Podsumowanie tygodnia 23.09

Reading time: 14 min

23/09/22

Podsumowanie tygodnia 23.09

Bardzo ciekawy tydzień za nami. Zerknijcie na skrót informacji.

Hongkong zamierza rozpocząć testy cyfrowej wersji swojego dolara już w tym roku, w ramach przygotowań do ewentualnego upowszechnienia. Hongkong próbuje dogonić tych, którzy już wprowadzają cyfrowe waluty banku centralnego, w tym Republikę Ludową z jej projektem cyfrowego juana.

Władze monetarne Hongkongu (HKMA) ogłosiły, że w pozostałych miesiącach roku zamierzają rozpocząć testy waluty zwanej e-HKD, będącej cyfrowym wcieleniem dolara hongkońskiego. Testy będą ułatwione dzięki przyjęciu zmian legislacyjnych i budowie infrastruktury cyfrowej niezbędnej do wsparcia projektu, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez HKMA w poniedziałek.

Wysokiej rangi urzędnik zauważył również, że wiele jurysdykcji już bada uruchomienie CBDC. Uczestnicy konsultacji przeprowadzonych przez organ bankowy wyrazili swoje obawy, że Hongkong pozostaje w tyle i musi dogonić międzynarodowy trend.

W testach wezmą udział wybrane banki, dostawcy płatności oraz firmy technologiczne. Podmioty te będą badać wykorzystanie cyfrowej waluty wśród swoich pracowników i niewielkiej liczby klientów, wyszczególnił Lee. "Celem wprowadzenia e-HKD jest zapewnienie większego wyboru dla klienta" - dodał zastępca dyrektora generalnego. Podkreślił również, że ruch ten nie będzie miał wpływu na trzy banki wydające banknoty w Hongkongu

Pomimo jasnego stanowiska w sprawie kryptowalut w Rosji, kilka rosyjskich wydziałów osiągnęło konsensus, że wydobycie Bitcoin (BTC) powinno być zalegalizowane w obszarach bogatych w energię elektryczną.

Eksperci kryptowalutowi w Rosji połączyli ręce i opracowali grupę roboczą, której celem jest stworzenie standardu energooszczędnego i udanego wydobycia kryptowalut w narodzie. Grupa będzie odpowiedzialna za identyfikację miejsc, w których dozwolone jest wydobywanie Bitcoinów, a także ustanowienie przepisów, które będą regulować te działania. Grupa planuje również opracować zestaw standardów dotyczących zużycia energii i wymagań inwestycyjnych.

Obecnie nie ma przepisów, które regulują lub zakazują wydobycia kryptowalut w Rosji. Należy jednak zauważyć, że rząd wcześniej wyraził zaniepokojenie wysokim zużyciem energii związanym z operacjami wydobywania kryptowalut, a nawet posunął się do rozważenia ich całkowitego zakazu.

Rząd Korei Południowej zajął aktywa kryptowalutowe od domniemanych delikwentów podatkowych na kwotę 184 milionów dolarów w 2021 i 2022 roku.

Najwyższa kwota kryptowalut skonfiskowana od pojedynczego podatnika delikwenta wyniosła blisko 12,5 miliarda wonów (8,87 miliona dolarów), podczas gdy osoba ta podobno posiadała Bitcoin i Ripple wśród 20 kryptowalut.

Południowokoreańskie organy podatkowe rozpoczęły zbieranie niezapłaconych podatków poprzez zajęcie kryptowalut w zeszłym roku po wprowadzeniu tego środka w 2020 roku. Dane zostały przedstawione przez Kim Sang-hoon, ustawodawcę z prawicowej południowokoreańskiej Partii People Power i członka Komisji Strategii i Finansów Zgromadzenia Narodowego, z danych dostarczonych przez ministerstwo finansów i inne agencje rządowe.

Jesse Powell z firmy Kraken ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego, jednocześnie kontynuując swoją funkcję przewodniczącego zarządu.

Powell był współzałożycielem Krakena w 2011 roku i od tego czasu kierował giełdą. Jego następcą będzie obecny dyrektor operacyjny Krakena Dave Ripley, który jest związany z giełdą kryptowalut od 2016 roku.

W środowym oświadczeniu Kraken mówi, że Powell zostanie zastąpiony jako CEO przez dyrektora operacyjnego Dave'a Ripleya. Wkrótce były CEO pozostanie z giełdą kryptowalutową jako przewodniczący zarządu, podczas gdy firma będzie szukać nowego dyrektora operacyjnego.

Według Ripleya, jego cele są "zgodne" z celami Powella i ma on nadzieję kontynuować budowanie modelu, który ustanowił Kraken. Powell powiedział, że jego decyzja o wycofaniu się była spowodowana rosnącymi rozmiarami firmy Kraken: "To po prostu stało się bardziej drenujące na mnie, mniej zabawy". Dodał, że nadal planuje "pozostać bardzo zaangażowanym w firmę".

Nasdaq, drugi co do wielkości dostawca wymiany na świecie, podobno planuje uruchomić własną usługę powierniczą kryptowalut, aby uchwycić zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych wśród trwającej zimy kryptowalutowej.

Dostawca wymiany początkowo będzie oferował usługi powiernicze dla Bitcoina i Ethereum inwestorom instytucjonalnym, takim jak fundusze hedgingowe. Nasdaq zatrudnił byłego szefa Gemini Prime Ira Auerbacha, aby poprowadzić nowy dział, zwany Nasdaq Digital Assets.

Nasdaq bierze na siebie ustalonych graczy kryptowalutowych, takich jak Coinbase, w swojej próbie zdobycia inwestorów instytucjonalnych. Inwestorzy ci szukają sposobu na inwestowanie w kryptowaluty bez konieczności radzenia sobie z ryzykiem związanym z bezpieczeństwem lub problemami związanymi z przechowywaniem ich bezpośrednio.

Usługi powiernicze są kluczowym elementem ogólnej infrastruktury rynkowej, która pozwala inwestorom instytucjonalnym wejść w ekosystem kryptowalut. Coinbase oferuje już te usługi, podczas gdy Fidelity Digital Asset Services uruchomił również własną ofertę we współpracy z BitGo.

Binance, jedna z największych giełd kryptowalutowych pod względem wolumenu obrotu, ogłosiła swoje plany ekspansji w Brazylii. Giełda otworzy dwa nowe biura w kraju, aby przyjąć 150 pracowników, którzy będą mogli wybrać, czy chcą pracować w biurze, czy zdalnie. Firma podpowiedziała również, że w przyszłości uruchomi kartę debetową.


Takie kraje jak Brazylia, stają się coraz ważniejsze dla giełd kryptowalutowych na całym świecie, ze względu na boom, jaki kryptowaluty przeżywają w tym regionie. Wiodąca giełda kryptowalutowa Binance ogłosiła niedawno, że otworzy dwa nowe biura w tym kraju. Jednak według doniesień, pracownicy będą mieli do wyboru pracę w tych biurach lub wykonywanie swoich zadań zdalnie.

Nowe biura będą zlokalizowane w Sao Paulo i Rio de Janeiro i oczekuje się, że zostaną otwarte przed czerwcem 2023 roku. Firma zatrudniła już 50 osób z Brazylii, które przeniosą się z siedziby w Sao Paulo do jednej z tych nowych lokalizacji. Ogłosili również plany dotyczące dodatkowych 100 pracowników z innych krajów w całej Ameryce Łacińskiej, takich jak Argentyna i Meksyk, którzy dołączą do nich po otwarciu również tych biur."

Binance podpowiedziało również uruchomienie karty debetowej w przyszłości. Firma powiedziała, że testuje różne opcje z Visa i Mastercard przed podjęciem decyzji, które rozwiązanie będzie najlepsze dla jej użytkowników.

Chińskie władze zamierzają rozszerzyć obszar zastosowania cyfrowego juana w czterech pierwszych miastach pilotażowych w projekcie na resztę ich prowincji. Są to Shenzhen w południowochińskiej prowincji Guangdong, Suzhou we wschodniej prowincji Jiangsu, Xiongan New Area w prowincji Hebei na północy oraz Chengdu w południowo-zachodniej chińskiej prowincji Sichuan.

Najwyższy rangą przedstawiciel władz monetarnych ogłosił ten ruch, podkreślając jednocześnie, że Bank Ludowy w tym roku zintensyfikował wysiłki w zakresie digitalizacji.

Władze monetarne planują rozszerzyć próby swojego systemu cyfrowej waluty na poziom prowincji, według najwyższego urzędnika w banku centralnym Chin. Bank Ludowy zintensyfikował w tym roku wysiłki w zakresie cyfryzacji jako część szerszych działań Pekinu w celu rozwoju systemów płatniczych.

W artykule na swojej stronie internetowej, anglojęzyczna gazeta Global Times napisała, że aktualizacja do testów w skali całej prowincji w tych regionach "ma nadzieję na dalsze popychanie innowacji uznanej w Chinach kryptowaluty." Plan został ogłoszony przez zastępcę gubernatora Ludowego Banku Chin (PBOC) Fan Yifei podczas forum gospodarczego w tym tygodniu. Wysokiej rangi urzędnik podkreślił, że regulator polityki pieniężnej przyspiesza digitalizację finansową od początku tego roku. Zaznaczył, że organ nakreślił rozwój technologii finansowych w kraju na okres do 2025 roku.

Twitch zabroni livestreamów z kryptowalutowego hazardu po reakcji na ostatnie wielomilionowe umowy sponsorskie, z których korzystały czołowe osobistości Twitcha.

Twitch, który jest własnością Amazon.com Inc, będzie zabraniać livestreamingu stron hazardowych, takich jak Stake.com, Rollbit i Duelbits.com, które "nie są licencjonowane ani w USA, ani w innych jurysdykcjach, które zapewniają wystarczającą ochronę konsumentów", powiedział Twitch w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze. Stake.com, najpopularniejsza z tych stron, jest licencjonowana w Curacao. Zakaz wchodzi w życie 18 października.

"Chociaż zakazujemy udostępniania linków lub kodów polecających do wszystkich stron, które zawierają automaty do gry, ruletkę lub gry w kości, widzieliśmy, jak niektórzy ludzie obchodzą te zasady i narażają naszą społeczność na potencjalne szkody" - czytamy w oświadczeniu.

Bitcoin jest zagrożony rozbiciem do 12 000 USD z powodu niedźwiedziej perspektywy makro Goldman Sachs i zmiany sentymentu na korzyść masowego krachu poniżej 20 000 USD, obecnego psychologicznego wsparcia.

Zespół ekonomistów Goldman Sachs pod kierownictwem Jana Hatziusa podniósł swoje przewidywania dotyczące szybkości podwyżek stóp benchmarkowych Rezerwy Federalnej. Zauważyli oni, że bank centralny Stanów Zjednoczonych podniesie stopy o 0,75% we wrześniu (tak się stało 21 września) i 0,5% w listopadzie, co oznacza wzrost w stosunku do ich poprzedniej prognozy wynoszącej odpowiednio 0,5% i 0,25%.

Ścieżka podwyżek stóp przez Fed odegrała kluczową rolę w określeniu trendów cenowych Bitcoina w 2022 roku. Okres wyższych stóp kredytowych - od bliskich zeru do zakresu 2,25-2,5% obecnie - skłonił inwestorów do rotacji z bardziej ryzykownych aktywów i szukania schronienia w bezpieczniejszych alternatywach, takich jak gotówka.

Izraelska giełda kryptowalut Bits of Gold stała się pierwszą firmą kryptowalutową w kraju, która otrzymała licencję od Capital Markets Authority (CMA), zgodnie z postami w mediach społecznościowych firmy w niedzielę.

W wyniku uzyskania licencji, Bits of Gold będzie mógł przechowywać waluty cyfrowe poprzez zabezpieczone przechowywanie w "portfelu Bits of Gold", nad którym pracowali od jakiegoś czasu. Zacznie również świadczyć usługi umożliwiające bankom i innym instytucjom finansowym podłączenie się do jej usług związanych z aktywami cyfrowymi.

W publicznym oświadczeniu Bits of Gold powiedział, że licencja jest kolejnym krokiem w jego misji, aby uczynić świat walut cyfrowych bardziej dostępnym dla izraelskiego społeczeństwa "w prosty i bezpieczny sposób."

Przez ostatnie kilka lat władze Izraela nakładały ograniczenia na płatności gotówkowe w kraju, starając się zwalczać nielegalną działalność i napędzać przejście na płatności cyfrowe w kraju. Ruch ten był powolny, ponieważ izraelskie banki do niedawna były bardzo nieprzyjazne wobec kryptowalut i usług blokowania.

W 2017 roku Sąd Najwyższy Izraela orzekł, że lokalny bank Leumi miał prawo odmówić usługi Bits of Gold, przy czym bank twierdził, że natura Bitcoina (BTC) uniemożliwiła im przestrzeganie wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Do 2019 r. jednak sprawy się zmieniły: Sąd Najwyższy orzekł, że Leumi nie może zablokować konta Bits of Gold w oparciu o obawy regulacyjne. W ten sposób ustanowili precedens dla innych firm kryptowalutowych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) są jednym z najbardziej postępowych krajów na świecie, jeśli chodzi o waluty cyfrowe. Seed Group, firma prywatnego biura szejka Saeeda bin Ahmeda Al Maktoum, nawiązała współpracę z CoinCorner, globalnym liderem w zakresie usług Bitcoin i Lightning Network, aby ułatwić transakcje Bitcoin w ZEA.

"Oprócz osób fizycznych, duża liczba firm jest gotowa przyjąć Bitcoin i inne waluty cyfrowe jako prawny środek płatniczy dla przyszłych transakcji", powiedział Hisham Al Gurg, dyrektor generalny Seed Group i Private Office of Sheikh Saeed bin Ahmed Al Maktoum. "Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zaoferować firmom fintech środowisko sprzyjające rozwojowi, tworząc ekosystem dla walut cyfrowych. Firmy zajmujące się kryptowalutami posiadają ogromny potencjał w gospodarce cyfrowej Emiratów."

Seed Group pomoże CoinCorner rozszerzyć swoją działalność na ZEA i uzyskać dostęp do najlepszych decydentów w sektorze rządowym, jak również prywatnym.

Wazirx podąża za ruchem Binance, wycofując pewną liczbę stablecoinów i automatycznie konwertując je na BUSD w stosunku 1:1. Klienci Wazirx mają czas do 23 września (do dziś), aby wycofać swoje stablecoiny, jeśli nie chcą, aby środki zostały przekonwertowane.

Wazirx wyrzuca ze swojej platformy trzy stablecoiny: Paxos Standard Token (PAX), TrueUSD (TUSD) i USD Coin (USDC). Giełda aktywów kryptograficznych będzie również konwertować wszelkie pozostałe salda tych tokenów na BUSD.

Wymiana dokonała tego ogłoszenia we wpisie na blogu 5 września. Post stwierdził, że klienci będą mieli czas do 5 października na wycofanie swoich środków, zanim zostaną one zamienione na BUSD w stosunku 1:1.

Eurocoinpay, hiszpańska giełda kryptowalut, zamknęła umowę, aby zaoferować jedną z pierwszych kart debetowych opartych na kryptowalucie w Hiszpanii. Karta, która jest już dostępna dla klientów Eurocoinpay, pozwoli użytkownikom nabyć produkty w ponad 90 milionach placówek w Unii Europejskiej i na całym świecie.

Eurocoinpay nawiązał współpracę z Mastercard, aby stać się jedną z pierwszych firm w kraju, która oferuje własną kartę debetową opartą na kryptowalucie. Firma, która zawsze była zainteresowana włączeniem rozwiązań kryptowalutowych jako metod płatności, wierzy, że pomoże to jej klientom lepiej wykorzystać aktywa kryptowalutowe.

Karta, która jest już dostępna dla klientów Eurocoinpay, pozwoli użytkownikom nabyć produkty w ponad 90 milionach placówek w Unii Europejskiej i na całym świecie.

Nowa karta debetowa Eurocoinpay jest powiązana z ich usługą portfela, więc może być używana wszędzie tam, gdzie akceptowana jest karta Mastercard. Obejmuje to sklepy internetowe, takie jak Amazon, eBay i Alibaba, a także handlowców murowanych, takich jak restauracje i sklepy spożywcze, gdzie można płacić plastikiem zamiast gotówką lub czekami (lub nawet walutą cyfrową).

Fed właśnie podniósł stopy procentowe po raz trzeci w tym roku, sygnalizując, jak poważna stała się presja inflacyjna w USA. Traderom bitcoinów to się nie podoba.

W szeroko oczekiwanym ruchu, Rezerwa Federalna w środę podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych (0,75 punktu procentowego), zaznaczając trzeci z rzędu raz w tym roku, kiedy bankierzy centralni zdecydowali się na podwyżkę tej wielkości - i usztywniając wiatry na południe na rynku bitcoina.

Stopa funduszy federalnych wzrośnie do przedziału od 3% do 3,25%, najwyższego od końca 2007 roku. Stopa pozostawała w pobliżu zera przez ponad dwa lata. Traderzy obstawiają obecnie, że stopa funduszy federalnych przekroczy 4,25%, zanim bankierzy centralni wstrzymają dalszy cykl podwyżek.

Unia Europejska sfinalizowała pełny tekst swoich przełomowych przepisów dotyczących Markets in Crypto Assets (MiCA). Oficjalnie tekst jest nadal otwarty na komentarze, ale źródła poinformowane o rozmowach powiedziały, że jest on w praktyce sfinalizowany.

Wyciekły projekt ustawy datowany na 20 września nakłania egzekutorów UE do przyjęcia podejścia "substance over form" do prawa, co oznacza, że jego przepisy mogą mieć zastosowanie nawet do niektórych aktywów skategoryzowanych jako tokeny NFT.

Ostateczny tekst wyjaśnia również, że MiCA ma zastosowanie nie tylko do kryptowalut, ale także stablecoinów, które są zaprojektowane tak, aby utrzymać stały peg do ich aktywów bazowych, takich jak fiat lub złoto. Projekt ustawy stanowi również, że stablecoiny muszą być "zabezpieczone płynnymi aktywami lub posiadać odpowiedni mechanizm generowania dodatkowej wartości lub zabezpieczenia w niekorzystnych warunkach rynkowych."

Nowy projekt zawiera zmiany, które mogą wskazywać, jak UE może traktować algorytmiczne stablecoiny, które zostały w szczególności wyłączone z zakresu MiCA, gdy został po raz pierwszy wprowadzony w 2020 roku. Algorytmiczne stablecoiny - podobne do niedawno upadłego terraUSD (UST), który wykorzystywał inną kryptowalutę i odrobinę kodu do równoważenia jej ceny i podaży - powinny wchodzić w zakres regulacji "niezależnie od tego, jak emitent zamierza zaprojektować aktywa kryptowalutowe, w tym mechanizm utrzymywania stabilnej wartości."

"Oferenci lub osoby ubiegające się o dopuszczenie do obrotu algorytmicznych aktywów kryptowalutowych, które nie mają na celu stabilizacji wartości aktywów kryptowalutowych poprzez odniesienie do jednego lub kilku aktywów, powinny w każdym przypadku przestrzegać tytułu II niniejszego rozporządzenia", powiedział motyw w projekcie, odnosząc się do sekcji prawa, która określa wymagania dla emitentów aktywów kryptowalutowych.