Rosja i Iran pracują wspólnie nad stablecoinem opartym na złocie

Reading time: 2 min

16/01/23

Rosja i Iran pracują wspólnie nad stablecoinem opartym na złocie

Bank Centralny Iranu rozważa rozwój monety jako sposób na handel między krajami takimi jak Rosja, które zostały objęte sankcjami przez zachodnie mocarstwa.

Bank Centralny Iranu rozważa opracowanie stablecoina opartego na złocie z Federacją Rosyjską jako środka płatniczego w międzynarodowych transakcjach handlowych.

Rozwój został ujawniony przez Aleksandra Brazhnikova, dyrektora wykonawczego rosyjskiego stowarzyszenia przemysłu kryptowalutowego i Blockchain. Proponowana waluta byłaby powiązana ze złotem i funkcjonowałaby w specjalnej strefie ekonomicznej Astrachania, gdzie Rosja zaczęła dopuszczać irańskie towary.

Deputowany Dumy Anton Tkachev przyznał się do istnienia rozmów. Ponadto, Tkaczew jest członkiem Komitetu Polityki Informacyjnej, Technologii Informacyjnych i Komunikacji. Jednak Tkachev powiedział, że dyskusja wejdzie na poziom państwowy, gdy przemysł kryptowalutowy zostanie w pełni uregulowany.

Bank Centralny Iranu rozważa rozwój monety jako sposób na handel między krajami takimi jak Rosja, które zostały objęte sankcjami przez zachodnie mocarstwa.

Rosja nie zezwala na używanie kryptowalut jako płatności w obrębie kraju. Jednak naród ten otworzył swoje drzwi na płatności kryptowalutowe w celach importowo-eksportowych. Ponadto władze Unii Europejskiej zakazały europejskim firmom oferowania jakichkolwiek usług związanych z kryptowalutami dla Rosji po jej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Ponadto, będąc obłożonymi sankcjami przez zachodnie mocarstwa, Rosja i Iran stale poszukują alternatywnych metod handlu. Crypto stanowi doskonałą okazję dla obu krajów do kontynuowania działalności. Rosja i Iran prawdopodobnie patrzą na cyfrowe aktywa jako alternatywę dla płatności SWIFT. Ponadto w grudniu 2022 roku, w ruchu w kierunku de-dolaryzacji, rosyjski Sber (wcześniej Sberbank) ogłosił pierwsze wydanie cyfrowych aktywów finansowych (DFA) popartych złotem. Kraj ten wielokrotnie podejmował próby usunięcia dolara jako globalnego standardu. Iran i Rosja spotkały się z krytyką za swoje gry geopolityczne i wydaje się, że kryptowaluta jest ich najnowszym narzędziem.

Ministerstwo Przemysłu w Iranie zezwoliło w sierpniu 2022 r. na wykorzystanie kryptowaluty do importu do kraju pomimo trwających międzynarodowych sankcji handlowych.

Według lokalnego rządu, ten nowy środek pomógłby Iranowi w łagodzeniu globalnych sankcji handlowych. W tym samym miesiącu Iran złożył swoje pierwsze międzynarodowe zamówienie importowe o wartości 10 milionów dolarów w kryptowalucie.

We wrześniu 2022 roku rosyjski bank centralny zgodził się na dopuszczenie kryptowalut w handlu zagranicznym w wyniku sankcji nałożonych na niego w następstwie konfliktu na Ukrainie. Jednak regulator nigdy nie określił, która kryptowaluta byłaby używana do takich transakcji.