Rosja rozważa wdrożenie kryptowalut jako metody płatności za gaz

Reading time: 4 min

01/06/22

Rosja rozważa wdrożenie kryptowalut jako metody płatności za gaz

USA zakazały importu rosyjskiej ropy w ramach swojej odpowiedzi na wojnę Moskwy z Ukrainą.

W obliczu zaostrzających się sankcji ze strony krajów zachodnich związanych z inwazją na Ukrainę, Rosja rozważa przyjęcie bitcoinów jako zapłaty za eksport ropy i gazu. Na nagranej na wideo konferencji prasowej, która odbyła się dwa tygodnie temu, przewodniczący rosyjskiej komisji ds. energii Dumy powiedział, że jeśli chodzi o „przyjazne” kraje, takie jak Chiny czy Turcja, Rosja jest skłonna być bardziej elastyczna w zakresie opcji płatności. Dlaczego kryptowaluty wydają się być dla Rosji ciekawą koncepcją? Jaki to może mieć wpływ na na krypto? O tym piszemy poniżej!

Ukraina, Rosja, Głowy, Rodzina, Transparent, Flaga

Paweł Zawalny o krypto

Przewodniczący Paweł Zawalny powiedział, że krajowa waluta fiducjarna kupującego – jak również bitcoin – są rozważane jako alternatywne sposoby płacenia za eksport energii z Rosji.

Od dłuższego czasu proponujemy Chinom przejście na rozliczenia w walutach narodowych za ruble i juany. Z Turcją będą to liry i ruble. Rozważamy także wdrożenie metod płantności w postaci BTC” – powiedział Zawalny.

Od tego ogłoszenia Bitcoin zbliżył się do 4% w ciągu 24 godzin do około 44 000 USD. Cena kryptowaluty wzrosła w czasie, gdy po raz pierwszy pojawiły się doniesienia prasowe o uwagach Zawalnego. Przewodniczący ds. energii poparł również obietnicę prezydenta Władimira Putina, aby wymagać od „nieprzyjaznych” krajów płacenia za gaz w rosyjskich rublach. Oświadczenie Putina spowodowało, że europejskie ceny gazu gwałtownie wzrosły, obawiając się, że ruch może pogorszyć rynek energetyczny, który jest pod presją.

„Jeżeli chcą kupować, to niech płacą albo w twardej walucie, a to jest dla nas złoto, albo płacą jak nam wygodnie, to czyli w walucie narodowej” – powiedział Zawalny w komentarzach, które były echem ostrzeżenia prezydenta z dnia poprzedniego.

USA i Chiny, a kryptowaluty

Chociaż USA zakazały importu rosyjskiej ropy w ramach swojej odpowiedzi na wojnę Moskwy z Ukrainą, to wiele źródeł wskazuje, że jest mało prawdopodobne, aby Unia Europejska poszła w ich ślady, biorąc pod uwagę jej duże uzależnienie od rosyjskiej energii, którą chociażby ogrzewa domy w zimne miesiące.

„Rosja wyraźnie dąży do dywersyfikacji na inne waluty” – powiedział Nic Carter, współzałożyciel Coin Metrics. Rosja przygotowywała się do tego rodzaju transformacji od 2014 roku, kiedy zaczęła zbywać wszystkie amerykańskie skarby.

„Ale kraj nie był w pełni przygotowany na zamrożenie zagranicznych aktywów walutowych” – powiedział Carter, który jest również założycielem Castle Island Ventures, firmy zajmującej się kryptowalutami na wczesnym etapie rozwoju.

Teraz wydaje się, że Rosja poważnie myśli o odejściu od dolara, gdyż jest największym eksporterem gazu ziemnego na świecie.

Problemy z BTC

Rosja mogłaby potencjalnie przekształcić rezerwy energii w aktywa twarde, które mogłyby być wykorzystywane poza systemem dolarowym. Putin zmienił zdanie na temat bitcoina. W 2021 r. rosyjski przywódca powiedział Hadley Gamble z CNBC, że chociaż wierzył, że bitcoin ma wartość, nie był przekonany do tego, że może on zastąpić dolara amerykańskiego w rozliczaniu transakcji naftowych. Teraz najwyżsi szefowie Kremla rozważają to jako formę płatności za główny eksport. Nie jest jednak jasne, czy względny brak płynności bitcoina może wspierać międzynarodowe transakcje handlowe tej wielkości. Ponadto Chiny nie są fanami kryptowalut, a uzależnienie handlu przez Rosję o BTC może zaburzyć biznes pomiędzy dwoma krajami. Jak będzie przyszłości? O tym jeszcze przeczytamy!