Podsumowanie tygodnia 29.07

Reading time: 11 min

29/07/22

Podsumowanie tygodnia 29.07

Podsumowanie mijającego tygodnia 23-29,07

Banco Santander S.A., brazylijska filia hiszpańskiej Grupy Santander, planuje rozpocząć oferowanie handlu kryptowalutami, być może już w tym roku.

Bank planuje rozpocząć oferowanie usług związanych z kryptowalutami swoim brazylijskim klientom "w najbliższych miesiącach", donosi Folha de S. Paulo, powołując się na dyrektora generalnego Santander Brazil Mario Leão. CEO jest cytowany jako mówiący, że bank spodziewa się "definicji na ten temat" w ciągu najbliższych kilku miesięcy, podczas następnego wydania wyników kwartalnych lub "nawet wcześniej", dodając:

Uznajemy, że jest to rynek, który jest tutaj, aby pozostać, i niekoniecznie jest to reakcja na pozycjonowanie się konkurentów, jest to po prostu pogląd, że nasz klient zażądał tego typu aktywów, więc musimy znaleźć najbardziej poprawny i bardziej edukacyjny sposób.

Oprócz oferowania usług handlu kryptowalutami, Banco Santander S.A. planuje oferować kredyty denominowane w kryptowalutach i dokonywać za ich pomocą również płatności.

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) ujawniła, że zajęła 26,894 mln funtów (32,75 mln USD) w kryptowalucie.

"Przestępcy coraz częściej wykorzystywali technologię finansową i aktywa kryptowalutowe", które mogą zaszkodzić "gospodarce i instytucjom Wielkiej Brytanii", powiedziała agencja.

NCA prowadzi walkę w U.K. z ograniczeniem poważnej i zorganizowanej przestępczości, chroniąc społeczeństwo poprzez ukierunkowanie i ściganie tych przestępców, którzy stanowią największe zagrożenie dla Wielkiej Brytanii,.

Agencja zauważyła, że kryptowaluty były wykorzystywane przez przestępców do prania pieniędzy lub finansowania innych nielegalnych działań, takich jak handel ludźmi lub przemyt narkotyków.

Według doniesień The Telegraph, roczny raport NCA 2021-22 ujawnił, że w ciągu ostatniego roku nastąpił gwałtowny wzrost cyberprzestępczości. Raport podkreślił również, jak niektóre departamenty rządowe nie zdołały ochronić wrażliwych danych przed cyberprzestępcami: "Stwierdziliśmy również, że niektóre departamenty nie były w stanie wykazać, że podejmują odpowiednie kroki w celu ochrony danych" - czytamy.

Iran zmienił przepisy dotyczące wydobycia kryptowalut w celu ułatwienia dostępu do zielonej energii. Licencjonowani górnicy będą teraz mogli kupować energię elektryczną produkowaną ze źródeł odnawialnych z całego kraju po niższych stawkach.

Zgodnie z niedawnym dekretem irańskiego Ministerstwa Energii, licencjonowani górnicy zostaną zwolnieni z obowiązku korzystania z mocy wytwórczych na miejscu i pozwolą na zakup energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii za pośrednictwem sieci krajowej. Dekret pozwala również na bardziej elastyczny system cenowy dla energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

Urzędnicy ministerstwa powiedzieli, że ten środek "ułatwiłby dostęp" do zielonej energii dla górników kryptowalut w Iranie.

Kraj podejmował wysiłki, aby przyciągnąć więcej firm blockchain w ostatnich miesiącach w ramach swoich starań o promowanie innowacji i rozwoju. Na początku tego roku Centralny Bank Iranu (CBI) powiedział, że pozwoli bankom w Iranie świadczyć usługi giełdom kryptowalutowym, które wcześniej zostały zakazane w ramach amerykańskich sankcji wobec Teheranu.

W kwietniu 2022 r. irańska komisja parlamentarna zatwierdziła nowy projekt ustawy o regulacjach dotyczących kryptowalut, który ma na celu stworzenie środowiska sprzyjającego działalności gospodarczej w zakresie walut wirtualnych w kraju.

Sweatcoin, popularna aplikacja Web2, która może pochwalić się już ponad 100 milionami użytkowników, dokonuje dużego przejścia z otoczenia Web2 do świata Web3, rozszerzając swój istniejący ekosystem "Sweat Economy", aby zaoferować nagrody kryptowalutowe za zaangażowanie użytkowników.

Ruch ten następuje po tym, jak firma zebrała 13 milionów dolarów finansowania od Fundacji NEAR, Jump i innych. Nowa runda finansowania zostanie wykorzystana, aby pomóc firmie zbudować swoją nową platformę.

Użytkownicy zarabiają za podejmowanie kroków, ale mogą również zostać ukarani karami za brak aktywności.

Wcielenie Sweatcoin w Web2, które dawało użytkownikom Sweatcoin za każde 1000 kroków, które zrobili (wymienialne na markowe produkty, usługi cyfrowe i darowizny na cele charytatywne), może pochwalić się ponad 100 milionami użytkowników, którzy już korzystają z aplikacji, aby nadać wartość swojemu codziennemu ruchowi.

Nowa aplikacja jeszcze bardziej ułatwi ludziom zarabianie tokenów poprzez chodzenie po mieście lub uderzanie na siłownię. Firma wprowadza również nowy produkt o nazwie "Sweatcoin for Businesses", który pozwoli firmom płacić pracownikom w Sweatcoinach zamiast w gotówce lub tokenach.

Miasto Miami uruchamia 5 000 Ethereum NFT jeszcze w tym roku we współpracy z Time USA, Mastercard i Salesforce.

Miłość burmistrza Miami Francisa X. Suareza do Web3 nie jest tłumiona przez kryptowalutową zimę.

NFT są projektowane przez 56 różnych artystów z Miami "reprezentujących obszar 56 mil kwadratowych miasta", zgodnie z komunikatem prasowym miasta.

Time USA pomoże określić strategię miasta w zakresie NFT, a także zrealizować projekt, podczas gdy Mastercard zaoferuje posiadaczom NFT w Miami ekskluzywne korzyści, takie jak dostęp do specjalnych wydarzeń w restauracjach i prywatne wycieczki kulturalne w mieście.

Senatorowie USA Patrick Toomey i Kyrsten Sinema wprowadzili do Senatu USA nowy projekt ustawy, aby wyłączyć małe transakcje kryptowalutowe z wymogów podatku od zysków kapitałowych.

Senatorowie USA Patrick Toomey i Kyrsten Sinema połączyli siły, aby przeforsować nowy projekt ustawy, który sprawiłby, że transakcje kryptowalutowe do 50 USD byłyby zwolnione z podatków od zysków kapitałowych.

Projekt ustawy, wprowadzony w zeszłym tygodniu, miałby zastosowanie do transakcji o wartości mniejszej niż 50 USD, z postanowieniem o dostosowaniu tego punktu odniesienia wraz z inflacją.

Podobne projekty ustaw, stawiające punkt odniesienia na poziomie 200 dolarów, zostały wprowadzone do Kongresu w przeszłości, ale nie weszły do prawa.

Toomey jest republikaninem z Pensylwanii, który służył jako kongresmen, zanim został senatorem w 2011 roku; Sinema jest demokratką z Arizony, która została po raz pierwszy wybrana do Senatu w 2018 roku.

42% giełd kryptowalutowych całkowicie zniknęło, pozostawiając użytkowników na lodzie.

Liczba nieudanych giełd kryptowalutowych wzrosła o 252% w 2019 roku i 17% w 2020 roku.

Awarie giełd kryptowalutowych wzrosły o 252% w 2019 roku i 17% w 2020 roku.

42% awarii giełd nastąpiło bez żadnego wyjaśnienia dla konsumentów, podczas gdy 9% było spowodowane oszustwami.

Tylko 22% nieudanych wymian wystąpiło z powodów biznesowych. Jednak w związku z tym, że rynek trzęsie się wśród dużych turbulencji, może być więcej giełd upadających z powodów biznesowych w przyszłości.

Kryptowaluta mierzą się z burzliwym rynkiem w tym roku, a rynki gwałtownie spadają, gdy Fed staje się jastrzębi w kwestii obaw o inflację, klimat geopolityczny pogarsza się, a inwestorzy uciekają po gotówkę w bezpiecznej przystani.

Czasami projekty upadają całkowicie. Taka jest natura start-upu w każdym biznesie, ale jest to szczególnie prawdziwe w branży tak ryzykownej i nowatorskiej jak kryptowaluty. Podczas gdy wiele scentralizowanych giełd nadal działa (Binance, Coinbase), inne zostały zmuszone do zamknięcia swoich drzwi z powodu malejącego wolumenu lub braku finansowania.

CEO Binance, Changpeng "CZ" Zhao, pozwał hongkońskiego wydawcę Bloomberg Businessweek.

Zhao pozywa Modern Media, wydawcę wydania Bloomberg Businessweek w Hong Kongu, a także jego powiązane konta na Twitterze i Facebooku, za trzy rzekomo zniesławiające wypowiedzi opublikowane na początku tego miesiąca.

Zgodnie z kopią pozwu złożonego w Wysokim Sądzie Hongkongu w piątek, Zhao pozywa Modern Media za przetłumaczoną na język chiński wersję artykułu Bloomberg US, "Can Crypto's Richest Man Stand the Cold?".

W tym chińskim tłumaczeniu, które było szeroko udostępniane na chińskich stronach mediów społecznościowych WeChat i Weibo, Modern Media stwierdziła, że Zhao "zaopatrzył się w Bitcoin, aby chronić się przed rynkiem niedźwiedzia."

Artykuł twierdził również, że Zhao "nadal kupował Bitcoin, nawet po tym, jak ceny spadły poniżej 20000 dolarów," i że był "zdeterminowany, aby kontynuować zwiększanie swojego udziału w Bitcoin, aż osiągnie 100K dolarów za monetę."

Solana otworzyła swój pierwszy sklep w świecie rzeczywistym w rejonie Hudson Yards w Nowym Jorku. Miejsce to zapewni odwiedzającym treści edukacyjne, doświadczenia związane z blockchainem oraz towary oparte na Solanie, w tym NFT.

Solana otworzyła swój pierwszy fizyczny sklep w Nowym Jorku, którego celem jest zapewnienie doświadczenia edukacyjnego, a także płynnego onboardingu do blockchaina Solana.

Uruchomienie jest częścią szerszej strategii, aby dotrzeć do nowicjuszy kryptowalut z doświadczeniem on-boardingowym, które wypełnia lukę między technicznymi aspektami blockchain i jego potencjałem w codziennym użytkowaniu.

W zeszłym miesiącu Solana uruchomiła również własny smartfon, którego celem jest ułatwienie mobilnych doświadczeń związanych z kryptowalutami.

FC Barcelona w końcu zdecydowała się wydać swój pierwszy samodzielny NFT, współpracując z BCN Visuals.

Audiowizualna sztuka cyfrowa zostanie wystawiona na aukcji w Sotheby's i przedstawia ikoniczne kopnięcie i bramkę Johana Cruyffa.

Oprócz animowanego NFT, na aukcję trafią również cztery inne NFT przedstawiające nieruchomy obraz z bramki z 1973 roku. Licytacja rozpoczyna się 29 lipca.

Drużyna posiada już NFT, ponieważ była to część umowy pomiędzy La Liga i Sorare na karty zawodników używane w grach fantasy football.

Uniwersytet Tokijski, znany również jako Todai, ma jeszcze w tym roku zaoferować szereg programów studiów, które będą odbywać się w Metaverse.

Według sobotniego raportu z lokalnego punktu informacyjnego The Asahi Shimbun, kursy będą oferowane studentom od szkoły średniej do dorosłych uczniów w sile roboczej.

W publikacji stwierdzono, że programy studiów Metaverse nie będą dostarczane przez własny dedykowany wydział, który oferuje stopnie naukowe, ale zamiast tego będą działać w ramach wydziału inżynierii Todai i związanych z inżynierią szkół absolwentów. Studenci, którzy ukończą kursy, otrzymają certyfikaty.

Projekt został uruchomiony w celu rozwiązania problemu braku wykwalifikowanego personelu pracującego nad szybko rozwijającymi się technologiami w Japonii.

Meksykańska giełda kryptowalut Bitso osiągnęła ponad milion użytkowników w Brazylii.

"Pokonaliśmy 1 milion użytkowników w Brazylii wcześniej niż oczekiwaliśmy, a nasze wolumeny transakcji wzrosły o 66% w czerwcu w stosunku do maja" - powiedział Thales Freitas w wywiadzie dla Reutersa. Nie podał szczegółowych danych, ale powiedział, że lipcowe odczyty już przekroczyły poprzedni miesiąc, pomimo niedawnego spowolnienia obserwowanego w całej większości głównych walut kryptowalutowych.

Założona w 2014 roku i z siedzibą w Meksyku firma Bitso zebrała 250 milionów dolarów w rundzie finansowania w maju 2021 roku, która wyceniła platformę na 2,2 miliarda dolarów przed debiutem w Brazylii.

Bitstamp otrzymał licencję na działalność we Włoszech.

Giełda kryptowalutowa z siedzibą w Luksemburgu ogłosiła, że jej europejska filia zarejestrowała się jako dostawca usług w zakresie wirtualnych aktywów w kraju. Ruch ten pozwala oferować swoje usługi handlowe inwestorom detalicznym i instytucjom we Włoszech.

Poprzez swoją europejską filię, Bitstamp Europe, firma otrzymała licencję od Organismo Agenti e Mediatori. To nie pierwszy raz, kiedy Bitstamp rozszerzył swój globalny ślad: w zeszłym roku zwiększył swoją ekspansję w USA, otwierając biuro w Nowym Jorku i dodając cztery nowe monety do swojej platformy - Bitcoin Cash [BCH], Tron [TRX], Cardano [ADA] i Stellar Lumens [XLM].

Ruch przychodzi na wieść rywali Coinbase Global (COIN) i Crypto.com o zatwierdzeniu regulacyjnym do działania we Włoszech.

CEO Titanium Blockchain Infrastructure Services przyznaje się do winy w sprawie oszustwa dotyczącego papierów wartościowych o wartości 21 milionów dolarów.

Michael Stollery, dyrektor generalny Titanium Blockchain Infrastructure Services (TBIS), przyznał się do winy za przeprowadzenie fałszywej zbiórki monet, która zebrała 21 milionów dolarów od amerykańskich i zagranicznych inwestorów, zgodnie z komunikatem prasowym Departamentu Sprawiedliwości USA.

Według dokumentów sądowych, Stollery nie zarejestrował swojego ICO w SEC, do czego był zobowiązany, ani nie miał zwolnienia z tych wymagań. Przyznał się do fałszowania białej księgi tokena, a także poparcia użytkowników dla monety na swojej stronie, tworząc fasadę legalności.