Prezydent Paragwaju zawetował ustawę uznania wydobycia kryptowalut

Reading time: 2 min

31/08/22

Prezydent Paragwaju zawetował ustawę uznania wydobycia kryptowalut

Uzasadnił, że wysokie zużycie energii elektrycznej przez górnictwo może utrudnić ekspansję zrównoważonego przemysłu krajowego.

Prezydent Paragwaju Mario Abdo Benítez zawetował ustawę, która miała na celu uznanie wydobycia kryptowalut za działalność przemysłową.

W dekrecie stwierdzono, że wydobycie kryptowalut wykorzystuje intensywny kapitał przy niskim wykorzystaniu siły roboczej, a zatem nie generuje wartości dodanej na równi z innymi rodzajami działalności przemysłowej. Uzasadnił, że wysokie zużycie energii elektrycznej przez górnictwo może utrudnić ekspansję zrównoważonego przemysłu krajowego. Na całym świecie kryptowaluty są jednym z największych twórców miejsc pracy. Wykres ekonomiczny LinkedIn pokazuje, że notowania miejsc pracy związanych z kryptowalutami i blockchainem wzrosły o 615% w 2021 roku w porównaniu z rokiem 2020 w Stanach Zjednoczonych.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy Paragwaj odnotował wzrost inwestycji przemysłowych o 220%.

Tempo to zwiększyło PKB o ponad 4% w ciągu ostatnich 5 lat. Jeśli to tempo się utrzyma, krajowy przemysł kraju może wymagać całkowitej ilości energii produkowanej i dostępnej w Paragwaju, aby pozostać zrównoważonym.

Aby zapewnić, że tak się nie stanie, Senat Paragwaju zatwierdził dekret 14 lipca, który uznaje wydobycie kryptowalut za działalność przemysłową. Ustanowił 15-procentowy podatek od powiązanej z nim działalności gospodarczej, ale widział te nawiasy jako pośrednią zachętę dla branży.

Dokument mówił:

Podporządkowując stawkę stosowaną do użytkowników górników kryptowalutowych tylko niewielkiemu procentowi powyżej obecnej stawki przemysłowej, zaoferowano by pośredni bodziec przemysłowy dla górnictwa kryptowalutowego.

Paragwaj, kraj w Ameryce Południowej, trafił ostatnio na nagłówki gazet, ponieważ stał się globalnym centrum wydobycia kryptowalut. Niskie koszty energii w Paragwaju pobudziły lokalne i zagraniczne firmy do zainstalowania infrastruktury górniczej w kraju od 2020 roku.

W grudniu 2021 roku koszty energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosiły 0,058 USD za kWh, a koszty energii elektrycznej dla przedsiębiorstw wynosiły 0,049 USD za kWh, zgodnie z raportami dotyczącymi globalnych cen benzyny.

Ustawa zatwierdzona przez Senat przewiduje, że górnicy musieliby ubiegać się o licencję i wystąpić o zezwolenie na przemysłowe zużycie energii. Ustanowił również Ministerstwo Przemysłu i Handlu jako podstawowy organ ścigania oraz Sekretariat ds. Zapobiegania praniu pieniędzy lub aktywów, aby nadzorować firmy inwestycyjne zajmujące się kryptowalutami