Powąchamy i dotkniemy w metaverse

Reading time: 3 min

09/01/23

Powąchamy i dotkniemy w metaverse

Niedługo technologia pozwoli poczuć zapachy oraz dotyk w metaverse

Pozostaje czekać na zmysł smaku i będzie można jeść lodów bez liku

Firma OVR Technology pokazała zestaw słuchawkowy do wirtualnej rzeczywistości, który zawierał osiem aromatów, które można było połączyć, aby wygenerować różne zapachy.

Zmysł węchu został dodany do doświadczenia wirtualnej rzeczywistości (VR), co zostało zaprezentowane przez firmy skupione na metaverse na targach Consumer Electronics Show (CES) 2023. Niedawny raport firmy konsultingowej McKinsey & Company przewidywał, że metaverse może potencjalnie wygenerować 5 bilionów dolarów wartości do 2030 roku. W raporcie zauważono jednak, że sukces metaverse będzie wymagał bardziej rozwiniętego aspektu ludzkiego, który dostarczy użytkownikom pozytywnych doświadczeń.

Jednym z takich katalizatorów może być integracja zmysłu węchu i dotyku w doświadczeniach VR, które zostały zaprezentowane na ostatnich targach CES.

Jak donosi Fortune, jedna z firm o nazwie OVR Technology pokazała zestaw słuchawkowy z pojemnikiem na osiem aromatów, które można mieszać ze sobą, tworząc różne zapachy. Zestaw słuchawkowy VR ma być podobno wydany jeszcze w 2023 roku. Wcześniejsza wersja, która była używana do marketingu zapachowego, pozwala użytkownikom wąchać różne środowiska, od pieczenia słodkości po łóżko zaścielone różami.

Dyrektor generalny OVR Technology, Aaron Wisniewski, powiedział, że VR będzie zintegrowana z handlem, rozrywką, połączeniem społecznym, edukacją i dobrym samopoczuciem. Według niego, zapach dodaje tym doświadczeniom "niezrównaną moc".

Aurora Townsend z FireFlare Games podzieliła się również tym, że jej firma uruchomi aplikację randkową VR, która również zawiera wrażenia immersyjne, takie jak dotyk, gdy tylko technologia stanie się łatwo dostępna na rynku.

Tymczasem konsumenci mogą nie być zbyt podekscytowani nowym rozwojem. Ozan Ozaskinli, który uczestniczył w CES, skomentował, że w tej chwili jest to "dalekie od rzeczywistości", ale dodał, że potencjalnie może być zintegrowane z spotkaniami online, ponieważ dzięki technologii użytkownicy mogą rzeczywiście coś poczuć.

W 2022 roku technologia blockchain i metaverse wzięły szturmem imprezę CES, ponieważ uczestniczyły w niej różne postacie z przestrzeni kryptowalutowej, takie jak dyrektorzy z FTX i Celsius Network, między innymi. Marki pokazały rozwój blockchain i metaverse poprzez swoje stoiska, w tym Samsung ogłaszający platformę NFT po ogłoszeniu własnego portfela kryptowalutowego na początku tego roku.