Projekt NFT Trumpa osiągnął już swój szczyt?

Reading time: 3 min

20/12/22

Projekt NFT Trumpa osiągnął już swój szczyt?

Kolekcja NFT Donalda Trumpa, która wystartowała pod koniec ubiegłego tygodnia, gwałtownie spadła w wartości od swojego szczytu w sobotę.

Wiadomości o projekcie Trumpa ciąg dalszy

Projekt sprzedał się w ciągu 24 godzin

Kolekcja NFT Donalda Trumpa, która wystartowała pod koniec ubiegłego tygodnia, gwałtownie spadła w wartości od swojego szczytu w sobotę. O kolekcji NFT byłego prezydenta pisaliśmy w zeszły piątek 16 grudnia, w artykule tutaj.

Były prezydent uruchomił swój projekt cyfrowych kart handlowych NFT w zeszły czwartek, z 44 000 sztuk NFT sprzedających się za 99 dolarów za sztukę w sprzedaży podstawowej. Nabywcy byli zachęcani możliwością wygrania spotkania z byłym prezydentem lub kolacji, wśród innych potencjalnych korzyści. Kolejne 1 000 NFT zostało zatrzymane przez twórców projektu, co dało łączną liczbę 45 000. Pomimo powszechnych kpin i krytyki projektu - nawet ze strony niektórych zwolenników Trumpa - projekt sprzedał się w ciągu 24 godzin i napędził popyt na rynku wtórnym.

Suma sprzedaży projektu w tym okresie to 8 900 000 USD

Cyfrowe karty handlowe byłego prezydenta USA, które są bite na Ethereum na sieci Polygon, sprzedawały się średnio za ponad 680 dolarów za sztukę na rynku wtórnym w weekend. Ceny rosły i spadały na niestabilnym rynku przed tym, jak kolekcja została wyśmiana w programie komediowym NBC Saturday Night Live. W ciągu kolejnych dni wolumen obrotu spadł o 57% do około 836 000 dolarów ETH, a średnia cena sprzedaży spadła do około 466 dolarów. W środę, 21 grudnia, najtańsza dostępna Trump NFT na sprzedaż na wiodącej giełdzie OpenSea została wystawiona na sprzedaż za zaledwie 0,21 ETH (255 dolarów), co nadal jednak jest ponad dwukrotnie wyższą ceną niż w sprzedaży podstawowej.

Projekt cyfrowych kart Trumpa znajduje się w TOP 3 najlepiej sprzedających się projektów, według CryptoSlam w ciągu ostatnich 7 dni. Suma sprzedaży projektu w tym okresie to 8 900 000 USD, podczas gdy Bored Ape Yacht Club znajduje się na szczycie listy ze sprzedażą NFT o wartości 29 000 000 USD.

Słychać głośne sceptyczne głosy krytyków projektu

Projekt Trump NFT jest jednym z najbardziej podzielonych projektów w społeczności NFT. Podczas gdy niektórzy zastanawiają się nad podłożem politycznym całego projektu, tak inni mają wrażenie, że cała kolekcja to oszustwo. Niektóre NFT zostało również oskarżone o to, że wzorowane są na innych dziełach sztuki - co byłoby w tym przypadku kradzieżą. Jako wisienka na torcie wypłynęła informacja, że 1000 sztuk NFT przechowywanych przez twórców projektu wydaje się również zawierać nieproporcjonalnie dużą ilość "rzadkich" przedmiotów kolekcjonerskich, co wywołuje dalszy sceptycyzm tych krytyków tego projektu.