Republika Środkowoafrykańska uruchomiła "Sango Coin"

Reading time: 3 min

06/07/22

Republika Środkowoafrykańska uruchomiła "Sango Coin"

Republika Środkowoafrykańska (CAR) zalegalizowała użycie waluty cyfrowej jako prawnego środka płatniczego i planuje zbudować "wyspę kryptowalut".

Republika Środkowoafrykańska uruchomiła swoją oficjalną walutę cyfrową "Sango Coin".

Nowa waluta może być używana do płacenia za towary i usługi, a także do działań inwestycyjnych. Ruch ten jest częścią wysiłków kraju, aby przyspieszyć proces ożywienia gospodarczego po latach niestabilności politycznej.

Podobnie jak inne kryptowaluty, Sango Coin może być używany do zakupów lub płatności. Jednak w przeciwieństwie do innych kryptowalut, nie można go wydobywać - podaż jest ustalona na poziomie 1 miliarda tokenów.

Według ministra finansów RCA, Abdoulaye Balde, Sango Coin będzie używany jako alternatywna waluta w kraju. Będzie również używany do transakcji online w kraju, a także za granicą. Moneta będzie powiązana z dolarami amerykańskimi i będzie można ją kupić za pośrednictwem kantorów lub bankomatów na całym świecie.

Gospodarka Republiki Środkowoafrykańskiej zmagała się w ciągu ostatnich kilku dekad, a PKB na mieszkańca kraju spadł o ponad połowę z 1250 dolarów w 2000 roku do mniej niż 500 dolarów w 2017 roku. Nowa cyfrowa waluta pomoże pobudzić zarówno wzrost gospodarczy, jak i zaufanie konsumentów.

Rząd ma nadzieję, że Sango Coin poprawi również przejrzystość i zapobiegnie korupcji, pomagając śledzić wydatki publiczne.

Republika Środkowoafrykańska (CAR) zalegalizowała użycie waluty cyfrowej jako prawnego środka płatniczego i planuje zbudować "Wyspę Kryptowalut", aby stać się pierwszym hubem waluty cyfrowej w Afryce.

Zgromadzenie Narodowe kraju udzieliło również poparcia prezydentowi Faustinowi-Archange Touadera, który przyrzekł, że CAR będzie miejscem docelowym dla firm kryptowalutowych szukających bezpiecznej przystani.

W ramach Projektu Sango, rząd planuje zbudować rzeczywistą "Wyspę Kryptowalut", która będzie gościć firmy zajmujące się cyfrową walutą ze specjalnymi przywilejami, w tym zerowym procentem podatku od osób prawnych i indywidualnych od aktywów cyfrowych, a także obywatelstwem przez inwestycję. Projekt naciska również na przyjęcie metaverse, obiecując, że pozwoli na wykorzystanie tokenów NFT w zapewnieniu cyfrowej tożsamości, e-rezydencji i rejestracji aktywów nieruchomościowych w łańcuchu. Dodatkowo, kraj zamierza otworzyć inwestycje w swoje zasoby naturalne poprzez tokenizację i regulację crowdfundingu.

Decyzja rządu o wprowadzeniu własnej waluty cyfrowej przychodzi po okresie wysokiej inflacji i malejących rezerw walutowych. W 2016 roku inflacja osiągnęła poziom 841%, podczas gdy rezerwy walutowe spadły z 7 miliardów dolarów w 2011 roku do zaledwie 1 miliarda dolarów w 2017 roku.

Republika Środkowoafrykańska jest klasyfikowana jako jeden z najbiedniejszych krajów Afryki ze średnim rocznym dochodem około 1 650 dolarów na osobę według danych Banku Światowego z 2017 roku.