Republika Środkowoafrykańska zezwala na korzystanie z krypto

Reading time: 3 min

01/06/22

Republika Środkowoafrykańska zezwala na korzystanie z krypto

Czy Bitcoin odmieni losy finansowe Afryki? W jaki sposób przebiega implementacja krypto na starym kontynencie?

Nowe prawo dotyczące kryptowalut pozwoliłoby obywatelom płacić podatki w krypto i używać walut cyfrowych jako form płatności dla firm! Czy Bitcoin odmieni losy finansowe Afryki? W jaki sposób przebiega implementacja krypto na starym kontynencie? O tym piszemy poniżej!

Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska jest państwem śródlądowym znajdującym się w dorzeczach rzek Konga i Szari. Ten kraj graniczy m.in. z Kamerunem, Czadem, Sudanem,Demokratyczną Republiką Konga. Chociaż kraj ten posiada ciekawe walory turystyczne i bogactwo naturalne, to jest słabo rozwinięty i zalicza się do jednych z najuboższych miejsc na świecie. Główne źródła finansowania Republiki to diamenty i drewno, co tworzy ponad 80% eksportu. W dniu dzisiejszym Republika Środkowoafrykańska (CAR) stała się centrum gorącego szumu w świecie kryptowalut w związku z różnymi doniesieniami o przyjęciu przez nią Bitcoina (BTC). Podobnie postąpił Salwador. Chociaż kraj zdementował pogłoski uznające BTC jako walutę państwową, to wskazano, że zalegalizował korzystanie z kryptowalut na rynkach finansowych.

Ustawa o kryptowalutach w Republice Środkowoafrykańskiej

Ustawa o kryptowalutach została przedstawiona przez Justina Gourna Zacko – ministra gospodarki cyfrowej, poczty i telekomunikacji dwa dni temu i została jednogłośnie zatwierdzona przez ustawodawców w parlamencie pomimo protestu opozycji.
Powyższa ustawa ma na celu stworzenie sprzyjającego środowiska dla wzrostu sektora kryptowalut w regionie. Minister Zacko zwrócił również uwagę na rosnące trudności w wysyłaniu pieniędzy z narodu afrykańskiego i uważał, że przyjęcie kryptowalut pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Nowe prawo umożliwiłoby handlowcom i firmom dokonywanie płatności kryptowalutowych, a także płacenie podatków w krypto za pośrednictwem upoważnionych podmiotów.

Czego dotyczą przepisy afrykańskie?

Nowa ustawa o kryptowalutach zawiera również przepisy penalizujące zachowania przestępców, którzy łamią prawo. Według jednego z raportów przestępcy mogą zostać skazani na karę więzienia do 20 lat i ukarani grzywną w wysokości od 100 000 000 do 1 000 000 000 franków w przypadku prania pieniędzy. Najlepszymi zaletami dla obywateli będzie to, że uzyskają dostęp do walut innych niż FCFA (jest to waluta lokalna) i zwiększy się ochrona przekazywania pieniędzy wśród wielu podmiotów, przy zmniejszeniu kosztów transakcji! Od tego momentu mieszkańcy mogą dokonywać transakcji finansowych bez banków. To ważne, gdyż 14 krajów używa franka CFA powiązanego z euro, drukowanego we Francji. Jego polityka monetarna jest kontrolowana przez mocarstwa zachodnie co skutkuje tym, że od dłuższego czasu lokalna waluta traciła na wartości. Tym samym Bitcoin i inne kryptowaluty zyskują na popularności wśród krajów dotkniętych krajowym kryzysem gospodarczym. Jak widać kryptowaluty nie są tylko dla bogatych podmiotów, lecz mogą także pomóc najbiedniejszym!