Podsumowanie tygodnia 16.09.2022

Reading time: 8 min

16/09/22

Podsumowanie tygodnia 16.09.2022

Cały tydzień żyliśmy wydarzeniem merge na ethereum, a co poza tym wydarzyło się w świecie kryptowalut?

JailKwon, nowy projekt kryptowalutowy, wzrósł o 450% od momentu uruchomienia 3 września. Moneta ilustruje katastrofalny upadek ekosystemu Terraform Labs, wzywając do aresztowania i uwięzienia Do Kwon.

W szczegółach, JailKwon (JKWON) to meme coin założony w celu doprowadzenia Do Kwon'a Terra do sprawiedliwości. Zespół stojący za monetą zauważył jednak, że jest to pierwszy na świecie projekt educate-to-earn, zainspirowany awarią LUNA.

Według 12-stronicowego whitepaper projektu, ma on na celu nauczenie społeczności kryptowalutowej, na co zwracać uwagę, jeśli chodzi o zagrożenia i exploity w świecie blockchain. Ponadto zauważono, że projekt nauczy użytkowników, jak cofnąć sesje na inteligentnych kontraktach, wśród innych pomocnych funkcji.

Projekt zaznaczył również, że użytkownicy zostaną nauczeni, jak unikać oszustw typu phishing i NFT. Przedstawiciel JailKwon stwierdził, że projekt chce rzucić światło na to, co stało się z Terrą, aby zapobiec jego powtórzeniu. Zespół stojący za JailKwon pracuje obecnie nad szczegółowym dokumentem dotyczącym wykorzystania blockchainów do działań przestępczych, który zostanie wydany w najbliższej przyszłości.

Sony Music Entertainment przygotowuje się do uruchomienia tokenów NFT, które będą wykorzystywane do weryfikacji autentyczności muzyki.

Sony Music złożyło wniosek o znak towarowy dla muzyki z uwierzytelnieniem NFT, co pozwoliłoby artystom i wytwórniom płytowym na wydanie unikalnych tokenów, które mogą być używane do weryfikacji autentyczności ich utworów. Wniosek obejmuje również plany dotyczące systemu opartego na blockchainie, który może być stosowany jako alternatywna metoda płatności za usługi strumieniowe, takie jak Spotify lub Apple Music.

Starbucks ogłosił, że umożliwi swoim członkom w Stanach Zjednoczonych zakup i zdobywanie cyfrowych znaczków NFT dzięki swojej Starbucks Odyssey.

Znaczki te umożliwią im dostęp do wyjątkowych doświadczeń w miarę zbierania kolejnych punktów. Nagrody mogą być różne - od otrzymania wirtualnej lekcji parzenia kawy do uzyskania dostępu do ekskluzywnych wydarzeń Starbucks, takich jak wycieczki na farmę kawy firmy w Kostaryce. NFT można zdobyć grając w gry o tematyce kawowej lub podejmując wyzwania na Starbucks Odyssey, która zostanie uruchomiona później w 2022 roku.

SWIFT, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, wykonuje celowy ruch, aby włączyć technologię blockchain do swoich międzynarodowych operacji finansowych.

Jak donosi Bloomberg, powołując się na stanowisko organu, usprawnienie płatności będzie we współpracy z Symbiont Inc, startupem blockchain z innowacyjnymi rozwiązaniami fintech.

Nowy system zostanie wykorzystany do stworzenia "efektywności w komunikowaniu istotnych wydarzeń korporacyjnych", takich jak wypłaty dywidendy i fuzje, SWIFT powiedział w poście. W dążeniu do napędzania wzrostu i innowacji poprzez współpracę ze startupem Symbiont Inc, SWIFT pracuje nad stworzeniem systemu opartego na blockchainie dla międzynarodowych transakcji finansowych od 2016 roku. Według Bloomberga, nowy system zostanie wykorzystany do śledzenia zmian we własności kapitału w czasie rzeczywistym. System SWIFT ma obecnie ponad 11 000 użytkowników rozsianych w 200 krajach.

Ford Motor Company przygotowuje się do wejścia w Metaverse i na rynek NFT. Producent samochodów złożył 19 dużych wniosków o znak towarowy w ramach swoich marek samochodowych.

Wnioski obejmują różne produkty, takie jak Mustang, Escape, Expedition i F-150 Lightning. Firma planuje również stworzyć cyfrowe dobra do pobrania, takie jak części do pojazdów. Oprócz tego producent samochodów pokazał, że może planować stworzenie rynku, na którym znajdą się różne NFT i cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie.

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) przygotowuje się do zostania głównym regulatorem rynku kryptowalut, twierdzi szef CFTC. Rostin Behnam, szef CFTC, mówi, że już skierował swoją agencję do rozpoczęcia przygotowań.

Liderzy komisji naciskają na więcej regulacji i zasad dla przemysłu kryptowalutowego. CFTC będzie w ich centrum obok SEC. Gary Gensler, przewodniczący SEC, zabrał już głos w zeznaniach. Jak można było się spodziewać, jego zeznania były znacznie rozczarowane popularnymi głosami w branży kryptowalutowej, otrzymując mnóstwo krytyki.

Beham powiedział:

Zamierzamy upewnić się, że jesteśmy przygotowani w pierwszym dniu". Twierdził, że "komisja nie może się doczekać współpracy z nami", ale nie określił, jaki rodzaj regulacji chcieliby zobaczyć wdrożony przez jego agencję lub jakiegokolwiek innego regulatora federalnego.

Benham podzielił się swoją aprobatą dla ostatnich przepisów. Mówi, że pozwolą one CFTC na "szybki ruch" w celu ustanowienia tego nadzoru nad rynkami cyfrowymi. Ponadto, dzięki dodatkowemu finansowaniu agencji, CFTC będzie miała silniejsze panowanie nad rynkami w przyszłości w zakresie regulacji. Na przykład obejmuje to regulacje dotyczące aktywów cyfrowych, takich jak Bitcoin.

Jest to świetna wiadomość dla wszystkich entuzjastów kryptowalut i inwestorów, którzy od dawna czekali na tego rodzaju regulacje ze strony agencji rządowych i regulatorów. Wreszcie możemy zobaczyć jakieś światło na końcu tego tunelu!

Hiszpańska organizacja piłkarska pierwszej ligi nawiązała strategiczne partnerstwo ze Stadioplus i Vegas City Limited, dwiema firmami związanymi z metaverse, aby zdigitalizować część swojej działalności, aby zaoferować nowe doświadczenia w Decentraland, metaverse opartym na Ethereum. Dzięki temu posunięciu, Laliga ma na celu przyciągnięcie nowych fanów z całego świata do nowych doświadczeń w wirtualnych światach.

Po pandemii Covid-19 wiele organizacji sportowych i lig na całym świecie zaczęło zwracać większą uwagę na swoje strategie cyfrowe jako sposób na otwarcie nowych źródeł przychodów. Laliga, hiszpańska pierwszoligowa organizacja piłkarska i jedna z najbardziej znanych lig w Europie, ogłosiła niedawno swoje wejście do metawersum. Laliga została założona w 1929 roku i od dziesięcioleci jest jedną z najbardziej znanych lig w Europie.

Laliga nawiązała strategiczne partnerstwo ze Stadioplus i Vegas City Limited, dwiema firmami związanymi z metaverse, aby zdigitalizować część swojej działalności, aby zaoferować nowe doświadczenia w Decentraland, metaverse opartym na Ethereum. Dzięki temu posunięciu Laliga ma na celu przyciągnięcie nowych fanów z całego świata do nowych doświadczeń w wirtualnych światach. Umowa obejmuje również umowę dotyczącą opracowania opartej na blockchainie platformy do sprzedaży biletów i przetwarzania płatności. Celem jest, aby ta platforma została zintegrowana z metaverse Decentraland w ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy.

Firma venture-capital Northzone zebrała fundusz o wartości 1 miliarda euro (1,01 miliarda dolarów), aby zainwestować w innowacyjne technologie, takie jak kryptowaluty, zgodnie z komunikatem prasowym we wtorek.


Firma z siedzibą w Londynie wykorzysta pieniądze do wspierania startupów kryptowalutowych i fintechowych. Web3 odnosi się do trzeciej generacji usług internetowych napędzanych przez technologię blockchain.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Northzone szukał inwestycji w kryptowaluty. W lipcu 2021 roku Northzone poprowadził rundę finansowania o wartości 27 milionów dolarów dla Magic Numbers, platformy uwierzytelniania opartej na Ethereum. Mniej więcej w tym samym czasie firma przyczyniła się do rundy finansowania o wartości 20 milionów dolarów dla Livepeer, zdecentralizowanej platformy transkodowania wideo, również zbudowanej na blockchainie Ethereum.

Northzone po raz pierwszy zainwestował w kryptowaluty poprzez inwestycję w Coinbase, która jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych giełd kryptowalutowych na świecie. Inwestycja firmy w Coinbase została dokonana za pośrednictwem jej funduszu Northzone X, który koncentrował się na wschodzących technologiach, takich jak blockchain i sztuczna inteligencja (AI).

Firma zainwestowała również w inne firmy pracujące z technologią blockchain, w tym: Augur (zdecentralizowany rynek predykcyjny), Ambrosus (rozwiązanie do zarządzania łańcuchem dostaw), Bitstamp (maltańska giełda kryptowalut), Kraken (amerykańska giełda kryptowalut), Kraken Direct (broker internetowy do kupowania kryptowalut), LedgerX (instytucjonalna platforma handlowa dla kryptowalut), MakerDAO (zdecentralizowana platforma stablecoin) i Melotic Exchange.

Brat byłego menadżera Coinbase przyznał się do winy w związku z oskarżeniem o insider trading.

Nikhil Wahi, oskarżony, wystąpił w wirtualnej rozprawie sądowej przed sędzią okręgowym USA Lorettą Preską. Jest on bratem byłego menedżera produktu w Coinbase Ishana Wahi. Nikhil Wahi twierdzi, że dokonywał transakcji w oparciu o poufne informacje Coinbase.

Prokuratorzy twierdzą, że Ishan Wahi podzielił się poufnymi informacjami ze swoim bratem i ich przyjacielem Sameerem Ramani. Informacje dotyczą nadchodzących ogłoszeń o nowych aktywach cyfrowych, które strona pozwoli użytkownikom handlować.