Podsumowanie tygodnia 25.08.

Reading time: 11 min

25/08/22

Podsumowanie tygodnia 25.08.

Wyjątkowo podsumowanie w czwartek, dowiecie się w nim co wydarzyło się na świecie na rynku kryptowalut

Ostateczna aktualizacja Ethereum przed fuzją do proof-of-stake zaplanowana jest na 6 września.

Ostateczna data dla długo oczekiwanego Merge została ogłoszona przez Fundację Ethereum w niedawnym wpisie na blogu.

Merge, długo oczekiwana aktualizacja sieci Ethereum [ETH], przyciągnęła wiele zainteresowania. Próbując wyruszyć w podróż proof-of-stake (PoS), sieć pomacha na pożegnanie swojemu okresowi proof-of-work (PoW). Niewątpliwie spowoduje to odświeżenie sieci. Sieć zostanie drastycznie zmieniona przez transformację.

Merge, jak ogłosiła Fundacja Ethereum, nastąpi w dwóch krokach. Pierwszym krokiem jest aktualizacja sieci Bellatrix, która ma nastąpić 6 września o godzinie 11:34. Po aktualizacji sieci nastąpi aktualizacja Paris, która zakończy przejście warstwy wykonawczej z proof-of-work na proof-of-stake. Szacuje się, że Paris odbędzie się między 10 a 20 września 2022 roku.

Aktualizacja sieci Bellatrix będzie obejmować szereg zmian, które poprawią wydajność i skalowalność dla Ethereum Mainnet. Zmiany te obejmują:

  • Nowy algorytm konsensusu o nazwie "dowód upływającego czasu" (PoET). Algorytm ten zastępuje proof of work (PoW) jako sposób zabezpieczenia transakcji w Ethereum Mainnet.
  • Ulepszenia w shardingu (proces, który umożliwia Ethereum obsługę większej liczby transakcji na blok).
  • Nowa maszyna wirtualna o nazwie BEAM, która poprawia bezpieczeństwo, zmniejsza koszty gazu i ogólnie poprawia wydajność.

Tether mówi, że nie zamraża adresów gotówkowych Tornado i czeka na instrukcje organów ścigania.

Niedawne sankcje rządu Stanów Zjednoczonych na mikserze wirtualnej waluty Tornado Cash wzbudziły dzwony alarmowe w branży kryptowalutowej, przy czym oparty na Ethereum Tornado Cash okazał się niezwykle popularny.

Tornado Cash, mikser monet oparty na Ethereum, został objęty sankcjami przez listę Specjalnie Wyznaczonych Obywateli i Zablokowanych Osób (SDN) Departamentu Skarbu USA. Sankcja zabrania teraz amerykańskim inwestorom wykorzystywania łańcucha usługi mieszania monet do celów niezgodnych z prawem.

Zakaz wszedł w życie 8 sierpnia, jak podał Departament Skarbu USA. Firmy zatrudniają Coin Mixers, aby ukryć pochodzenie każdej transakcji. Nawet jeśli Tether rozpozna podejrzane działania na takim adresie, ukończenie zamrożenia bez zweryfikowanej instrukcji organów ścigania i innych agencji rządowych może zakłócić trwające i zaawansowane dochodzenia organów ścigania.

M&M's ogłasza premierę limitowanej edycji cukierków o tematyce Bored Ape Yacht Club.

Mars Wrigley, firma stojąca za M&Ms, wypuściła limitowaną edycję cukierków, na których znajdują się wizerunki Bored Ape Yacht Club. Umowa została zawarta pomiędzy firmą Mars a wytwórnią Universal Music Group's, która licencjonowała wizerunki Ape NFT od znanego kolekcjonera.

Nowe limitowane cukierki posiadają loga Bored Ape i Kingship na każdym kawałku. Firma planuje sprzedać jedynie 10,000 opakowań specjalnych cukierków pod marką NFT w pudełkach prezentowych i słoikach. Złoty Gift Box został już wyprzedany. Nadal jednak można nabyć M&Ms Celebratory Gift Box w cenie 59,99 USD.

Binance dołączył do przesłuchania w Senacie na Filipinach, aby doradzić w sprawie zasad i wytycznych #kryptowalut.

Podczas poniedziałkowego przesłuchania w Senacie CEO Binance Changpeng Zhao spotkał się z urzędnikami państwowymi i przedstawicielami FinTech Alliance Philippines, aby omówić przyszłość regulacji kryptowalutowych w kraju.

Filipiny były obiecującym rynkiem dla giełd kryptowalutowych, takich jak Binance, który niedawno uruchomił tam swoje usługi. Ale ma również pewne potyczki z lokalnymi regulatorami, którzy twierdzili, że firmy nie przestrzegają ich zasad. Spotkanie w poniedziałek było próbą rozwiązania tych problemów, a także wyjaśnienia, w jaki sposób rząd planuje regulować kryptowaluty w przyszłości.

Przesłuchanie odbyło się w celu omówienia wytycznych i polityki regulującej zarówno kryptowaluty, jak i fintech. Rząd wydawał się pracować nad sformułowaniem przepisów, które nie utrudniałyby innowacji. Mimo to, ochrona konsumentów była ich priorytetem. Binance był podobno reprezentowany przez swojego dyrektora APAC Leona Foonga wraz z dyrektorem generalnym Binance Philippines, Kennethem Sternem. Mówiąc o najnowszym ruchu giełdy, Stern powiedział:

Mocno wierzymy, że przemysł kryptowalutowy może przynieść ogromne korzyści Filipińczykom poprzez zajęcie się koniecznością włączenia finansowego poprzez digitalizację. 78% Filipińczyków pozostaje nieubankowionych, ale kryptowaluty mogą pomóc zmniejszyć tę liczbę, ponieważ posiadacze aktywów kryptowalutowych wkrótce przewyższą liczbę posiadaczy kart kredytowych w kraju.

CEO Mastercard mówi, że współpracuje z Binance, aby umożliwić ludziom wydawanie kryptowalut w ponad 90 000 000 sklepach.

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, nawiązała współpracę z Mastercard, aby uruchomić kryptowalutową kartę prepaid w Argentynie. Ogłoszenie zostało wydane przez giełdę w czwartek. Nowa karta autorstwa giełdy CZ jest jeszcze w fazie beta i wkrótce będzie szeroko dostępna.

Argentyńscy użytkownicy z niezbędnym ważnym identyfikatorem mogą uzyskać dostęp do karty binance. Uruchomienie produktu jest wizją giełdy w ramach jej globalnej ekspansji. Nowa karta pozwoli użytkownikom używać kryptowalut do płatności u ponad 90 milionach sprzedawców Mastercard na całym świecie. Użytkownicy mogą również wypłacać pieniądze z bankomatów bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Korzystając z karty, kryptowaluty będą konwertowane na walutę fiat w czasie rzeczywistym w punkcie zakupu. Ponadto posiadacze kart będą również zarabiać 8% krypto cashback na wszystkich kwalifikujących się zakupach.

Binance ogłosiło zerową opłatę handlową dla pary ETH/BUSD od 26 sierpnia.

Binance oficjalnie ogłosił, że wprowadza handel z zerową opłatą dla spotowej pary handlowej ETH/BUSD. Serwis giełdowy uruchomi promocję od piątku, 26 sierpnia do poniedziałku, 26 września.

W tym okresie wszyscy użytkownicy będą mogli handlować ETH/BUSD bez opłat makera i takera. Binance odnotował następujące informacje dla użytkowników, aby pamiętali o okresie handlu bez opłat:

  • ETH/BUSD spot para handlowa będzie wyłączona z BNB rabatów opłat, rabaty opłat, lub jakiejkolwiek innej formy dostosowania opłat lub promocji opłat,
  • Użytkownicy VIP: Wolumen obrotu na parze handlowej ETH/BUSD spot będzie wyłączony z 30-dniowego obliczania wolumenu w kierunku Poziomu Opłaty Handlowej. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych dedykowanych usług instytucjonalnych i VIP,
  • Dostawcy płynności spot: Wolumen makera na parze handlowej ETH/BUSD spot zostanie wyłączony z obliczeń wolumenu makera w kierunku programu Spot Liquidity Provider.

Okres ten obejmuje również wstępną datę rozpoczęcia nadchodzącego Ethereum Merge. Merge ma wstępną datę wydania w połowie września. Może to oznaczać mnóstwo transakcji pomiędzy ETH i BUSD podczas ostatnich dwóch tygodni okresu “zerowego handlu”. Traderzy powinni być świadomi, że niektóre giełdy pozwolą na handel przed oficjalnym wydarzeniem, ale powinieneś rozważyć to tylko wtedy, gdy masz dobrą wiedzę techniczną na temat Ethereum i polityki swojej lokalnej giełdy.

Dyrektor finansowy Nvidii powiedział, że nie był w stanie dokładnie określić ilościowo, jak bardzo spadek kopania kryptowalut zaszkodził jej wynikom za II kwartał, co nie spełniło oczekiwań analityków.

Dyrektor finansowy Nvidii, Colette Kress, mówi, że firma nie była w stanie oszacować, że zmniejszony popyt na wydobycie kryptowalut wpłynął na jej wyniki za II kwartał, które w środę wypadły poniżej oczekiwań analityków.

Gigant chipowy opublikował swoje wyniki finansowe za trzy miesiące zakończone 31 lipca, które ujawniły 19% spadek przychodów w ujęciu kwartalnym do 6,5 miliarda dolarów, podczas gdy dochód netto spadł o 59% do 656 milionów dolarów. Przychody działu gier, który obejmuje sprzedaż swoich high-endowych procesorów graficznych, spadły o 44% w stosunku do poprzedniego kwartału do 2,04 mld USD, co Nvidia przypisała "wymagającym warunkom rynkowym."

Kress powiedział, że spadające ceny kryptowalut i zmiany w mechanizmach konsensusu w przeszłości wpłynęły na popyt na jej produkty i zdolność firmy do jego oszacowania.

Kradzież NFT to wielki biznes. W ubiegłym roku skradziono ponad 100 milionów dolarów.

Elliptic opublikował raport sugerujący, że oszuści ukradli ponad 100 milionów dolarów wartości w NFTs, począwszy od 2021 roku.

Firma poinformowała, że chociaż spowolnienie rynku spowodowało, że wartość NFTs "załamała się", oszuści ukradli szacunkowo 4 647 tokenów w lipcu 2022 roku.

W swoim raporcie NFTs and Financial Crime wydanym w środę, Elliptic powiedział, że użytkownicy kryptowalut padli ofiarą oszustw związanych z NFT o wartości około 100,6 mln USD w 13-miesięcznym okresie od lipca 2021 r. do lipca 2022 r. Firma podała, że chociaż spowolnienie rynku spowodowało "załamanie wartości NFT", oszuści ukradli najwięcej tokenów w lipcu 2022 roku - szacowane na 4 647 aktywów - i największą wartość w maju 2022 roku w przybliżeniu 23,9 miliona dolarów.

Wielkie rzeczy z Uniswap. Giełda kryptograficzna jest zaangażowana w rozmowy z wieloma protokołami pożyczek NFT, zgodnie z postem w mediach społecznościowych od szefa produktu NFT, Scotta Lewisa.

W tweecie Lewis podkreśla zainteresowanie firmy rozwiązaniem zarówno kwestii płynności, jak i "asymetrii informacji" otaczającej NFT. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, Uniswap poczynił duże kroki w kierunku włączenia aktywności NFT do swojej oferty usług. Uniswap jest jedną z największych na świecie zdecentralizowanych giełd (DEX), odpowiedzialną za prawie 6 miliardów dolarów aktywów w swoich pulach płynności.

W czerwcu firma przedstawiła swoje przejęcie Genie, platformy agregującej rynki NFT, umożliwiając użytkownikom znalezienie i handel aktywami cyfrowymi na większości platform.

Gubernator Banku Finlandii Olli Rehn zasugerował, że można by stworzyć cyfrowe euro, aby ułatwić konsumentom usługi.

Gospodarka zdominowana przez płatności cyfrowe, ale bez silnej kotwicy monetarnej, byłaby z natury niestabilna - twierdził Rehn.

W tym tygodniu wiceprezes EBC Viral Acharya i ekonomista George Rehn argumentowali, że stosowanie prywatnie opracowanych kryptowalut, takich jak Bitcoin, jest z natury niestabilne ze względu na brak kotwicy monetarnej.

Digitalizacja czyni usługi finansowe bardziej wydajnymi, ale pozostawia je bardziej podatnymi na ataki cybernetyczne i inne formy ryzyka cybernetycznego" - powiedział, wskazując, że takie podatności na pranie pieniędzy, przestępstwa finansowe i inne nielegalne działania stanowią solidne powody dla "bezpiecznych i legalnych środków płatniczych w erze cyfrowej za pośrednictwem CBDC.

Wcześniej w tym miesiącu EBC zidentyfikował CBDC jako najlepszą metodę płatności transgranicznych za pośrednictwem stablecoinów i innych kryptowalut. W swoim raporcie na temat CBDC skrytykowali czasy rozliczeń obecne w sieciach takich jak Bitcoin, mówiąc, że różnice w wartości między inicjacją i finalizacją transferu sprawiają, że nadaje się on do transakcji na duże kwoty.

W rosyjskim regionie Irkucka władze nałożyły w tym roku wysokie grzywny na górników kryptowalut za nielegalne wykorzystanie energii elektrycznej do produkcji walut cyfrowych. Przedsiębiorstwa energetyczne złożyły również setki pozwów, ujawnia raport, cytując prokuratorów.

Według lokalnej agencji informacyjnej Prime, władze w bogatym w energię rosyjskim regionie Irkucka ukarały górników kryptowalut prawie 1,7 miliona dolarów tylko w tym roku za nielegalne wykorzystanie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych do wydobywania cyfrowych walut. Lokalni mieszkańcy są również zachęcani przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do zgłaszania wszelkich podejrzanych działań w swoich dzielnicach lub pobliskich polach, a także wszelkich prób kradzieży energii elektrycznej lub manipulowania licznikami.

Wydobywanie kryptowalut stało się dochodowym biznesem dla wielu firm w bogatych energetycznie regionach Rosji, a także alternatywnym źródłem dochodu dla zwykłych Rosjan. Pomimo ogólnie niskich stawek za energię elektryczną do celów komercyjnych, wielu dało się skusić na bicie cyfrowych monet na tańszej energii domowej lub nawet kradzionej.

Rosnąca popularność wydobycia kryptowalut doprowadziła do gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną wśród rosyjskich gospodarstw domowych i firm w ciągu ostatnich dwóch lat, pomimo rosnących cen za zużycie energii w kraju z powodu sankcji przeciwko eksportowi ropy naftowej z Iranu przez głównych importerów ropy, w tym Chiny i Indie.

Fundacja Ethereum zwiększyła nagrody za błędy odkryte w kodzie związane z nadchodzącym scaleniem. "Błędy krytyczne" ujawnione deweloperom sieci mogą być nagradzane kwotą do 1 miliona dolarów, w porównaniu do wcześniejszych 250 000 dolarów.

Decyzja ta ma miejsce w momencie, gdy Ethereum przygotowuje się do hard forka, który umożliwi mu przejście z algorytmu konsensusu proof-of-work (PoW) na taki oparty na proof of stake (PoS). Ruch ten został mocno skrytykowany przez niektórych w przestrzeni, którzy uważają, że znacznie zwiększy centralizację w sieci i sprawi, że będzie ona bardziej podatna na ataki, ponieważ istnieje mniej węzłów zatwierdzających transakcje na Ethereum 2.0 niż w Ethereum 1.0.

"Krytyczne błędy" ujawnione deweloperom sieci mogą przynieść nagrodę w wysokości do 1 miliona dolarów, w porównaniu do 250 000 dolarów. Oprócz błędów krytycznych, inne problemy, takie jak luki w systemie denial of service (DoS) i niezamierzone rozwidlenia konsensusu również otrzymają wyższe nagrody. W sumie istnieją trzy poziomy nagród: krytyczny (1 milion dolarów), wysoki (100 000 dolarów) i średni (10 000 dolarów).