Putin wezwał do stworzenia niezależnej sieci rozliczeniowej

Reading time: 2 min

28/11/22

Putin wezwał do stworzenia niezależnej sieci rozliczeniowej

W swoim wystąpieniu na konferencji Putin powiedział, że Rosja rozwija "niezawodne rozwiązanie technologiczne" oparte na technologii blockchain.

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał do stworzenia międzynarodowego systemu płatności opartego na blockchainie podczas wystąpienia na międzynarodowej konferencji AI Journey w Moskwie 24 listopada.

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Sberbank, największy rosyjski bank i główny kredytodawca dla rządu, stwierdził:

Technologia walut cyfrowych i blockchainów może być wykorzystana do stworzenia nowego systemu rozliczeń międzynarodowych, który będzie znacznie wygodniejszy, absolutnie bezpieczny dla jego użytkowników i, co najważniejsze, nie będzie zależał od banków ani ingerencji państw trzecich. Jestem przekonany, że coś takiego z pewnością powstanie i będzie się rozwijać, ponieważ nikt nie lubi dyktatu monopolistów, który szkodzi wszystkim stronom, w tym samym monopolistom.

Putin zauważył również, że globalne płatności są zagrożone z powodu napiętych stosunków między Rosją a Zachodem po inwazji na Ukrainę, etykietując sankcje nałożone przez kraje jako "bezprawne ograniczenia."

W swoim wystąpieniu na konferencji Putin powiedział, że Rosja rozwija "niezawodne rozwiązanie technologiczne" oparte na technologii blockchain w celu stworzenia niezależnego międzynarodowego systemu płatności.

Istniejący system płatności międzynarodowych jest drogi, system jego kont korespondencyjnych i regulacja są kontrolowane przez wąski klub państw i grup finansowych - zauważył rosyjski prezydent.

Lokalne media poinformowały, że ustawodawcy prowadzili dyskusje na temat zmian w istniejącym ustawodawstwie dotyczącym kryptowalut, określając ramy prawne dla krajowej giełdy. Dzień wcześniej lokalne media poinformowały, że ustawodawcy prowadzili dyskusje na temat zmian w istniejącym ustawodawstwie dotyczącym kryptowalut, określając ramy prawne dla krajowej wymiany. Innym niedawnym wydarzeniem było wprowadzenie ustawy do rosyjskiej Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, w dniu 17 listopada legalizującej wydobycie kryptowalut i sprzedaż wydobytej kryptowaluty.

Przewodniczący Komitetu Rynków Finansowych Dumy Anatolij Aksakow uważa, że "przejście tej ustawy wprowadzi tę działalność do sfery prawnej i umożliwi utworzenie praktyki egzekwowania prawa w kwestiach związanych z emisją i obiegiem walut cyfrowych." Obecnie kryptowaluty nie mogą być wykorzystywane do rozliczeń w Rosji.