Rishi Sunak jest zdecydowanym zwolennikiem kryptowalut

Reading time: 2 min

25/10/22

Rishi Sunak jest zdecydowanym zwolennikiem kryptowalut

Dotychczasowe oznaki wskazują, że Sunak na premiera jest dobrą wiadomością dla branży kryptowalutowej.

Rishi Sunak, który w ciągu kilku dni ma zostać premierem Wielkiej Brytanii, jest zdecydowanym zwolennikiem kryptowalut.

Nowy przywódca szóstej co do wielkości gospodarki świata jest też podobno bogatszy od króla Karola. Był kanclerzem skarbu od początku 2020 roku do 5 lipca, kiedy to zrezygnował podczas skandalu, który wstrząsnął rządem Borisa Johnsona. W tym czasie Sunak wielokrotnie wyrażał swoje poparcie dla kryptowalut. Mówiąc w kwietniu o proponowanej reformie regulacyjnej związanej ze stablecoinami, Sunak powiedział:

"Moją ambicją jest uczynienie Wielkiej Brytanii globalnym centrum technologii kryptowalut, a środki, które nakreśliliśmy [...], pomogą zapewnić firmom możliwość inwestowania, innowacji i skalowania w tym kraju. Jest to część naszego planu, aby zapewnić, że przemysł usług finansowych w Wielkiej Brytanii jest zawsze w czołówce technologii i innowacji."

Sunak ma zostać premierem w ciągu kilku dni po tym, jak obecna - była lider Liz Truss zrezygnowała. Dotychczasowe oznaki wskazują, że jego wybór jest dobrą wiadomością dla branży kryptowalutowej; w czasie, gdy był kanclerzem skarbu, Sunak wielokrotnie wyrażał swoje poparcie dla kryptowalut i innych nowych technologii, takich jak stablecoiny i cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC).

W kwietniu Sunak zlecił również Mennicy Królewskiej wydanie NFT do końca 2022 roku "jako emblematu przyszłościowego podejścia, które Wielka Brytania jest zdecydowana podjąć."

Sunak ma 42 lata i jest najmłodszym premierem we współczesnej historii Wielkiej Brytanii. David Cameron i Tony Blair mieli po 43 lata, gdy obejmowali urząd. Sunak i jego żona mają łącznie majątek o wartości 730 milionów funtów (824 milionów dolarów), co czyni go najbogatszym brytyjskim premierem, który objął urząd.

W swoim pierwszym przemówieniu, Sunak nakreślił swoją wizję przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE, która obejmuje no-deal Brexit, jeśli to konieczne, ale także stara się utrzymać bliskie więzi z kluczowymi krajami europejskimi, takimi jak Francja i Niemcy.

Nasze relacje z UE zmienią się na takie, w których jesteśmy poza jednolitym rynkiem, ale jesteśmy bliskimi partnerami. Będziemy szukać nowego porozumienia, które pozwoli nam utrzymać bliskie więzi gospodarcze.