Prezydent Salwadoru ogłosił, że od dziś kraj rozpocznie zakup 1 BTC

Reading time: 3 min

18/11/22

Prezydent Salwadoru ogłosił, że od dziś kraj rozpocznie zakup 1 BTC

Bitcoin został również uznany za legalny środek płatniczy w Ekwadorze, Japonii i Szwajcarii. Znalazł się jednak na celowniku wielu międzynarodowych krytyków.

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił wczoraj, że kraj zacznie kupować jednego Bitcoina każdego dnia, począwszy od dzisiaj.

Przejście na dolar-koszt (DCA) do bitcoina jest powszechne w społeczności, jednak nowatorskie dla państwa narodowego. Obecnie kraj posiada skarbiec bitcoinów o wartości 2.381 BTC, wyceniony na ponad 39 milionów dolarów. Bukele ma w przeszłości zwyczaj dokonywania dużych zakupów BTC w czasach zmienności rynku i “kupowania spadków”.

Poza samym zakupem BTC i utrzymywaniem go w równowadze dla Salwadoru, administracja Bukele sprzyjała narodzinom wydarzeń gromadzących światowych liderów z krajów całego świata, aby dowiedzieć się o wolności finansowej, jaką oferuje przyjęcie Bitcoina. We wrześniu ogłoszono, że ponad 30 krajów z ponad 110 mówcami, w tym senator Indira Kempis z Meksyku, zbierze się, aby omówić integrację finansową. Podczas tej wizyty uczestnicy zostali zapoznani z finansowymi zastosowaniami Bitcoina i mogli zobaczyć go w akcji na Bitcoin Beach.

Rząd Salwadoru kontynuuje inwestycje w bitcoina, kupując kryptowalutę w tempie 1 BTC dziennie. Nowa inicjatywa jest prowadzona przez prezydenta Nayiba Bukele, który nadzorował kilka innych inicjatyw związanych z kryptowalutami i technologią blockchain w swoim kraju.

Po pierwsze, w czerwcu Bukele ogłosił, że użyje technologii blockchain do śledzenia dystrybucji pieniędzy pomocowych dostarczanych przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) w wyniku trwającej suszy, która spustoszyła znaczną część Salwadoru.

Następnie w październiku skarbnik stanowy z Karoliny Północnej w USA udał się do Salwadoru - na własny koszt - aby dowiedzieć się o zmianach, jakie bitcoin już wprowadził w gospodarce Salwadoru.

To, czego byliśmy świadkami w Salwadorze, jest bardzo przydatne w naszych wysiłkach, aby zachęcić do większego wsparcia i zrozumienia dla aktywów cyfrowych i pojawiających się technologii tutaj w Karolinie Południowej, powiedział Dennis Fassuliotis, prezes South Carolina Emerging Technologies Association, w tym czasie.

Bukele jest również gorącym zwolennikiem technologii blockchain i ogłosił plany budowy ekologicznego miasta zasilanego przez odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i turbiny wiatrowe.

Ponieważ Bitcoin nadal rozwija się w całej gospodarce Salwadoru poprzez nowe inicjatywy, Bukele i jego administracja wyraźnie planują podwoić inwestycje kraju w gospodarkę skoncentrowaną na Bitcoinie. Pozostaje niejasne, jak długo będzie trwał zakup 1 BTC dziennie.

Bitcoin został również uznany za legalny środek płatniczy w Ekwadorze, Japonii i Szwajcarii. Znalazł się jednak na celowniku wielu międzynarodowych krytyków za takie działanie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) ostrzegł również Salwador za uczynienie Bitcoina legalnym środkiem płatniczym. Poprosił go, aby najpierw rozpoczął ścisłą regulację e-portfela w kraju. MFW miał również twierdzić, że koszty ogłoszenia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego przekroczyły jego potencjalne korzyści.

Ale, rząd Salwadoru poszedł dalej ze swoją decyzją, aby Bitcoin stał się krajowym prawnym środkiem płatniczym.

Dwie najcenniejsze kryptowaluty, Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), wydawały się być stabilne, oscylując odpowiednio wokół 16 000 USD i 1200 USD. Według CoinMarketCap, cena Bitcoin stała na poziomie 16 821,47 USD we wczesny piątek rano. W momencie pisania tego tekstu, globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wyniosła 836,86 miliardów dolarów, rejestrując 24-godzinny skok o 1,52 procent.