Rosja przechodzi na kryptowaluty i... Juany?

Reading time: 4 min

09/01/23

Rosja przechodzi na kryptowaluty i... Juany?

Rosjanie masowo przechodzą na płatności w kryptowalutach, a w szczególności cyfrowe Juany

Rosjanie masowo przechodzą na kryptowaluty

W Rosji kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne jako narzędzie do przekazywania środków za granicę bez konieczności składania deklaracji do rządu. Doprowadziło to do wzrostu ilości pieniędzy, które Rosjanie wkładają do swoich cyfrowych portfeli i inwestują w kryptowaluty.

Według V1, rosyjski profesor twierdził, że rozpoczyna się "masowa" adopcja kryptowalut w kraju. Gwałtownie również rośnie zainteresowanie cyfrowymi wersjami chińskiego juana i rubla. Profesor stwierdził, że kryptowaluty stały się hobby dla wielu Rosjan, ponieważ są w stanie wykorzystać je jako sposób na wysyłanie pieniędzy za granicę bez konieczności płacenia opłat za wymianę walut lub podatków.

Według raportu V1, urzędnicy celni są w dużej mierze bezsilni, jeśli chodzi o konfiskatę kryptowalut od migrantów próbujących nielegalnie wysłać pieniądze za granicę; jest to jeden z powodów, dla których wszyscy teraz przechodzą na kryptowaluty.

W niedawnym wywiadzie rosyjska profesor Tatyana Belskikh omówiła rolę kryptowalut w nowoczesnym społeczeństwie.

Belskikh twierdziła, że Rosjanie wykorzystali kryptowaluty na wiele sposobów, w tym do zakupu nieruchomości i akcji. Profesor wyjaśniła, że Rosjanie często używają rubli do zakupu kryptowalut, a następnie wymiany ich na lokalne waluty po przybyciu do innych krajów.

Profesor zauważyła również, że kryptowaluta stała się ważnym narzędziem dla Rosjan szukających edukacji za granicą. Powiedziała, że wielu studentów używa kryptowalut do płacenia za czesne na studiach, a także do płacenia za podręczniki i inne przybory szkolne.

Belskikh dodała, że rządy na całym świecie są daleko w tyle za inwestorami, jeśli chodzi o zrozumienie, jak działa kryptowaluta. Oznacza to, że użytkownikom kryptowalut stosunkowo łatwo jest utrzymać swoje zasoby monet - i wykorzystanie - w tajemnicy przed władzami, które chcą regulować wykorzystanie kryptowalut w granicach swojego kraju.

Ponieważ Stany Zjednoczone i ich sojusznicy podjęli kroki w celu odizolowania Rosji od globalnej gospodarki, zwykli Rosjanie i rząd w Moskwie zwrócili się do kryptowalut

Pod koniec ubiegłego miesiąca rosyjska firma Lighthouse wyemitowała "cyfrowe aktywa finansowe" o wartości około 8,3 miliona dolarów, zabezpieczone długiem handlowym. Firma jest jedną z niewielu firm upoważnionych przez Bank Centralny do zajmowania się "cyfrowymi aktywami finansowymi". Te cyfrowe monety nie są całkiem tym samym, co bitcoin (BTC), ale są wskazówką, że rzeczy szybko się zmieniają w Rosji.

Na przykład, mimo że do niedawna był krypto-sceptykiem, nawet Bank Centralny wyraził ostatnio swoją aprobatę dla start-upów związanych z kryptowalutami.

Coraz więcej Rosjan zwraca się w stronę cyfrowego juana jako alternatywy dla konwencjonalnej waluty.

Według ostatniego raportu Cankaoxiaoxi, juan stanowił 7% depozytów walutowych posiadanych przez klientów w VTB Bank w Rosji. Około 1% depozytów walutowych w Tinkov Bank to depozyty w juanach. Ta liczba ma gwałtownie wzrosnąć - a banki już odpowiedziały na przewidywany popyt. Na początku 2022 roku tylko 13 rosyjskich banków świadczyło usługi w juanach. Od tego czasu liczba ta wzrosła do 50. Obserwatorzy zauważyli, że zainteresowanie Rosjan cyfrowymi zasobami juanów prawdopodobnie szybko by wzrosło, gdyby, powiedzmy, obywatele mogli całkowicie ominąć banki i kupować e-CNY (cyfrowy juan) za pomocą aplikacji w swoich telefonach komórkowych.

Cyfrowy juan to waluta, nad którą prace trwają już od kilku lat.

Chiny twierdzą, że będzie on w pełni funkcjonalny do 2022 roku i już teraz planują wykorzystać go w handlu transgranicznym z Moskwą. Podczas gdy Chiny zdystansowały się od publicznych twierdzeń na temat transgranicznej wiarygodności cyfrowego juana, Rosja wyraziła zainteresowanie wykorzystaniem własnego cyfrowego rubla w transakcjach handlowych z Pekinem.

Pekin może również potencjalnie próbować wykorzystać cyfrowego juana do realizacji swoich planów mających na celu stworzenie alternatywy dla dolara amerykańskiego w handlu ropą naftową. De-dolaryzacja rozpoczęła się już na poważnie zarówno w Rosji, jak i w Chinach, gdzie skup złota osiągnął rekordowy poziom w 2022 roku, jak donosi Financial Times.