Podsumowanie tygodnia 8.07.2022

Reading time: 6 min

08/07/22

Podsumowanie tygodnia 8.07.2022

Podsumowanie kończącego się tygodnia 1-8.07

Czerwiec nie był łaskawy na rynku krypto - Bitcoin stracił 38 %

II kwartał 2022 roku nie był łaskawy dla Bitcoina. Był to jeden z najgorszych okresów dla Bitcoina w całej historii notowań. Spadki spowodowane były m.in. szalejącą inflacja na całym świecie, która zmusiła banki centralne do podnoszenia stóp procentowych, a tym samym spowolniły one wzrost gospodarczy; kolejne powody pochodzą prosto z giełd: kłopoty Celsiusa, plotki o upadku Tethera (USDT), a także poniekąd okres wakacyjny. W połowie czerwca wartość rynku kryptowalut spadła poniżej biliona dolarów - do 926 miliardów - poziomu ostatnio widzianego w 2021 r.

Wykres 1. Notowania Bitcoin - źródło: stooq.pl

Plotki o niewypłacalności giełdy KuCoin pociągneły za sobą w dół kurs tokena KCS o ponad 20 %

Najpierw plotki - o upadku Tethera doprowadziły do wahań notowań tego stablecoina, a następnie giełdy KuCoin jakoby miała zaprzestać wypłacania środków z giełdy zepchnęła kurs tokena tej giełdy o ponad 20 %. Do sprawy odniósł się założyciel giełdy i w prześmiewczy sposób tweetnął pod koniec czerwca:

Kolejny trup w szafie - Voyager Digital ogłosił upadłość

Jeszcze nie tak dawno Three Arrows Capital, a teraz Voyager Digital ogłosiło upadłość. Spółka wstrzymała wszelkie wpłaty i wypłaty składając wniosek u upadłość w sądzie w Nowym Jorku. Z wniosku wynika, że mają oni w zarządzaniu do 10 mld dolarów aktywów oraz taką samą kwotę zobowiązań - spółka posiada podobno co najmniej 100 tys. wierzycieli. Jest to kolejna firma, która utonęła na rynku niedźwiedzia.

Hakerzy przechwycili social media armii Wielkiej Brytani promując NFT na profilu

Grupa hakerów przechwyciła konta social media m.in. YouTube, Facebook i Twitter aby za ich pomocą wypromować tokeny NFT „The Possessed” i „BAPESCLAN” umieszczając również fałszywe linki, które miały służyć do przejęcia portfeli użytkowników. Spekuluje się, że za atakiem stali hakerzy z Korei Północnej, którzy na zlecenie ich przwódcy mieli przejąć wszystkie aktywa cyfrowe, które posłużyłyby już i tak zbankruowanemu reżimowi.

Włochy inwestują 46 milionów dolarów w blockchain

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Włoch od września będzie wspierać publiczne lub osobiste firmy badawcze tworzące internet rzeczy (IoT), sztuczną inteligencję lub innowacje blockchain w kwocie łącznej ok. 46 mln dolarów. Włosi chcą w ten sposób wspomóc twórców w znaczącej roli współtworzenia nowych technologii, która pomoże także obywatelom w ich codziennym życiu.

Binance z okazji urodzin wprowadziło darmowy handel w parze do BTC

Z okazji 5 urodzin handel na rynku spot w parze do BTC będzie odbywać się bez prowizji - dotyczy to handlu BTC do BUSD, USDT, USDC, TUSD, USDP, BIDR oraz walut FIAT: EUR, USD, AUD, BRL, GBP, RUB, UAH. Promocja trwa od 08.07 do “odwołania”.

Polska najbardziej anty-NFT - tak wynika z danych z Twittera gdzie prawie 1/4 tweetów jest negatywna

Najbardziej przyjazne kraje dla NFT to Szanghaj i HongKong, natomiast Polska znalazła się w gronie największych krytyków. Najczęściej wyszukiwanym programem NFT na świecie jest Axie Infinity.

Jeden z wielorybów przeniósł ponad 81 milionów dolarów w BTC i zapłacił tylko 147 dolarów opłaty - jest to 0,000181 % prowizji

W czasie trwającej “bessy” na rynku można zauważyć coraz to niższe prowizje za przesyłanie kryptowalut. Ostatnio pisaliśmy o rekordowo niskim “fee” po sieci ETH, który wyniósł 1,57 USD.

Celsius spłacił całkowicie pożyczkę

Ostatnia spłata w wysokości ponad 42 mln dolarów uwalniają ponad 440 mln dolarów zabezpieczenia w wBTC. Co ciekawe zostały one przeniesione w całości na giełdę FTX. Czyżby szykował się ciekawy weekend dla #SHORTujących?

Zakaz posiadania kryptowalut przez amerykańskich urzędników pracujących przy regulacjach prawnych w świecie krypto

Pracownicy federalni, którzy posiadają kryptowaluty nie mogą pracować nad przepisami dotyczącymi aktywów cyfrowych - tak nakazało biuro etyki rządu USA. Rząd USA już od dawna pracuje nad wprowadzeniem norm przepisów dotyczących kryptowalut - jak twierdzą, nieregulowany rynek kryptowalut zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA.

FBI oferuje 100 tys. dolarów za informacje o miejscu przebywania “Królowej Krypto”

Bułgarska kobieta nazywana “Krypto Queen” trafiła do pierwszej 10 listy najbardziej poszukiwanych przestępców w związku z oszustwem w świecie kryptowalut. Założycielka “OneCoin” po uzbieraniu ponad 4 miliardów dolarów “wyparowała” w Grecji, pozostając do tej pory nieuchwytna.

Bank znanego ekonomisty i krytyka Bitcoina Petera Schiff’a zawieszony

Euro Pacific Bank zawieszony przez władze Portoryko. Bank zmagał się z niewystarczającymi aktywami, które służą na wypadek pokrycia wierzytelności. Peter Schiff ma odwoływać się od tej decyzji i jest gotowy na pokrycie różnicy potrzebnej do wznowienia działalności.

Ponad 1/5 inwestorów z USA zaciągnęło pożyczki na zakup kryptowalut

Boom na kryptopożyczki! Wielu inwestorów w USA zdecydowało się na wzięcie pożyczki, która umożliwi im zakup kryptowalut przy gigantycznych stopach zwrotu sięgających nawet kilkaset procent. Przypomnijmy, że po upadku TerraLuna ludzie potracili nawet swoje domy, które zastawili byleby tylko zdążyć kupić kryptowalutę LUNA.

Blisko 150 tys. BTC wyparowało z giełd

Bessa robi czystki - z giełd wypłynęło prawie 150 tys. BTC. Spadki są faktem na rynku kryptowalut. Kryptowaluty są bardzo zmienne, a cena może się drastycznie zmienić w krótkim czasie.

Giełdy uboższe o 80 tys. kryptomilionerów przez ostatni krach na rynku

Obecne mocne spadki na wielu kryptowalutach sprawiły, że skurczyła się lista kryptomilionerów, którzy na fali hossy dorobili się potężnych pieniędzy. W samym czerwcu kapitalizacja całego rynku kryptowalut spadła poniżej 1 biliona dolarów, ostatni taki poziom widziany był w 2021r.

Celsius przenosi 25 tys. wBTC na giełdę FTX. Czyżby miałyby pojawić się kolejne spadki na rynku kryptowalut?

I ostatni news. Jaki będzie ruch Celsiusa? Czy zapoczątkuje to dalszy nagły spadek, który miał miejsce jeszcze nie tak dawno temu także w sobotę?

Indyjska Dyrekcja Egzekwowania Prawa przesłuchuje operatorów giełd kryptowalutowych


Ruch ten może doprowadzić do zatrzymania rozwijającego się w kraju przemysłu kryptowalutowego. Działanie to następuje po tym, jak kilka innych krajów podjęło kroki w celu ograniczenia dostępu swoich obywateli do kryptowalut, takich jak bitcoin i ethereum - zwłaszcza Chiny.


Boring Company Elona Muska wprowadza 
płatności w Dogecoinach

Firma ogłosiła tę wiadomość na Twitterze i Reddit, mówiąc, że to "dopiero początek". Powiedziała również, że będzie akceptować Dogecoin jako formę płatności za towary w swoim sklepie. Firma, która została założona przez Muska obecnie kopie tunele pod Los Angeles, aby przetestować nowy system transportowy o nazwie "Loop", akceptuje Bitcoin od czasu pierwszego otwarcia. Ale teraz dodała kolejną kryptowalutę do swojej listy akceptowanych płatności.