Przejęto od FTX 450 000 000 dolarów w akcjach Robinhood

Reading time: 2 min

05/01/23

Przejęto od FTX 450 000 000 dolarów w akcjach Robinhood

Departament Sprawiedliwości USA przejął od FTX 450 milionów dolarów w akcjach Robinhood

USA właśnie się wzbogaciło o kilkaset ładnych baniek

Wychodzą kombinacje Sama Bankman-Frieda

Departament Sprawiedliwości USA powiedział podczas przesłuchania w sądzie upadłościowym w Delaware, że przejął od FTX 450 milionów dolarów w akcjach Robinhood.

W maju 2022 roku ówczesny dyrektor generalny Sam Bankman-Fried i współzałożyciel FTX Gary Wang utworzyli spółkę holdingową o nazwie Emergent, aby kupić akcje w publicznie notowanej platformie Robinhood. W oświadczeniu złożonym w grudniu, Bankman-Fried i Wang powiedzieli, że użyli funduszy wziętych w pożyczkach o łącznej wartości 546 milionów dolarów od Alameda Research, aby kupić akcje.

To czyje w końcu są te akcje?

Prawnik FTX zauważył podczas przesłuchania, że właściciel akcji był niejasny. Prawdopodobnym pretendentem do akcji - poza wierzycielami FTX - jest BlockFi. BlockFi twierdzi, że akcje zostały jej obiecane przez Bankman-Frieda, a obecnie upadła spółka złożyła pozew o uzyskanie zastawionych akcji. Prawnik FTX James Bromley powiedział w środę:

Zajęcie, które miało miejsce, zostało zarządzone przez sąd w związku z działaniami karnymi w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku w odniesieniu do pana Bankmana, panny Ellison i pana Wanga. Rzeczy, które są zajęte, mają związek z akcjami Robinhood

Proukrator Seth Shapiro zapewniał jawność w działaniu w imieniu rządu USA:

I dla dobra sądu, będziemy składać zawiadomienie o zajęciu, tak, że sąd jest świadomy i ma potwierdzenie, które pokazuje, co rzeczywiście zostało zajęte przez rząd USA. Jeśli nie uda nam się rozwiązać tego problemu, to dla celów procesowych będzie jasne, co tak naprawdę jest w posiadaniu rządu.

Krucha przyszłość przedstawicieli FTX i Alamedy

Kolejne przesłuchanie sądowe zaplanowano na 20 stycznia 2023 roku, przy czym sędzia przewodniczący zablokuje cały dzień w kalendarzu, aby skupić się na FTX, akcjach Robinhood i wszelkich dodatkowych wydarzeniach. Bankman-Fried, Wang i była dyrektor generalna Alameda Research Caroline Ellison stoją przed litanią zarzutów, w tym oszustwami bankowymi i przewodowymi, praniem pieniędzy i spiskiem. Jeśli zostaną uznani za winnych wszystkich zarzutów, trio może spędzić resztę życia w więzieniu federalnym.