Podsumowanie tygodnia 19.08.2022

Reading time: 9 min

19/08/22

Podsumowanie tygodnia 19.08.2022

Co nowego w świecie kryptowalut? Jakie wydarzenia miały miejsce? Tego dowiecie się z tego artykułu.

Wg JPMorgan połączenie Ethereum powinno skutkować lepszym generowaniem dochodów dla Coinbase; firma ma 15% udziału w rynku ETH.

Firma szacuje, że Coinbase ma 15% udziału w rynku aktywów ETH, co daje jej 7% udziału w całym ekosystemie kryptowalut. Worthington mówi, że udział Coinbase w rynku jest prawdopodobnie przechylony w kierunku instytucji, które są bardziej zdecydowane, aby posiadać Ethereum i Bitcoin, podczas gdy klienci detaliczni mogą "poruszać się bardziej w bardziej spekulacyjnych tokenach."

Elon Musk przywrócił do życia martwy token. CEO Tesli zatweetował w zeszłym tygodniu, że zamierza kupić klub piłkarski Manchester United, a od tego czasu moneta wzrosła o 3000%.

Elon Musk jest jednym z najbogatszych ludzi na ziemi, a także jednym z najbardziej ekscentrycznych. Teraz udało mu się wywołać chaos i zamieszanie w internecie jednym tweetem. Musk zatweetował późnym wieczorem we wtorek, że kupuje klub piłkarski Manchester United. “Również kupuję Manchester United ur welcome" - powiedział Musk swoim 103 milionom zwolenników na Twitterze, nie oferując żadnych szczegółów.

Godziny później - i po tym, jak kilka artykułów informacyjnych zostało opublikowanych na temat jego śmiałego roszczenia - Musk wyjaśnił, że to wszystko było żartem. "Nie, to jest długotrwały żart na Twitterze" - powiedział po tym, jak jeden z użytkowników zapytał go, czy poważnie myśli o zakupie.

"Nie kupuję żadnych drużyn sportowych" - dodał Musk w innym tweecie.

Zapytany o tweet Muska, rzecznik Manchesteru United powiedział CNN Business, że "nie komentujemy plotek i spekulacji".

Dwie kanadyjskie giełdy kryptograficzne BitBuy & Newton nałożyły zasady, które ograniczą użytkownikom z niektórych prowincji zakup altcoinów o wartości ponad 30 000 CAD (~23 000 USD) w danym roku.

Kanadyjskie giełdy kryptowalut, Bitbuy i Newton, wymusiły roczny limit zakupu 30 000 dolarów kanadyjskich dla ograniczonych altcoinów dla użytkowników z siedzibą w niektórych prowincjach, aby chronić ich wśród zaostrzonych przepisów.

Decyzja pochodzi z niedawnego wyroku Sądu Najwyższego Kanady (SCC), który dał Ontario Securities Commission (OSC) prawo do regulowania platform handlu kryptowalutami jako dealerów papierów wartościowych. OSC już od miesięcy rozprawia się z platformami handlu kryptowalutami, a nawet posunęła się do wydania nakazów zaprzestania działalności niektórym giełdom, takim jak Bitbuy i Newton, za działanie bez rejestracji jako dealerzy papierów wartościowych.

CEO Bitbuy Bill Scianna powiedział:

Podejmujemy kroki, które naszym zdaniem pomogą nam osiągnąć zgodność z prawem papierów wartościowych.

Fundusz emerytalny Quebec traci większość ze swoich 154,7 milionów dolarów inwestycji w Celsius Network.

Québec (CDPQ), inwestor instytucjonalny, któremu powierzono zarządzanie aktywami emerytalnymi w kanadyjskiej, głównie francuskojęzycznej prowincji Quebec, odpisał prawie całą swoją inwestycję o wartości 200 milionów dolarów (154,7 milionów dolarów) w zagrożonego pożyczkodawcę kryptowalutowego Celsius Network.

Ruch ten nastąpił zaledwie dziesięć miesięcy po tym, jak CDPQ i firma typu growth equity WestCap dokonały wspólnej inwestycji w Celsius o wartości 400 milionów dolarów przy wycenie 3 miliardów dolarów. W tym czasie Celsius mógł pochwalić się ponad 1000 pracowników, 25 miliardami dolarów w łącznych aktywach i 850 milionami dolarów skumulowanych odsetek wypłaconych deponentom.

"Dla nas jest jasne" - powiedział w środę prezes Charles Émond - "kiedy patrzymy na to wszystko, przybyliśmy zbyt wcześnie do sektora, który był w okresie przejściowym".

Crypto.com został zatwierdzony przez brytyjski nadzór finansowy do zarejestrowania jako dostawca usług kryptograficznych, co jest kluczowym krokiem do rozszerzenia działalności w kraju.

Singapurska platforma kryptowalutowa Crypto.com zarejestrowała się w brytyjskim regulatorze usług finansowych. Dołączenie do rejestru Financial Conduct Authority (FCA) oznacza, że Crypto.com ma zgodę na oferowanie usług i produktów związanych z aktywami kryptowalutowymi klientom w Wielkiej Brytanii zgodnie z zasadami przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu "terrorystów". Wielka Brytania jest dla nas "strategicznie ważnym rynkiem", powiedział dyrektor generalny Crypto.com Kris Marszalek, powołując się na wzrost adopcji kryptowalut w kraju i agendę rządową, aby Wielka Brytania stała się hubem dla aktywów kryptowalutowych.

Ripple współpracuje z Travelex Bank w celu uruchomienia płatności kryptograficznych w Brazylii.

Ripple, wiodący dostawca rozwiązań blockchain i kryptowalut dla przedsiębiorstw, ogłosił uruchomienie RippleNet's On-Demand Liquidity (ODL) w Brazylii z Travelex Bank, pierwszym bankiem w Ameryce Łacińskiej, który wykorzystuje ODL. Travelex jest pierwszym bankiem zarejestrowanym i zatwierdzonym przez Bank Centralny Brazylii do prowadzenia działalności wyłącznie w zakresie wymiany walut. Wykorzystując XRP, cyfrowe aktywo idealne do płatności, rozwiązanie ODL firmy Ripple pozwala klientom na natychmiastowe przesyłanie pieniędzy przez granice przy bardzo niskich kosztach rozliczeń i bez konieczności posiadania kapitału prefinansowanego na rynku docelowym.

Travelex korzysta z xCurrent od początku 2018 roku, a teraz rozszerza swoją ofertę, dodając XRP jako drugą opcję aktywów cyfrowych dla swoich klientów. Dzięki temu dodatkowi Travelex jest w stanie zaoferować możliwości płynności na żądanie dla swoich płatności transgranicznych, zachowując jednocześnie kontrolę end-to-end nad kursami walutowymi i cenami.

Gemini, główna giełda kryptowalut z siedzibą w Nowym Jorku, ogłosiła w czwartek, że uruchomiła program stakingowy o nazwie "Gemini Staking".

Gemini, nowojorska giełda aktywów cyfrowych i powiernik, ogłosiła uruchomienie usługi stakingu. Program umożliwia inwestorom bezproblemowe stawianie dowolnej kwoty kryptowalut bez opłat i otrzymywanie nagród za stakowanie na swoim koncie Gemini.

Gemini powiedział, że klienci mogą rozpocząć stakowanie MATIC w sieci Polygon, z planami wsparcia Ethereum (ETH), Solana (SOL), Polkadot (DOT) i Audius (AUDIO) nastąpi w przyszłym miesiącu po przejściu Merge na żywo.

Layla Amjadi, wiceprezes ds. produktu w Gemini, powiedziała, że zainteresowanie klientów pod wpływem Merge było kluczem do posunięcia się firmy do uruchomienia usług stakingowych.

Amjadi stwierdziła:

Teraz jest wyraźniej niż kiedykolwiek, że ludzie są zainteresowani stakingiem, zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy na styku z Ethereum Merge. Dzięki temu, że Ethereum będzie dla nich opcją stakingową na Gemini wkrótce i po Merge, a także dzięki temu, że jest większa płynność i wyższe zyski, staking staje się coraz bardziej atrakcyjny dla ludzi.

The Sandbox współpracuje z Gordonem Ramsayem i ITV, aby przenieść jego reality cooking show Hell's Kitchen do metaverse.

Gra zostanie umieszczona na platformie LAND, która pozwala użytkownikom na tworzenie własnych wirtualnych światów w metawersji. Gra zawiera również cyfrowe zasoby związane z Hell's Kitchen, takie jak limitowana edycja awatarów Gordona Ramsaya. Wszystko to jest częścią działań mających na celu promocję serialu. Wskazuje, w jaki sposób filmy i telewizja zaczynają wykorzystywać metaverse do angażowania fanów. W tym miejscu pojawiają się metawersy oparte na blockchainie, takie jak The Sandbox i Decentraland, zapewniając cyfrowe działki dla marek, aby stworzyć swoje wirtualne światy do zaangażowania.

Międzynarodowa Korporacja Finansowa Banku Światowego (IFC) ogłosiła, że jest częścią grupy uruchamiającej Carbon Opportunities Fund, która ma na celu tokenizację wysokiej jakości kredytów węglowych przy użyciu publicznego blockchaina Chia.

Fundusz obejmuje również dwie inne niekomercyjne firmy fintech: Aspiration, która posiada dużą bazę klientów detalicznych w zakresie oszczędności i inwestycji; oraz Cultivo, która wykorzystuje zastrzeżoną technologię do pozyskiwania gruntów pod projekty rewitalizacji. Te dwie firmy będą napędzać strategię funduszu.

To nowe partnerstwo będzie sprzyjać standaryzacji kredytów węglowych generowanych na rynkach wschodzących i pomoże złagodzić zmiany klimatu - powiedział Paulo de Bolle, Globalny Dyrektor, Grupa Instytucji Finansowych, IFC.

Środowisko naturalne przeżywa kryzys. Emisje dwutlenku węgla są na rekordowo wysokim poziomie, klimat szybko się zmienia, a ekosystemy cierpią z tego powodu. Porozumienie paryskie ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, ale nawet gdyby wszystkie kraje wywiązały się ze swoich zobowiązań, to i tak nie osiągniemy tego celu.

Co więc możemy zrobić? Rozwiązania oparte na przyrodzie mogą zapewnić do 40% usuwania dwutlenku węgla, co jest niezbędne do walki z kryzysem klimatycznym. Te nowe ramy, które będą wykorzystywać nowe technologie blockchain, to innowacyjny sposób na pełne zaangażowanie rynków kapitałowych w handel kredytami węglowymi w sposób przejrzysty, bezpieczny, sprawiedliwy i korzystny.

Czterech członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z Komisji Energii i Handlu zażądało odpowiedzi od czterech głównych firm zajmujących się wydobywaniem kryptowalut w odniesieniu do potencjalnego wpływu ich zużycia energii na środowisko.

W liście wysłanym do Bitmain, Canaan Creative, Ebang International Holdings i BW.com w zeszłym tygodniu, przedstawiciele wyrazili obawy, że wydobywanie proof-of-work zwiększy zapotrzebowanie na paliwa kopalne i przyczyni się do zmian klimatycznych.

Przedstawiciele napisali:

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wpływem, jaki wasza działalność górnicza może mieć na nasze środowisko i zdrowie publiczne.

Czterech członków komisji Izby zapytało również o średni koszt za megawatogodzinę, którą każda firma wydała na wydobycie kryptowalut w swoich zakładach.

Tornado Cash, mixer kryptowalut, został ostatnio dotknięty sankcjami przez Departament Skarbu USA. Ten ruch wymusił szereg zmian w ekosystemie platformy, w tym rezygnację sygnatariuszy funduszy społecznościowych.

W najnowszej aktualizacji sygnatariusze funduszy społecznościowych protokołu zrzekli się swojej roli, automatycznie przekazując kontrolę nad funduszami do Zdecentralizowanej Organizacji Autonomicznej (DAO).

Tornado Cash posiadało solidny i funkcjonujący ekosystem przed rozprawieniem się z nim przez amerykańskiego regulatora. Jak ujawniono, mikser odnotował transakcje o wartości około 7 miliardów dolarów w całym swoim cyklu życia, a w 2021 roku utworzył fundusz społecznościowy, aby nagrodzić osoby wnoszące wkład do protokołu.

Fundusz społecznościowy miał być przeznaczony na rozwój i utrzymanie usługi wymiany kryptowalut opartej na blockchainie Tornado Cash. Oczekiwano również, że zostanie wykorzystany jako zachęta dla deweloperów, którzy byli odpowiedzialni za wdrażanie aktualizacji na czas.