Regulacje kryptowalut i ich realne przyczyny ー kilka faktów

Reading time: 3 min

01/06/22

Regulacje kryptowalut i ich realne przyczyny ー kilka faktów

Od ostatnich kilku lat widoczne są coraz częstsze działania poszczególnych państw, mające na celu regulacje i ograniczenia stosowania kryptowalut.

Od ostatnich kilku lat widoczne są coraz częstsze działania poszczególnych państw, mające na celu regulacje i ograniczenia stosowania kryptowalut. Obecnie wojnę Bitcoinowi i innym kryptowalutom wypowiedziało już kilka dobrze znanych państw. Jednak to prawdopodobnie dopiero początek. Zobacz historię walki z kryptowalutami!

Dlaczego Bitcoin i kryptowaluty zrewolucjonizowały świat finansów?

Powstanie Bitcoina w 2009 roku zapoczątkowało szereg zmian w świecie finansów. Kryptowaluty oparte na technologii łańcucha bloków (ang. blockchain) umożliwiają bezpieczne przeprowadzanie transakcji z zachowaniem poufności danych. Każda transakcja zapisywana jest w kolejnym bloku, przez co nie jest możliwe ukrycie jakiejkolwiek wymiany. Z drugiej strony dane dotyczące stron zawierających transakcję kupna sprzedaży pozostają całkowicie anonimowe. Jeśli dodatkowo posługuje się bezpiecznym portfelem kryptowalutowym, nie istnieje możliwość namierzenia adresata i nadawcy płatności. Samo dokonywanie płatności za pomocą kryptowalut jest szybkie i bezpieczne, a technologia blockchain jest obecnie wykorzystywana w coraz większej gamie projektów elektronicznych, Internetu Rzeczy i z w branży fintech.

Kto i dlaczego obawia się kryptowalut?

Kryptowaluty mają swoich przeciwników wśród wielu państw. Ograniczenie wolności posługiwania się alternatywnymi walutami cyfrowymi jest niezwykle kontrowersyjnym tematem, w którym nie brakuje różnych teorii spiskowych. Oficjalne motywy tych działań są jednak zgoła inne, a przyczyn należy szukać głównie w potrzebie:

  • kontroli finansowej,
  • przeciwdziałania finansowania terroryzmu,
  • walki ze skutkami ekologicznymi i sytuacją na rynku energetyki,

Powyższe filary są najczęstszymi motywacjami stojącymi za postulatami ograniczenia lub zwiększenia nadzoru nad rynkiem kryptowalutowym. Warto zauważyć, że równolegle do zaostrzania stanowiska ws. handlu coinami, coraz więcej firm, organizacji finansowych i banków (np. Bank Anglii, Citi Bank) zaczyna wykorzystywać technologię blockchain w swojej działalności.

Konsekwentność w regulacjach kryptowalut

Za poszczególnymi decyzjami dotyczącymi regulacji rynku kryptowalut często stoją partykularne interesy danych państw. Ostatnie informacje o zakazie tego typu środków płatniczych w Chinach bezpośrednio związane są z powstawaniem oficjalnej chińskiej waluty rządowej opartej na technologii blockchain ー elektronicznego juana. Iran, w którym obrót krypto został zdelegalizowany w 2018 roku, podjął taką decyzję m.in. bazując na wyjątkowo niskiej wartości lokalnej waluty, rialu irańskiego. Postulaty anty-kryptowalutowe coraz głośniejsze są w Szwecji, jednak tam dominującą przyczyną są aspekty związane z ekologią. Ograniczenie wydobycia kryptowalut miałoby przyczynić się do poprawy narodowego sektora energetyki.