Regulator finansowy FSMA ureguluje usługi wymiany kryptowalut w Belgii

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 18

Regulator finansowy FSMA ureguluje usługi wymiany kryptowalut w Belgii

Nowa zasada narzucona przez belgijską agencję nadzoru finansowego (FSMA), będzie teraz wymagać rejestracji giełd kryptowalut i usług portfela.

Dostawcy usług kryptowalutowych muszą spełnić siedem warunków, które dotyczą firm posiadających minimalny kapitał w wysokości 50 000 euro. Od dzisiaj zasady te wchodzą w życie w Belgii. W jaki sposób wpłynie to na krajowy rynek blockchaina i krypto? O tym piszemy poniżej!

Od dzisiaj zmiana prawa

Nowa zasada narzucona przez belgijską agencję nadzoru finansowego tj. Urząd ds. Usług Finansowych i Rynków (FSMA), będzie teraz wymagać rejestracji giełd kryptowalut i usług portfela powierniczego w regionie w konkretnym terminie. Od dzisiaj, osoby prawne i podmioty, które chcą świadczyć usługi wymiany kryptowalut lub prowadzić portfele powiernicze w Belgii, muszą zarejestrować się do bazy danych zgodnie z zaleceniami FSMA. Warto podkreślić, że firmy kryptowalutowe w Belgii, które działały już przed tym oficjalnym ogłoszeniem o zmianie przepisów, są prawnie zobowiązane do powiadomienia FSMA o „wykonywaniu swojej działalności” w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, maksymalnie jednak do dnia 1 lipca 2022 r. Oprócz ujawnienia swojej działalności, istniejące przedsiębiorstwa mają cztery miesiące, tj. do dnia 1 września 2022 r., na zarejestrowanie się jako firma regulowana w urzędzie nadzoru finansowego.

FSMA rejestracja na nowych zasadach

Aby utrzymać aktywną rejestrację w FSMA, dostawcy usług kryptowalutowych muszą spełnić siedem warunków, które obejmują m.in. posiadanie formy spółki o minimalnym kapitale w wysokości 50 000 euro. FSMA spodziewa się rozpatrzyć wnioski rejestracyjne w ciągu trzech miesięcy od daty ich złożenia, biorąc pod uwagę, że wszystkie wymagane informacje zostały dostarczone i nie istnieją braki formalne. Po pomyślnej rejestracji dostawcy usług kryptowalutowych otrzymają unikalny numer rejestracyjny lub numer firmy, którego należy używać we wszystkich dalszych interakcjach z FSMA.

Politycy lubią kryptowaluty

Postawa Belgii na rzecz kryptowalut stała się widoczna na początku 2022 r., kiedy brukselski członek parlamentu Christophe De Beukelaer został pierwszym europejskim politykiem, który zamienił swoją pensję na Bitcoina (BTC). W styczniu 2022 r. Beukelaer ogłosił, że korzysta z platformy transakcyjnej Bit4You do konwersji swojej miesięcznej pensji wynoszącej około 5500 euro na BTC. Podczas składania tych wiadomości Beukelaer podzielił się swoim zamiarem zainspirowania innych polityków w regionie do wspierania rozwijającej się gospodarki kryptowalutowej. Miło patrzeć na to, że politycy własnym przykładem zachęcają do korzystania z kryptowalut.