Podsumowanie tygodnia 22.07

Reading time: 9 min

22/07/22

Podsumowanie tygodnia 22.07

Popołudniowe podsumowanie ubiegłego tygodnia z rynku kryptowalut

Minecraft ogłosił zakaz stosowania wszystkich tokenów NFT i technologii blockchain, powołując się na ich niezgodność z wartościami gry.

Ruch ten pojawił się jako część aktualizacji Warunków korzystania z usługi Minecrafta i Umowy licencyjnej użytkownika końcowego, która określa zasady rządzące rozgrywką i dotyczy wszystkich graczy. Zgodnie z zaktualizowanymi warunkami, Minecraft nie pozwoli na żadne NFT lub technologię blockchain w swojej społeczności. Obejmuje to kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum, a także inne formy cyfrowej waluty, takie jak CryptoKitties lub CryptoCelebrities.

Aktualizacja stwierdza: "Wierzymy, że istnieje wiele wspaniałych możliwości w ramach blockchain, które mogą przynieść korzyści nam wszystkim", ale że firma nie wspiera tych technologii ze względu na ich "brak dostosowania do naszych wartości".

"Chcemy jasno powiedzieć, że nie wierzymy, że obecna implementacja technologii blockchain nadaje się do gier" - czytamy w poście. "Chociaż rozumiemy, że niektórzy deweloperzy mogą być podekscytowani tą nową technologią, nadal uważamy, że NFT nie pasuje do Minecrafta".

Deweloper powiedział również, że nie pozwoli już na reklamowanie żadnych nowych gier opartych na NFT na swojej platformie.

OpenSea ogłosiła launchpad Solana, nowy program, który pozwoli twórcom na zorganizowanie nowej mennicy od początku do końca na OpenSea.

Dzięki launchpadowi twórcy będą mogli w łatwy sposób poruszać się po wszystkich czynnościach przed mennicą, takich jak założenie portfela i whitelisting mennicy dla swojej społeczności i sympatyków. Ponadto będą mogli oferować wszystkie post-mint i sprzedaż wtórną na OpenSea.

Zgodnie z oficjalnym wpisem na blogu, celem tego programu jest "opracowanie najlepszego doświadczenia Solana w ekosystemie NFT poprzez umożliwienie użytkownikom sprawowania opieki nad ich NFT."

Crypto.com uzyskuje licencje we Włoszech i wprowadza do swojej oferty płatności Google Pay

Użytkownicy Google Pay mają teraz kolejny punkt dostępu do rynków kryptowalutowych dzięki integracji Crypto.com z jego opcjami płatności.

Crypto.com, który jest pierwszym na świecie portfelem kryptowalutowym i platformą handlową, ogłosił, że wkrótce pozwoli użytkownikom na szybki i bezpieczny zakup kryptowalut za pomocą Google Pay w swojej aplikacji. Aktualizacja będzie dostępna w przyszłym tygodniu. Zgodnie z najnowszą aktualizacją platformy, użytkownicy Androida będą mieli wybór, aby płacić za pomocą Google Pay podczas kupowania kryptowalut.

Dodanie tej funkcji ułatwi osobom, które są nowe w kryptowalucie lub nie są zaznajomione z tym, jak działają portfele cyfrowe, rozpoczęcie inwestowania w kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Binance Coin (BNB) i MCO Token.

Crypto.com, mobilna giełda kryptowalut, która niedawno otrzymała zezwolenia regulacyjne na działalność w Grecji, Singapurze i Dubaju, otrzymała niedawno zgodę od włoskich organów regulacyjnych na oferowanie swoich usług w kraju śródziemnomorskim - ruch, o którym firma mówi, że jest zgodny z jej wizją "budowania trwałego wzrostu w regionie".

We wtorek Crypto.com ogłosił, że oficjalnie otrzymał rejestrację i zatwierdzenie regulacyjne od Organismo Agenti e Mediatori, znanego również jako OAM, głównego włoskiego regulatora ds. Przeciwdziałania praniu pieniędzy. Zatwierdzenie skutecznie przyznaje Crypto.com zdolność do oferowania swoich produktów i usług klientom włoskim.

Europejski Bank Centralny zaskoczył inwestorów większą niż oczekiwano, półpunktową podwyżką stóp procentowych, w celu ograniczenia wysokiej inflacji wywołanej przez rosnące koszty energii i wojnę na Ukrainie.

Posunięcie to, będące pierwszą od 11 lat podwyżką stóp procentowych przez EBC, nastąpiło po tym, jak urzędnicy sygnalizowali od tygodni, że zamierzają podnieść stopy o jedną czwartą punktu procentowego.

W oświadczeniu rada zarządzająca banku powiedziała, że podjęła decyzję na podstawie "zaktualizowanej oceny ryzyka inflacyjnego" i że oczekuje się dalszych takich działań.

Decyzja wywołała obawy o to, jak bardzo rentowność europejskich obligacji spadnie do negatywnego terytorium, ponieważ inwestorzy uwzględniają swoje oczekiwania co do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez inne banki centralne.

Im bliżej wyczekiwanego komunikatu tym większe spadki zanotowało większość kryptowalut. W momencie pisania tego artykułu Bitcoin zyskuje odrabiając prawie 1000 $ od wczorajszego dołka.

źródło: stooq.pl

Brazylijska fighterka UFC Luana Pinheiro ogłosiła, że nawiązała współpracę z Bitwage, aby otrzymywać swoje wynagrodzenie w Bitcoinie (BTC).

Pinheiro powiedziała, że nadal otrzymuje płatności fiat od swoich sponsorów, ale konwertuje je na BTC natychmiast przez Bitwage.

Pinheiro jest obecnie na 15 miejscu w swojej dywizji UFC i wygrała osiem kolejnych walk. Fighterka powiedziała, że zdecydowała się otrzymywać swoje wynagrodzenie w Bitcoin po tym, jak jej chłopak i kolega mieszany artysta walki Matheus Nicolau zachęcił ją.

22-letnia brazylijska zawodniczka powiedziała:

"Myślę, że fajnie jest być pierwszą kobietą sportowcem w Ameryce Łacińskiej, która otrzymuje swoją pensję w Bitcoin. To dla mnie sposób, aby pokazać moje wsparcie dla technologii.

Prezydent UFC Dana White pochwalił decyzję Pinheiro, mówiąc:

To ekscytujące widzieć, jak szybko Luana stała się ambasadorem naszego sportu i jak szybko przyjęła nowe technologie.

W wywiadzie dla CNN, Pinheiro ujawniła, że woli otrzymywać wynagrodzenie w bitcoinie i nie przejmuje się zmiennością kryptowaluty. Według niej zmienność jest kluczowym czynnikiem, który napędza aprecjację aktywów.

W ruchu, który może mieć szerokie konsekwencje, tajwańska Komisja Nadzoru Finansowego zakazała używania kart kredytowych do zakupu wirtualnych aktywów - skutecznie zakazując zakupu kryptowalut za pomocą karty kredytowej na wyspie.

W swojej nocie do sektora bankowego, główny regulator finansowy przyrównuje wirtualne aktywa do hazardu online.

Komisja wysłała list do Stowarzyszenia Banków na początku lipca, przypominając im, że aktywa wirtualne są wysoce spekulacyjne i ryzykowne, a przepływ środków pieniężnych jest złożony i stanowi wyzwanie dla skutecznego monitorowania transakcji. Komisja powiedziała również, że nie przyzna VASP-om (Virtual Asset Service Providers) statusu kupca w operacjach z posiadaczami kart kredytowych.

Ostatni spadek ceny Bitcoina wywołał wiele spekulacji na temat tego, co może być jego przyczyną. Podczas gdy wielu szybko obwinia wyprzedaż Mt. Gox, inni wskazują na inwestorów instytucjonalnych jako głównych winowajców.

Analityk z Arcane Research zebrał kilka danych, które potwierdzają tę teorię. Według ich badań, duże instytucje sprzedały Bitcoin o wartości $5.5 milarda w samym maju. Jest to znaczna kwota pieniędzy - a jednak, pomimo tej masowej wyprzedaży, wciąż tu jesteśmy!

Rząd Korei Południowej odłożył wdrożenie 20% podatku od zysków z kryptowalut o dwa lata.

Kontrowersyjna polityka podatkowa miała wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku - jednak urzędnicy zdecydowali się odroczyć ją do 2025 roku, powołując się na stagnację warunków rynkowych i czas potrzebny na przygotowanie środków ochrony inwestorów.

Początkowe plany nałożenia dodatkowego 20% podatku na zyski z kryptowalut przekraczające 2,5 miliona wonów (1 900 USD) w okresie jednego roku pozostają bez zmian.

Kim Young-jin, przewodniczący podkomisji podatkowej, wezwał do sformułowania najpierw solidnych regulacji dotyczących kryptowalut. Z nowo wybranym pro-kryptowalutowym prezydentem w kraju, Korea ma nadzieję, że najpierw ureguluje rynek kryptowalut, a następnie wdroży przepisy podatkowe.

Young-jin powiedział, że konieczne jest posiadanie jasnych regulacji przed wdrożeniem systemu opodatkowania kryptowalut, ponieważ uważa, że opodatkowanie powinno być ustalane przez ekspertów w tej sprawie. Stwierdził również, że istnieje wiele luk prawnych, które muszą zostać zamknięte, aby regulacja kryptowalut była skuteczna i sprawiedliwa.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem Szwecją jako przyjaznym miejscem dla wydobywania nagród za cyfrowe waluty, Ministerstwo Energii tego kraju zmienia swoje stanowisko wobec tej branży.

Ministerstwo twierdzi, że w sytuacji, gdy w Skandynawii zaczyna brakować energii, najlepszym rozwiązaniem byłoby skierowanie jej na działania tworzące nowe miejsca pracy, takie jak wydobycie stali, a nie na wydobywanie nagród blokowych.

Szwecja przeżywa wzrost gospodarczy, a wraz z nim rośnie zapotrzebowanie kraju na energię, powiedział minister energii Khashayar Farmanbar w wywiadzie dla Bloomberga. W związku z tym, staje się krytycznym dla kraju, aby przemyśleć swoją politykę energetyczną, aby zapewnić, że najbardziej korzystne sektory dla gospodarki są traktowane priorytetowo, a wydobycie BTC nie jest wśród nich.

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) pilotuje nowy system, który będzie automatycznie usuwał strony internetowe z oszustwami.

Próba, która będzie prowadzona we współpracy z Australijską Komisją Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC), skupi się na skutecznym usuwaniu witryn internetowych z oszustwami po zgłoszeniu ich australijskim organom regulacyjnym, aby chronić potencjalnych inwestorów przed padnięciem ofiarą oszustw kryptowalutowych.

Specjaliści od bezpieczeństwa cybernetycznego z zadowoleniem przyjęli nowy proces, w którym dziesiątki stron internetowych z oszustwami, w tym oszustwami kryptowalutowymi, zostały wyłączone po zgłoszeniu ponad 300. ACCC poinformował, że Australijczycy stracili 113 milionów dolarów w oszustwach kryptowalutowych w zeszłym roku.

To nowe podejście zostało z zadowoleniem przyjęte przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa, ponieważ pozwala organom regulacyjnym na skuteczniejsze niż dotychczas zdejmowanie stron internetowych z oszustwami, zapewniając potencjalnym inwestorom ochronę przed padnięciem ofiarą oszustwa kryptowalutowego.

Ustawa o usługach i rynkach finansowych, wprowadzona do brytyjskiego parlamentu w środę, ma na celu zachowanie wiodącego miejsca Wielkiej Brytanii w świecie finansów po Brexicie. Kompleksowy projekt ustawy uchyla zatrzymane prawa UE, reformuje niektóre przepisy ubezpieczeniowe, wspiera ofiary oszustw finansowych i ustanawia nowe cele wzrostu i konkurencyjności. Projekt ustawy reguluje również stablecoiny.

Projekt ustawy wymaga, aby organy regulacyjne rozważyły, czy stablecoin jest skuteczny jako środek wymiany lub przechowywanie wartości przy podejmowaniu decyzji, czy powinien być regulowany jako instrument finansowy. Jeśli organy regulacyjne ustalą, że stablecoin jest skuteczny zarówno jako środek wymiany, jak i przechowywanie wartości, będzie podlegał regulacji na mocy MiFID II (dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych) lub MiFIR (rozporządzenie w sprawie rynków instrumentów finansowych).

Stablecoiny są uznawane za papiery wartościowe, jeśli spełniają te warunki: są wymienialne na walutę fiat lub inną formę prawnego środka płatniczego; oferują regularne płatności w ustalonych odstępach czasu; przenoszą własność; oferują pewien stopień zainteresowania własnością; dają inwestorom prawa do aktywów bazowych lub własności; mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie; i/lub ich cena jest określana przez popyt inwestycyjny w stosunku do podaży.