Przychody z oszustw znacząco spadły w 2022 roku

Reading time: 3 min

17/02/23

Przychody z oszustw znacząco spadły w 2022 roku

Przychody z oszustw kryptowalutowych były mniejsze o prawie połowę w 2022 r. z powodu głównie spadku cen aktywów kryptowalutowych

Spadające ceny kryptowalut spowodowały, że przychody z oszustw kryptowalutowych gwałtownie spadły w 2022 roku, ale dwa typy oszustw pozostały nadal efektywne.

Raport Chainalysis z 16 lutego stwierdził, że przychody z oszustw kryptowalutowych były mniejsze o prawie połowę w 2022 r. z powodu głównie spadku cen aktywów kryptowalutowych, ale dwa typy oszustw zdołały pozostać w sile.

Przychody z oszustw kryptowalutowych w 2022 roku, które obejmują między innymi oszustwa inwestycyjne, oszustwa NFT i inne, wyniosły 5,9 miliarda dolarów w roku - spadek o 46% w stosunku do 2021 roku. Dane pochodzą z raportu o przestępczości z 16 lutego od Chainalysis, który przypisał większość spadku przychodów z oszustw słabym warunkom rynkowym, ponieważ niższe ceny kryptowalut generalnie skutkują niższymi wynikami oszustw.

Chainalysis wskazał jednak na dwa różne typy oszustw, które zdołały pozostać stosunkowo odporne na spadki cen - oszustwa romansowe i oszustwa typu giveaway.

Przychody z oszustw w ciągu roku podążają prawie idealnie za ceną Bitcoina, konsekwentnie utrzymując trzytygodniowe opóźnienie między ruchami cenowymi a zmianami w przychodach. Jednak nie każdy odrębny rodzaj oszustwa podąża za tym wzorcem - niektóre rodzaje oszustw widzą zmiany przychodów rosnące wraz ze spadkiem cen aktywów kryptowalutowych. Na przykład, w przeciwieństwie do innych rodzajów oszustw, oszustwa typu romans i giveaway nie wykazują korelacji z ceną Bitcoina".

Oszustwa romansowe, choć mają niższy całkowity dochód jako kategoria, to jednak odnotowały najwyższą średnią wielkość depozytu ofiary w tym roku - przeciętna ofiara straciła nieco mniej niż 16 000 dolarów, czyli prawie 3 razy więcej niż następny największy typ oszustwa.

Oszustwa romansowe zazwyczaj polegają na budowaniu relacji z ofiarą, przy czym oszust przekonuje ją, że potrzebuje jego pomocy. Chainalysis powiedział, że te typy oszustw najprawdopodobniej utrzymują się, gdy ceny kryptowalut spadają, ponieważ grają na współczuciu ofiary, a nie chciwości.

Ten rodzaj emocjonalnej gry jest prawdopodobnie równie skuteczna niezależnie od trendów na szerszym rynku, ponieważ głównym celem ofiary nie jest szybkie wzbogacenie się, ale raczej pomoc komuś, kogo uważają za potencjalnego romantycznego partnera

Oszustwa romansowe są rosnącym obszarem w obrębie oszustw kryptowalut, na które warto uważać. Na przykład, śledztwo w Wielkiej Brytanii opublikowane 29 stycznia odkryło, że połowa wszystkich firm kryptowalutowych zaangażowanych w oszustwa w tym państwie była powiązana właśnie z takimi oszustwami.