Powstają produkcje filmowe o upadku giełdy FTX

Reading time: 3 min

02/02/23

Powstają produkcje filmowe o upadku giełdy FTX

Znani autorzy, producenci oraz studia filmowe są w trakcie tworzenia projektów o tematyce upadku giełdy FTX oraz jego twórcy - Sama Bankman-Frieda

Hollywood zainteresowane historią SBF

SBF vs CZ

Saga FTX i wydarzenia, które doprowadziły do upadku giełdy kryptowalutowej, zostaną ujęte w nowym filmie dokumentalnym, skupiającym się na zmiennych relacjach między Samem Bankmanem-Friedem a jednym z jego najostrzejszych krytyków, założycielem Binance Changpeng Zhao. Dokument skupi się na tym, jak Bankman-Fried, urodzony w wybitnej rodzinie akademickiej z powiązaniami politycznymi, i Zhao, którego rodzina uciekła z Chin do Kanady, gdy miał 12 lat, doszli do bycia dwoma najbardziej znaczącymi postaciami w przestrzeni kryptowalutowej i jak ich relacje na przemian były sojusznikami i rywalami. Produkcja zbada również, jak bezprecedensowy dostęp Bankmana-Frieda do kapitału dał początek wysoce zmiennej branży, która stała się bardziej dojrzała po doświadczeniu wzlotów i upadków w swojej krótkiej historii.

Przypominając całą historie, gdybyście przez ostatnie kilka miesięcy nie mieli dostępu do internetu

W ruchu, który zszokował całą branżę kryptowalutową, dyrektor generalny Binance Changpeng Zhao (CZ) zlikwidował całą swoją pozycję w rodzimym tokenie FTX, FTT. Według CZ, decyzja odzwierciedlała "zarządzanie ryzykiem po wyjściu" ze względu na "ostatnie rewelacje" wokół FTX. W tym czasie argumentował również, że Binance "nie będzie wspierać ludzi, którzy lobbują przeciwko innym graczom w branży za ich plecami". FTX doświadczył masowych wypłat w wyniku komentarzy CZ. Posunięcie Zhao było kluczowe dla dalszych dochodzeń dotyczących zarządzania funduszami przez FTX z jego siostrzaną firmą, Alameda Research.

Inwestor Kevin O'Leary zeznał podczas przesłuchania w Senacie Stanów Zjednoczonych, że wierzył, że doszło do “celowego wysiłku, aby wyłączyć z biznesu inną giełdę kryptowalut: FTX, która była prowadzona przez Bankman-Fried.”. O'Leary powiedział komisji, że miał rozmowy z oboma mężczyznami w dniach poprzedzających złożenie wniosku o upadłość przez FTX. W tym czasie SBF i CZ konkurowały ze sobą o udział w rynku, a O'Leary powiedział, że jeden z nich celowo wyrzucił drugiego z biznesu.

Powstaje też kilka innych produkcji filmowych o podobnej tematyce

Serial od Amazon Prime

Produkuje ośmioodcinkowy serial limitowany o skandalach stojących za implozją FTX. Studio zamówiło miniserial u Joseph'a i Anthony'ego Russo, reżyserów kilku filmów Marvela. Bracia Russo wyprodukują ośmioodcinkowy serial poprzez swoją firmę produkcyjną ABGO, a także będą reżyserami i producentami wykonawczymi.

Adaptacja Graham Moore

Graham Moore, zdobywca Oscara za "Gra tajemnic", napisze i wyreżyseruje adaptację historii o upadku FTX. Scoop Wasserstein zajmie się produkcją w imieniu magazynu i jego właściciela, Vox Media Studios. Moore nie zdecydował jeszcze, czy projekt będzie miał formę filmu fabularnego czy serialu telewizyjnego.

Książka Michaela Lewisa

Prawdopodobnie najbardziej szczegółowym projektem będzie wydanie książki Michaela Lewisa o Samie Bankmanie-Fried. Autor "The Big Short", "Moneyball" i "Flash Boys" spędził sześć miesięcy podróżując z Samem Bankman-Friedem i przeprowadzając z nim wywiady. Współpraca wydaje się być kontynuowana nawet po aresztowaniu Bankmana-Frieda, a Lewis podobno odwiedził szefa FTX na "kilka godzin" w styczniu 2023 roku.