Podsumowanie tygodnia 30.09

Reading time: 12 min

30/09/22

Podsumowanie tygodnia 30.09

Przed nami ostatni dzień miesiąca wypadający w piątek - oznacza to podsumowanie tygodnia z przytupem!

Największa hiszpańska firma telekomunikacyjna Telefónica jest teraz w stanie zaakceptować kryptowaluty takie jak Bitcoin do zakupu produktów na swoim rynku technologicznym.

Według doniesień, największa hiszpańska firma telekomunikacyjna Telefónica jest teraz w stanie zaakceptować kryptowaluty takie jak Bitcoin do zakupu produktów na swoim rynku technologicznym. Firma aktywowała zakupy za pomocą kryptowalut na Tu.com po dodaniu funkcji płatności dostarczonej przez największą hiszpańską giełdę kryptowalut, Bit2Me. Ponadto Telefónica zainwestowała również w Bit2Me i oczekuje się, że inne szczegóły dotyczące tego samego zostaną wkrótce ujawnione. Uważa się, że ten ruch jest częścią strategii Telefónica, aby dostosować się do szybko rozwijającego się rynku kryptowalut poprzez wdrożenie technologii blockchain do swoich systemów.

Telefonica czyni postępy w przestrzeni metaverse. Hiszpański gigant ogłosił współpracę z Qualcomm w celu zbadania wspólnych możliwości komercyjnych metaverse wcześniej w tym tygodniu. Pierwszym ruchem było wydanie oświadczenia, że "ta umowa otwiera możliwość dostarczenia klientom nowych doświadczeń łączących świat cyfrowy i analogowy, ponowne wyobrażenie handlu, rozrywki i komunikacji w Metaverse."

W rzeczywistości firma pracuje nad NFT od początku tego roku, kiedy to nawiązała współpracę z Polygonem, aby opracować rozwiązania Web3 i umożliwić firmom łatwe wydawanie NFT.

Warner Music Group (WMG) nawiązała współpracę z OpenSea, aby stworzyć platformę dla wybranych artystów muzycznych, aby zbudować i rozszerzyć ich fanbase w społeczności Web3.

Firma oświadczyła, że wybrani artyści mogą uruchomić swoje kolekcje NFT i projekty limitowanych edycji na własnych dedykowanych stronach dropowych. 29 września WMG ogłosiło, że podjęło współpracę z rynkiem tokenów NFT OpenSea, aby zapewnić platformę dla wybranych artystów muzycznych, aby zbudować i rozszerzyć ich fanbase w społeczności Web3.

Według komunikatu, współpraca pomiędzy tymi dwoma podmiotami pozwoli wybranym artystom WMG uzyskać wczesny dostęp do nowo wprowadzonej funkcji OpenSea, która umożliwia artystom wprowadzenie swoich kolekcji NFT i projektów limitowanych edycji na ich własnych, dostosowanych i dedykowanych stronach dropowych.

Dwuletni projekt Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczący cyfrowego euro osiągnął półmetek. EBC opublikował 29 września raport z postępu prac, w którym omówił kwestie projektowe i polityczne, które są rozważane lub zostały już rozstrzygnięte.

W raporcie stwierdzono, że handel w sklepach fizycznych i w internecie jest największym zastosowaniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Obecnie większość rozwiązań w zakresie płatności cyfrowych ma ograniczony zasięg i nie pochodzi z Europy. Tak więc cyfrowe euro mogłoby zharmonizować rozwiązania płatnicze i wzmocnić europejską autonomię strategiczną zgodnie z celami politycznymi. W raporcie stwierdzono:

Cyfrowe euro zachowałoby rolę pieniądza publicznego jako kotwicy systemu płatności w erze cyfrowej. Zapewniłoby płynne współistnienie, wymienialność i komplementarność różnych form, jakie przyjmuje pieniądz - napisano w raporcie.

Europejski Bank Centralny ogłosił, że będzie dążył do wprowadzenia rozwiązań typu peer-to-peer zarówno w trybie online, jak i offline dla cyfrowego euro.

Rada Prezesów EBC zatwierdziła badania nad płatnościami internetowymi zatwierdzonymi przez stronę trzecią w ramach pierwszego wprowadzenia cyfrowego euro, jak również nad rozwiązaniem offline typu peer-to-peer, bez określenia terminu. Rozwiązania typu "peer-to-peer" w trybie online nie będą w tej fazie kontynuowane.

Wymagania dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz chęć ograniczenia wykorzystania CBDC w inwestycjach uniemożliwiają pełną anonimowość cyfrowego euro, ale w sprawozdaniu zasugerowano, że cyfrowe euro będzie miało przepisy dotyczące prywatności podobne do obecnych opcji płatności cyfrowych, z potencjalnie większą prywatnością dla transakcji o niskiej wartości i niskim ryzyku.

Ze względu na stabilność finansową, cyfrowe euro będzie ograniczało posiadanie dużych pakietów i będzie zaprojektowane tak, by ograniczyć jego wykorzystanie jako narzędzia inwestycyjnego. Rada Prezesów zatwierdziła mechanizm kaskadowy, w ramach którego zasoby euro cyfrowego przekraczające limit mogłyby być przekazywane na rachunek banku komercyjnego. Możliwe jest również nałożenie limitów na posiadanie euro w trybie offline. Do projektu zostanie włączony "szeroki zestaw narzędzi", aby reagować na przyszłe warunki finansowe.

Komisja Europejska zapowiedziała, że w pierwszym kwartale 2023 roku zaproponuje rozporządzenie w sprawie ustanowienia cyfrowego euro. W październiku 2023 roku Rada Prezesów zdecyduje, czy przejść do rozwoju i testów. Ten etap może trwać około trzech lat.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) nawiązał współpracę z bankami centralnymi Izraela, Norwegii i Szwecji w celu zbadania przypadków wykorzystania cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) w międzynarodowych płatnościach detalicznych i przekazach pieniężnych.

W ramach tego projektu, nazwanego Project Icebreaker, BIS's Innovation Hub Nordic Centre przetestuje kluczowe funkcje i technologiczną wykonalność połączenia krajowych systemów CBDC. Banki centralne opracują nowy hub, w którym Bank Norwegii, Bank Izraela i Sveriges Riksbank będą mogły połączyć swoje systemy CBDC typu proof-of-concept.

Eksperyment ma na celu usprawnienie płatności transgranicznych z wykorzystaniem CBDC poprzez obniżenie kosztów oraz zwiększenie szybkości i przejrzystości, a raport końcowy spodziewany jest w pierwszym kwartale 2023 r.

UFC fighter Guido Cannetti jest teraz pierwszym sportowcem sztuk walki w Argentynie, który otrzyma 100% swojej pensji w stablecoinach wśród rosnącej inflacji i pogorszenia gospodarczego Argentyny. Guido wraca do Octagonu 1 października w Stanach Zjednoczonych, aby zmierzyć się z Randym Costą.

Cannetti otrzyma swoją wypłatę w USDC coin (stablecoin) za pośrednictwem Stellar Network na Vibrant, aplikacji portfelowej opracowanej przez zespół Stellar specjalnie dla Argentyńczyków doświadczających inflacji.

Według oficjalnych danych rządowych, inflacja w ciągu 12 miesięcy do sierpnia wyniosła 78,5% w kraju, podczas gdy ceny w pierwszych ośmiu miesiącach roku wzrosły o 56,4%. Bank centralny Argentyny przewidywał 95% inflację w tym roku, podczas gdy niektórzy prywatni analitycy prognozowali 100% inflację w 2022 roku.

Argentyńska stopa inflacji stale rośnie i osiągnęła roczny poziom 50%. Z tego powodu Argentyńczycy zwracają się do stablecoinów, aby chronić swoje bogactwo. W oświadczeniu wydanym przez Bitwage, Cannetti powiedział, że otrzymuje wynagrodzenie w USDC, ponieważ jest to bezpieczniejsze dla jego przyszłości i oszczędzi mu zmienności i dewaluacji lokalnej waluty.

Wśród argentyńskich konsumentów badanych przez Americas Market Intelligence w kwietniu, 51% kupiło kryptowaluty, a 27% regularnie kupowało kryptowaluty, co wzrosło z 12% adopcji na koniec 2021 roku. Ochrona przed inflacją jest głównym powodem zakupu kryptowalut przez 67% respondentów.

Meta ogłosiła, że jej wsparcie dla kolekcjonerów NFT jest teraz dostępne dla wszystkich użytkowników Facebooka i Instagrama w Stanach Zjednoczonych.

Meta po raz pierwszy zaczęła umożliwiać obsługę NFT na swoich platformach w maju z Instagramem, a następnie dodała obsługę Facebooka w czerwcu. W obu przypadkach firma zaczęła od ograniczonej liczby użytkowników, ale z czasem stopniowo rozszerzała pulę. Teraz każdy w USA może zaprezentować swoje NFT, dołączając do użytkowników z około 100 innych krajów w regionie Azji i Pacyfiku, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz obu Ameryk.

Funkcja obsługuje obecnie przedmioty kolekcjonerskie z blockchainów Ethereum, Flow i Polygon, a na horyzoncie jest również obsługa Solany. Facebook i Instagram obsługują połączenia portfeli MetaMask, Dapper Wallet, Coinbase Wallet, Rainbow i TrustWallet. Funkcja jest dostępna z zakładki "cyfrowe kolekcje" w ustawieniach w obu aplikacjach mobilnych.

W sierpniu firma ogłosiła funkcję cross-posting, która pozwala użytkownikom pokazać kolekcje NFT na swoich kontach na Facebooku i Instagramie.

Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji (DFPI) złożył we wtorek nakazy zaprzestania działalności przeciwko 11 mało znanym firmom kryptowalutowym, zarzucając im sprzeniewierzenie funduszy klientów lub naruszenie stanowych przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Regulator poszedł tak daleko, że rzucił wątpliwości, że firmy, które obejmowały firmy Elevate Pass LLC i Metafi Yielders, faktycznie oferowały usługi, które twierdzili.

"Każdy z 11 podmiotów rzekomo oferował i sprzedawał niewykwalifikowane papiery wartościowe, a 10 z nich również dokonało istotnych błędnych oświadczeń i zaniechań wobec inwestorów" - powiedział regulator w komunikacie prasowym. "Wszystkie podmioty rzekomo wykorzystywały fundusze inwestorów do wypłacania rzekomych zysków innym inwestorom, w sposób schematu Ponzi.

Ponadto, każdy z podmiotów miał program poleceń, który działał w sposób piramidy finansowej", powiedział komunikat prasowy. "Podmioty obiecywały wypłacać inwestorom prowizje, jeśli ci zwerbują nowych inwestorów, oraz dodatkowe prowizje, jeśli zwerbowani przez nich inwestorzy z kolei zwerbują nowych inwestorów. Programy poleceń osiągnęły swój pożądany efekt, motywując inwestorów.

Władze monetarne czterech jurysdykcji w Azji przeprowadziły testy z międzynarodowymi rozliczeniami z wykorzystaniem emitowanych przez państwo walut cyfrowych. W ramach projektu pilotażowego z udziałem Banku Rozrachunków Międzynarodowych dokonano płatności transgranicznych i transakcji walutowych na łączną kwotę ponad 22 mln USD.

Regulatorzy polityki pieniężnej Chin, Hongkongu, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich przeprowadzili próbę płatności transgranicznych z wykorzystaniem emitowanych przez siebie walut cyfrowych. O pomyślnym zakończeniu pilotażu poinformowało centrum Bank for International Settlement (BIS) Innovation Hub Hong Kong.

Testy, które odbyły się między 15 sierpnia a 23 września, obejmowały transakcje o rzeczywistej wartości. Były one przetwarzane za pośrednictwem platformy księgi rozproszonej o nazwie Mbridge, projektu płatniczego zainicjowanego przez władze monetarne Hongkongu, Bank Tajlandii i BIS Innovation Hub w 2019 roku. Ludowy Bank Chin i Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich dołączyły w 2021 roku.

Robinhood i Circle współpracują, aby zaoferować dostęp do USDC.


W środę Robinhood Markets opublikował wpis na blogu "Under the Hood", który wyjaśnia, że kalifornijska firma świadcząca usługi finansowe połączyła siły z Circle. Robinhood wyszczególnia, że stabilna moneta USD (USDC) jest "pierwszym stablecoinem dostępnym do zakupu i sprzedaży na Robinhood Crypto i na nowym Robinhood Wallet (obecnie w fazie beta)."

Post ujawnia również, że strategiczne partnerstwo między dwoma firmami zapewni użytkownikom Robinhood Crypto i Robinhood Wallet możliwość zakupu i sprzedaży USDC, a także dostęp do “ekskluzywnych modułów edukacyjnych w aplikacji, aby zdobyć nagrody USDC.”

MetaMask uruchomił nową beta portfolio dApp, która pozwala użytkownikom mieć przegląd swoich aktywów kryptowalutowych i tokenów NFT w jednym miejscu. Aby to zrobić, aplikacja łączy ich konta i aktywa kryptowalutowe w wielu łańcuchach w jednym interfejsie.

Użytkownicy muszą kliknąć link "portfolio" na ekranie głównym rozszerzenia przeglądarki, aby połączyć wiele kont, aby uzyskać do niego dostęp. Samodzielny portfel MetaMask to portfel kryptowalutowy & brama do aplikacji blockchain. Jest to również narzędzie do interakcji ze zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps).

Funkcja "watch any wallet" dApp pozwala użytkownikom dodać swój portfel offline lub sprzętowy.

MetMask opracowuje również obecnie funkcję, która będzie pokazywać informacje o wartości NFT i szacunkach cenowych wraz ze zintegrowanym widokiem kolekcji NFT. Portfolio dApp obsługuje obecnie aktywa z siedmiu różnych sieci: Ethereum, Optimism, BNB Smart Chain, Polygon, Fantom, Abritrum i Avalanche. Użytkownicy mogą również dodać domenę ENS swojego przyjaciela lub adres publiczny do swojej listy obserwacyjnej za pośrednictwem dApp.

Sędzia federalny nakazał SEC zwrócić wewnętrzne dokumenty związane z przemówieniem, które były dyrektor William Hinman wygłosił w 2018 roku. Nakaz sądowy unieważnia sprzeciw agencji i pomoże dostarczyć dodatkowe dowody na poparcie tego, że jej rodzimy token XRP jest papierem wartościowym co jest zwycięstwem Ripple w toczącej się sprawie.

Według dokumentów sądowych, SEC wcześniej sprzeciwił się zwróceniu tych dokumentów, ale został uchylony przez sędziego Analisa Torresa dzisiaj. Teraz SEC musi zastosować się do nakazu sądu i zwrócić dokumenty, o których mowa.

Dokumenty dotyczą wystąpienia z 2018 roku byłego dyrektora Williama Hinmana, który twierdził, że Ether nie jest papierem wartościowym. SEC wcześniej twierdził, że komentarze zawarte w tych wewnętrznych dokumentach przemówień nie odzwierciedlały jego stanowiska politycznego, a zamiast tego były przeznaczone wyłącznie do użytku wewnętrznego i nie miały znaczenia dla sprawy. Jednak Ripple twierdzi, że dokumenty te mogą być wykorzystane jako dowód w procesie lub "w celu uzyskania potencjalnego materiału dowodowego lub impeachmentu świadków", w tym samego Hinmana, jeśli zeznaje w procesie.

Filipiny chcą wykorzystać stablecoiny do płatności transgranicznych.

Mhel Plabasan, dyrektor filipińskiego banku centralnego Bangko Sentral ng Pilipinas ujawnił, że bank skłania się ku stablecoinom. Zauważył, że stablecoiny pociągają za sobą zdolność do korzystania z sieci płatniczej całego kraju.

Stablecoiny pozostawały gorącym tematem przez cały 2022 rok. Począwszy od całego fiaska Terry, wydawało się, że wciąż trwa, ponieważ regulatorzy próbowali prześwietlić rynek. Podczas gdy rządy na całym świecie namawiały społeczeństwo do trzymania się z dala od stablecoinów, Filipiny zdawały się patrzeć na jasną stronę rzeczy.

Kraj był nękany przez problemy dotyczące płatności transgranicznych ze względu na ograniczenia w tradycyjnych systemach bankowych i kwestie zgodności. Aby zmniejszyć te problemy, Plabasan zasugerował zbadanie walut cyfrowych, takich jak stablecoiny, jako możliwych rozwiązań.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell wezwał, aby zdecentralizowane finanse (DeFi) były starannie regulowane i powiedział, że mają znaczące problemy wokół przejrzystości.

Wypowiedzi te padły podczas niedawnej konferencji okrągłego stołu zorganizowanej przez Bank Centralny Francji. Jest to kolejny dowód na to, że branża walut cyfrowych i blockchain zmierza w kierunku nowej regulowanej ery, w której anonimowość, przestępczość i leseferystyczne podejście do przepisów finansowych nie będą tolerowane.

Co powiedzieli wielcy gracze finansowi podczas okrągłego stołu?

Powell wygłosił swoje uwagi w ramach szerszej dyskusji z udziałem prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, dyrektora generalnego Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) Agustina Carstensa oraz dyrektora zarządzającego Monetary Authority of Singapore (MAS) Raviego Menona. Każdy z tych finansowych potentatów wygłosił uwagi na temat DeFi.

Powell powiedział, że regulatorzy muszą "ostrożnie i dokładnie" podejść do DeFi, dodając, że ma ona "bardzo istotne problemy związane z brakiem przejrzystości".