Portugalia rozpocznie opodatkowanie kryptowaluty?

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 16

Portugalia rozpocznie opodatkowanie kryptowaluty?

Czy może okazać się, że Portugalia skończy podchodzić luźno do kryptowalut?

Portugalia jest obecnie jednym z najbardziej przyjaznych kryptowalutom krajów w Europie, a wielu inwestorów migruje tam, aby skorzystać z zalet portugalskiego obywatelstwa. Jakie korzyści oferował ten graj dla fanów krypto? Czy nadchodzą zmiany prawne? O tym piszemy poniżej!

Koniec luk podatkowych?

Czy może okazać się, że Portugalia skończy podchodzić luźno do kryptowalut? Kraj nie opodatkowuje obecnie krypto ponieważ uważa je za środek płatniczy, a nie aktywa. Mariana Mortágua, deputowana Zgromadzenia Republiki Portugalskiej, poprosiła teraz o badanie tego, w jaki sposób inne kraje radzą sobie z opodatkowaniem kryptowalut, aby wprowadzić nowe przepisy w Portugalii. „Wiele krajów ma już systemy podatkowe i buduje swoje modele w związku z tym tematem, a my zbudujemy własne… To niewiarygodne, jak Partia Socjalistyczna odmawia opodatkowywania fortun tworzonych w ciągu kilku sekund w Internecie przy jednoczesnym zachowaniu podatku VAT na energię elektryczną i niepodnoszenie płacy minimalnej w kontekście inflacji” – twierdzi Mortagua.

Kiedy nastąpią zmiany?

Harmonogram, kiedy mogą wystąpić zmiany, nie jest jeszcze znany. Wydaje się jednak, że jest to najbardziej znaczący wskaźnik, który sugeruje, że Portugalia nie jest przyjazna dla kryptowalut, ale po prostu pozostaje w tyle pod względem prawnym. Podobno sekretarz stanu ds. fiskalnych Mendonça Mendes dodał: „Oceniamy na arenie międzynarodowej, jaka jest definicja aktywów kryptowaluowych. Analizujemy regulacje w tej dziedzinie, czy to w walce z praniem pieniędzy, czy w regulacji rynków, aby przedstawić inicjatywę ustawodawczą, która naprawdę służy krajowi we wszystkich aspektach” .

Projekt ustawy w obiegu

Ustawodawstwo dotyczące kryptowalut, które obecnie przechodzi przez Parlament Europejski, może odegrać rolę w pomocy co do regulacji krypto. W nowych materiałach znajdują się precyzyjne definicje różnych rodzajów aktywów cyfrowych, co ułatwia tworzenie nowych przepisów podatkowych dla państw członkowskich. Ponadto, tworzenie zasobów cyfrowych prawdopodobnie spowodowało trudności w przyjmowaniu przez narody progresywnego ustawodawstwa. Co ciekawe, wydaje się, że Portugalia stała się rajem dla firm kryptowalutowych, niekoniecznie zamierzając to zrobić. Jako kolejny dowód wskazujący na pozytywne (nieświadomie) podejście do krypto trzeba wskazać oświadczenie witryny getgoldenvisa.com, która stwierdza, że: „Dzięki swojej pozycji przyjaznej do kryptowalut Portugalia stanowi wspaniały przykład dla innych krajów europejskich w zakresie poszanowania tej dziedziny. Zachęca zagranicznych przedsiębiorców i inwestorów do zakładania firm w tym kraju z uwagi na brak podatków” Jak zakończy się projekt zmiany ustawy w zakresie regulacji kryptowalut? Czy w przypadku zmian prawnych poważni gracze wycofają się z tego kraju? Dowiemy się niebawem.