Prezydent Panamy wzywa do zaostrzenia kontroli AML

Reading time: 3 min

01/06/22

Prezydent Panamy wzywa do zaostrzenia kontroli AML

Laurentino Cortizo stawia wymogi, które należy spełnić, by doszło do wdrożenia nowych przepisów w zakresie kryptowalut.

Ustawa kryptowalutowa umożliwi mieszkańcom Panamy płacenie podatków i długów cywilnych za pomocą wielu aktywów cyfrowych tylko wtedy, gdy podpisze ją prezydent. Prezydent Panamy Laurentino Cortizo stawia jednak wymogi, które należy spełnić, by doszło do wdrożenia nowych przepisów. Jakie to są kryteria? O tym poniżej!

Procedury i bezpieczeństwo przede wszystkim

Prezydent Panamy Laurentino Cortizo wezwał do stosowania bardziej rygorystycznych kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Tylko zaostrzenie przepisów dotyczących AML może sprawić, że głowa Państwa zaakceptuje ustawę, dzięki której wiele osób będzie mogło legalnie płacić swoje zobowiązania przy pomocy kryptowalut.

Stanowisko prezydenta

Cortizo powiedział, że potrzebuje gwarancji, że ustawa jest zgodna z globalnymi standardami co do przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Przemawiając na konferencji “Bloomberg New Economy Gateway Latin America” Laurentino wskazał, że: „Jeśli mam teraz odpowiedzieć na pytanie, czy podpiszę ustawę, to odpowiadam, że nie podpiszę tej ustawy. Muszę być bardzo ostrożny, a dokumenty powinny spełniać klauzule związane z praniem brudnych pieniędzy. Działania zapobiegające praniu pieniędzy są dla nas bardzo ważne”. Globalny międzyrządowy watchdog – Financial Action Task Force (FATF) – wcześniej dodał Panamę do swojej szarej listy w czerwcu 2019 roku. Po tym zdarzeniu, liderzy finansowi offshore hotspot zapewnili, że zobowiążą się do stosowania kilku środków skoncentrowanych na wzmocnieniu swoich systemów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i zwalczania finansowania terroryzmu (CFT). Chociaż Cortizo uważa, że ustawa o kryptowalutach jest „innowacyjna”, to wskazuje jednak, że czeka na globalną regulację tej klasy aktywów. „Z tego, co słyszałem innowacyjne prawo, to dobre prawo. Jednak mamy solidny system finansowy tutaj w Panamie i jedną z rzeczy, na które czekam, jest to, kiedy nastąpi międzynarodowa i jednolita regulacja prawa odnośnie krypto”.

Co w projekcie ustawy?

Ustawodawcy w tym latynoamerykańskim kraju zatwierdzili projekt ustawy, która regulowałaby korzystanie z Bitcoina i ośmiu innych kryptowalut. Dzięki temu obywatele mogliby płacić podatki i prywatne zobowiązania za pomocą krypto. Dzięki nowym przepisom obywatele, banki i osoby prawne w kraju będą mogły używać Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin, XDC Network, Elrond, Stellar, IOTA i Algorand, jako środków płatniczych zarówno w charakterze cywilnym, jak i komercyjnym – bez ograniczeń. Widać, że Prezydent Panamy nie jest źle nastawiony do kryptowalut, jednak bardzo ceni pewien pragmatyzm i bezpieczeństwo. Ponadto uważa on, że cały świat powinien się zmobilizować co do stworzenia jednolitego prawa dla kryptowalut. Miejmy nadzieję, że prędzej, czy później tak się stanie.