zwabić bogatych klientów. A kto inny miałby więcej pieniędzy niż Bored Ape Yacht Club?

W rzeczywistości, kiedy Gucci ogłosił, że będzie akceptował APE jako płatność za swoje produkty we wtorek, 2 sierpnia. Niektórzy członkowie społeczności BAYC już przewidywali, że tak się stanie. Jeden z członków zażartował nawet, że stanie się to "dla kultury".

Ekspansja Gucci w kryptowaluty sprawi, że ich marka będzie jeszcze bardziej popularna wśród członków BAYC i innych osób w społeczności, które szukają sposobów na wydanie swojej kryptowaluty na luksusowe przedmioty bez konieczności wcześniejszego przeliczenia z powrotem na walutę fiat.

W komunikacie prasowym opublikowanym przez Economic Times poinformowano, że WazirX, giełda kryptowalutowa należąca do Binance, znalazła się pod śledztwem w sprawie prania pieniędzy na kwotę przekraczającą 350 milionów dolarów. Sprawa przeciwko największej indyjskiej giełdzie kryptowalut została wszczęta.

Założyciel WazirX, Siddharth Meron, został aresztowany przez indyjskich policjantów za udział w sprawie. Rzekomo przeniósł kryptowaluty o wartości 350 milionów dolarów z nieznanego źródła na konta Binance, używając kilku różnych kont. Spowodowało to wzrost wolumenu obrotu na Binance i wzrost cen niektórych monet na platformie.

Oprócz sprawy prania 350 milionów dolarów, WazirX jest również oskarżony o udzielenie zagranicznym klientom dostępu do swojej infrastruktury handlowej i umożliwienie im wpłacania środków na konta klientów za pośrednictwem innych giełd kryptowalutowych, co jest zabronione zgodnie z zasadami KYC i AML w Indiach. Ponadto obaj założyciele giełdy Siddharth Meron i Nishal Shetty podobno opuścili Indie jeszcze w kwietniu, wycofując się z aktywnego zarządzania giełdą.

Szwajcarska firma zarządzająca majątkiem Pictet Group zaleca inwestorom unikanie zakupu kryptowalut w świetle obecnej niestabilności na rynku. W rezultacie firma powiedziała, że nie wierzy, że kryptowaluta ma na razie jakiekolwiek miejsce w bankowości prywatnej.

Dyrektor generalny prywatnego banku Pictet Group ostrzegł inwestorów, aby unikali zakupu kryptowalut w świetle obecnej niestabilności na rynku. Przemawiając do Bloomberga, Tee Fong Seng powiedział, że pomimo rosnącej liczby prywatnych banków oferujących kryptowaluty swoim klientom, inwestowanie w cyfrowe waluty byłoby w tym momencie zbyt pochopne dla inwestorów.

"Kryptowaluty będą klasą aktywów, której nie możemy zignorować, ale dziś nie sądzę, że jest w niej miejsce dla prywatnych bankierów i prywatnych portfeli bankowych" - wyjaśnił.

Według Seng, wzorce na przestrzeni lat pokazały, że inwestowanie w waluty cyfrowe może zapewnić znaczące zyski, ale może również szybko spaść na wartości i sprawić, że inwestorzy stracą znaczną ilość pieniędzy.

Tinder, popularna aplikacja randkowa należąca do Match Group, zwalnia swojego obecnego CEO i obcina fundusze na rozwój metaverse w związku z rozczarowującymi wynikami finansowymi.

Ruch ten następuje po rozczarowujących wynikach finansowych i wstrząsie na szczycie firmy. Firma macierzysta popularnej aplikacji randkowej ujawniła, że będzie zmniejszać inwestycje w metaverse, a także porzuca plany wydania cyfrowej waluty w aplikacji o nazwie Tinder Coins.

Wiadomość została ogłoszona przez Match Group CEO Bernard Kim w liście do akcjonariuszy we wtorek, który wyjaśnił, że decyzja została podjęta po rozczarowujących wynikach Q2 i odejściu obecnego CEO Tindera.

Ruch ten następuje również wraz z rezygnacją dyrektora generalnego Tindera, Renate Nyborg, pierwszej kobiety zarządzającej firmą, która początkowo określiła plany wprowadzenia "Tinderverse" po nabyciu firmy wideo-AI i rzeczywistości rozszerzonej o nazwie Hyperconnect w 2021 roku.

Starbucks ogłosił nową inicjatywę z obsługą Web3, która rozszerzy cyfrową społeczność i da klientom nowe sposoby angażowania się w markę. Zapowiedź ta pojawia się po rozmowie o wynikach finansowych Starbucksa, 
podczas której tymczasowy dyrektor generalny Howard Schultz stwierdził, że firma ujawni "nową inicjatywę opartą na technologii Web 3" w ramach zmian w swoim kultowym programie nagród.

Znana sieć kawowa jest znana raczej z wielkiego brandingu niż z głównego produktu, ale ta zmiana jest tylko kolejnym przykładem tego, jak firmy zaczynają przyjmować technologie web3, aby zapewnić większą wartość swoim klientom.

Podczas rozmowy Schultz omówił również to, co uważa za "najbardziej ekscytującą część" firmy: plany globalnej ekspansji. Celem Starbucksa jest otwarcie do 2028 r. ponad 10 000 placówek w 120 krajach i terytoriach - dwukrotnie więcej niż wcześniej planował.

Ten ruch jest częścią kilku dużych zmian w kultowym programie nagród. Schultz powiedział, że zmiany te mają na celu zaoferowanie większej wartości dla członków, przy jednoczesnym zachowaniu istniejących korzyści z członkostwa. Dodał również, że szukają sposobów, aby ułatwić klientom realizację nagród poprzez wykorzystanie technologii i narzędzi do analizy danych. Firma planuje wykorzystać te narzędzia do zapewnienia spersonalizowanych ofert opartych na preferencjach klienta lub danych dotyczących lokalizacji.

Binance ma zamiar wprowadzić tokeny Binance Account Bound (BAB), swój pierwszy soulbound lub niezbywalny i niefinansowy token, który jest zbudowany na natywnym łańcuchu Build and Build (BNB) firmy.

BAB będzie dostępny wyłącznie w aplikacji mobilnej Binance jako funkcja opt-in. Użytkownicy, których tożsamość została potwierdzona przez proces know-your-customer (KYC) platformy, mogą bezpośrednio wybić token na swoich cyfrowych portfelach Binance. W razie potrzeby mogą również wybrać utworzenie nowego portfela do przechowywania stałego tokena.

W swojej obecnej iteracji BAB będzie używany jako poświadczenia KYC: wskazuje, kiedy tożsamość użytkowników została zweryfikowana przez proces KYC platformy. Może być również używany przez protokoły stron trzecich do zrzutu NFT i unikania botów.

Główny menedżer aktywów BlackRock nawiązał współpracę z giełdą kryptowalutową Coinbase, aby umożliwić klientom instytucjonalnym tego pierwszego, którzy posiadają również aktywa cyfrowe na Coinbase.

BlackRock, największy na świecie menedżer aktywów pod względem zarządzanych aktywów, nawiązał współpracę z giełdą kryptowalutową Coinbase, aby opracować pakiet narzędzi programowych dla swoich klientów instytucjonalnych, którzy również posiadają aktywa cyfrowe na Coinbase. Partnerstwo, które dotyczy na razie tylko bitcoina (BTC), ma na celu pomóc inwestorom w zarządzaniu portfelem i przeprowadzaniu analizy ryzyka przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Według oświadczenia wydanego przez BlackRock, "Nasi klienci instytucjonalni są coraz bardziej zainteresowani uzyskaniem ekspozycji na rynki aktywów cyfrowych i koncentrują się na tym, jak skutecznie zarządzać operacyjnym cyklem życia tych aktywów. Jesteśmy podekscytowani tym partnerstwem i cieszymy się na współpracę z Coinbase Custody, gdy będą kontynuować skalowanie swojej działalności i dostarczanie nowych produktów i usług."

Binance i Mastercard łączą siły, aby uruchomić kryptowalutową kartę przedpłaconą w Argentynie.

Ogłoszenie zostało wydane przez giełdę w czwartek. Nowa karta autorstwa giełdy Binance jest jeszcze w fazie beta i wkrótce będzie szeroko dostępna. Argentyńscy użytkownicy z niezbędnym ważnym identyfikatorem mogą uzyskać dostęp do karty Binance. Uruchomienie produktu jest wizją giełdy w ramach jej globalnej ekspansji.

Nowa karta pozwoli użytkownikom używać kryptowalut do płatności w ponad 90 milionach sprzedawców Mastercard na całym świecie. Korzystając z karty, kryptowaluty będą konwertowane na walutę fiat w czasie rzeczywistym w punkcie zakupu. Ponadto posiadacze kart będą również zarabiać 8% krypto cashback na wszystkich kwalifikujących się zakupach. Wypłaty z bankomatów będą również wolne od wszelkich opłat.