Rosja zablokowała dostęp do giełdy OKX

Reading time: 2 min

06/10/22

Rosja zablokowała dostęp do giełdy OKX

Lokalna organizacja pozarządowa Roskomsvoboda również wymieniła Okx.com wśród swojego rejestru zablokowanych adresów.

Rosja zablokowała dostęp do OKX, trzeciej co do wielkości giełdy kryptowalut na świecie pod względem wolumenu.

Wyszukiwanie domeny giełdy pod zapisami z Roskomnadzor, rosyjskiej agencji cenzury internetowej, pokazuje, że strona została zablokowana na podstawie artykułu 15.3 rosyjskiej ustawy o informacji, technologiach informacyjnych i ochronie informacji. Artykuł ten chroni między innymi przed rozpowszechnianiem fałszywych informacji, zagrożeniami dla organizacji finansowych, wezwaniami do działalności ekstremistycznej. Na razie jednak nie podano konkretnego powodu zakazu korzystania ze strony internetowej.

Lokalna organizacja pozarządowa Roskomsvoboda również wymieniła Okx.com wśród swojego rejestru zablokowanych adresów. Organizacja ta, zajmująca się monitorowaniem cenzury online, używa nazwy podobnej do rosyjskiej agencji cenzury (RKN), ale zastępuje drugą połowę słowem "svoboda" (co oznacza "wolność" w języku rosyjskim) w przeciwieństwie do "nadzor" (co tłumaczy się jako "nadzór").

OKX nie jest pierwszą giełdą będącą na celowniku Rosji. Giełda Binance została również zablokowana przez lokalny sąd w czerwcu 2020 roku.

Sąd argumentował, że emisja i wykorzystanie bitcoinów są w pełni zdecentralizowane i nie ma możliwości regulowania ich przez rząd, co jest sprzeczne z obecnym prawem rosyjskim. Mimo to, Binance udało się doprowadzić do obalenia orzeczenia do stycznia 2021 roku.

Od tego czasu agencje Rosji szybko pracowały, aby uporządkować miejsce kryptowalut w swoich obecnych ramach regulacyjnych. Bank Rosji i Ministerstwo Finansów przez pewien czas spierały się o to, czy kryptowaluty powinny być całkowicie zakazane w kraju. W ostatnich miesiącach udało im się znaleźć kompromis. Z jednej strony, Duma Państwowa i prezydent Władimir Putin uchwalili w lipcu ustawę zakazującą kryptowalut jako środka płatniczego. Z drugiej strony, rząd narodu wyraził otwartość na wykorzystanie kryptowalut w handlu międzynarodowym - zwłaszcza jako "narzędzia do obejścia zachodnich sankcji".

Zgodnie z sankcjami UE wobec Rosji, Binance został zmuszony do ograniczenia usług dla rosyjskich.